За даними експертів групи Національних досліджень STEPS, майже половина жінок України вживають алкоголь щонайменше раз на місяць. З них трохи більше 50% знаходяться у тому періоді життя, коли вони здатні виносити і народити дитину. Практично кожна друга жінка з цієї чисельної групи не виключає ймовірність незапланованої вагітності.
На думку експертів, подібна статистика є неабияким тривожним сигналом для суспільства. Адже вона свідчить про великий ризик вкрай негативного впливу алкоголю на плід.
Адже наукою доведено, що плацента не в силі захистити ембріон від спиртного, яке потрапляє у його кров вже через дві години після того, як жінка випила. Причому майбутнє дитя сповна отримує ту ж саму дозу. Чим це загрожує?
Є такий медичний термін – розлад фетального алкогольного спектра (ФАСП). Він виникає у дитини, мати якої вживала алкоголь під час вагітності, і має кілька ступенів.
Найважчим вважається фетальний алкогольний синдром (ФАС), який загрожує важкими проблемами з центральною нервовою системою, наслідком яких, з великою долею ймовірності, можуть бути негаразди із зовнішністю, ростом, слухом і зором, згодом до них додадуться проблеми з навчанням, пам’яттю, увагою, спілкуванням.
Діти з алкогольним розладом нейророзвитку (АРНР) мають помітні інтелектуальні порушення. Як правило, вони погано навчаються в школі через проблеми з пам’яттю, увагою, судженнями та контролем над імпульсами.
Через вплив алкоголю на світ можуть з’являтися діти із вродженими дефектами (ВДПА). Їхні органи, зокрема, серце, нирки, кістки, формуються неправильно та функціонують із проблемами.
Нейро-поведінковий розлад, пов’язаний із пренатальним впливом алкоголю (НП-ПЕА) був вперше був визнаний Американською психіатричною асоціацією у 2013 році. У дитини чи підлітка з цим порушенням фіксуються проблеми з мисленням та пам’яттю, з поведінкою, з настроєм, з перемиканням уваги з одного завдання до іншого.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ),Україна має один із найвищих у світі рівнів поширення фетального алкогольного синдрому – 50 випадків на 10 000 людей.
Дані опитування ВООЗ свідчать про те, що багато жінок вважають “маленькі” дози алкогольних напоїв не шкідливими, особливо під час останнього триместру вагітності.
Але науковцями доведено: не існує “безпечного” триместру! Вживання алкоголю небезпечне для вагітних жінок та плоду вже з перших днів вагітності.
Науковці також рекомендують уникати вживання алкоголю під час грудного вигодовування, адже він легко потрапляє у молоко матері та може вплинути на немовля.
Якщо жінка дізналася про вагітність уже після вживання алкоголю, на ранніх стадіях вагітності, їй варто уникати подальшого споживання спиртних напоїв.
І пам’ятайте: безпечних видів алкоголю для вагітної жінки не існує. Пиво, вино, горілка, бренді, однаково небезпечні для здоров’я її майбутньої дитини.
Читайте також про те, як впливає раннє навчання дитини на її мозок.