Зі стародавніх переказів відомо, що воскреснувши, Ісус явився двом своїм учням, але вони його не впізнали. Він розділив з ними вечерю і пройшов до селища Еммаус, неподалік від Єрусалима. Цього дня віряни проводять у сімейному колі, відвідують рідних і близьких, святкують воскресіння Христа. Важливими символами пасхального понеділка, як і самого Великодня, є хрест, паски та крашанки. Тож ними прикрашали святковий стіл.
Вважається, що після Великодня вода стає цілющою та приносить щастя. Вода проганяє погану енергію та злі сили. Обливання пов’язують з духовним весняним очищенням від усього злого й поганого. Наші предки вірили, що понеділковою водою можна навіть вилікувати різноманітні хвороби. Тому обливали водою і худобу, і птицю, бджіл з вуликами, пастухів та коней перед початком польових робіт.
У Буковинському краї традиції поливаного понеділка були досить цікавими. Особливостями цього стародавнього звичаю поділилась завідувачка відділу нової історії Чернівецького обласного краєзнавчого музею Марія Унгурян. - У понеділок люди приходили до церкви, де їх поливав свяченою водою священник. Миряни вірили, що саме цей обряд подарує їм міцне здоров’я.
А молодь обливалася водою протягом двох днів. Першого дня хлопці обливали дівчат, на другий день дівчата обливали хлопців. За повір’ям, це робили для того, щоб довше зберігати свою красу і ставали здоровішими. За обливання зазвичай платили писанками, грошима та різними смаколиками.
Також у ці дні існувала ще одна цікава традиція. Біля церков збиралися діти, молодь та люди старшого покоління. Вони водили гаївки та співали веснянок у дружньому колі. Одночасно на майдані вирували запальні танці. Цей звичай можна спостерігати і нині у багатьох селах.
Хоча сучасний світ далеко втік від мудрості пращурів і такі речі помалу втрачають свою значущість, здебільшого, буковинці й досі дотримуються деяких обрядів, інтерпретуючи їх під свої вподобання та можливості. Біля водойм часом розгортаються справжні баталії. І незважаючи на те, що цей день не завжди видається теплим, під воду потрапляють як самі бешкетники, так і випадкові перехожі.
Цьогоріч через пандемію COVID-19 варто задуматися, чи поливати одне одного студеною водою. Через загрозу поширення коронавірусу такий веселий і багатолюдний обряд може призвести не до оздоровлення, а навпаки, мати протилежний ефект.
Крістіна БАБЧУК