У МОН розповіли, скільки коштує навчання на контракті у вишах і чи зміниться ціна наступного року
У МОН розповіли, скільки коштує навчання на контракті у вишах і чи зміниться ціна наступного року

У МОН розповіли, скільки коштує навчання на контракті у вишах і чи зміниться ціна наступного року

Вартість навчання на контракті у закладах вищої освіти України залежить від спеціальності, обсягу освітньої програми, кількості проведених занять, студентів та наукового ступеня викладачів. Найдорожчі нині ІТ-спеціальності, бюджетнішими є гуманітарні науки, але у 2021 році можливе здорожчання контрактної форми навчаннядля усіх галузей.

Про це розповів т.в.о. міністра освіти та науки України Сергій Шкарлет.

"Залежить від спеціальності. Є 28 000 грн, а є 36 000 грн на рік. Інженерні й ІТ-спеціальності – дорожчі, гуманітарні – дешевше. Вартість навчання у закладах вищої освіти залежить від навчального плану й обсягу освітньої програми, наповнення викладачів: числа кандидатів, докторів наук, доцентів, професорів чи звичайних викладачів, що читають предмети, кількості лекційних і практичних занять, кількості студентів у ЗВО", - зазначив Шкарлет.

Він також повідомив, що постановою Кабміну від 3 березня 2020 року визначається вартість підготовки фахівців, які навчаються у закладах вищої освіти державної та комунальної форм власності за окремими спеціальностями (31 із 121), коштом фізичних або юридичних осіб, – так звана індикативна собівартість.

"У 2020 році мінімальний розмір плати за навчання для студентів 1 курсу контрактної форми за цими (31) спеціальностями становить 60% цієї собівартості. У разі якщо 60% індикативної собівартості є меншими за три середньомісячні заробітні плати штатних працівників у межах області розташування ЗВО, то вартість навчання дорівнюватиме цим трьом середньомісячним заробітним платам. На наступний рік планується вже 70% індикативної собівартості незалежно від навчального плану й наповнення освітньої програми", – пояснив Сергій Шкарлет.

Також т.в.о. міністра розповів, що серед університетів поширена практика, коли в порівнянні з конкурентами вони знижують плату для контрактників. Це допомагає вишам залучити більше студентів для навчання за контрактом. Відтак більша частина витрат на навчання не покривається платою, передбаченою договорами. За словами Шкарлета, такі деформації у встановленні плати за навчання є можливими через те, що заклади освіти паралельно отримують фінансування з державного (місцевого) бюджету. 

"Збереження цієї ситуації в умовах розширення фінансової автономії закладів вищої освіти створює ризики перекладання частини витрат, що мають покриватися здобувачами освіти згідно з договорами, на бюджет", – додав він.

Нагадаємо, у РНБО заявили, що чинна система освіти в Україні не враховує викликів сьогодення. І для подолання труднощів, які нині постали перед державою, необхідно змінити систему освіти.  Голова РНБО Олексій Данілов вважає, що в Україні має бути акцент на галузі майбутнього.

Відео Навчання на карантині: про актуальне з міністром освіти Сергієм Шкарлетом

Школа на карантині. Якими були перші два тижні нового навчального року та з якими проблемами зіткнулися учні та вчителі? Усі деталі дізнаємося від міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета.  

Навчання на карантині: про актуальне з міністром освіти Сергієм Шкарлетом
Джерело матеріала
loader
loader