Ціна газу на європейському ринку досягла п'ятирічного максимуму
Ціна газу на європейському ринку досягла п'ятирічного максимуму

Ціна газу на європейському ринку досягла п'ятирічного максимуму

"Оператор ГТС України" вважає, що зростання ціни було спровоковане діями "Газпрому" / Ілюстрація REUTERS

Ціна газу на європейському ринку досягла п'ятирічного максимуму - 29 євро за МВт-год через монопольні дії російського "Газпрому".

Про це повідомив глава компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон у Facebook.

"Ціна на газ на європейських майданчиках досягла майже 29 євро за МВт-год. Це максимальна ціна за останні 4-5 років. Багато факторів вплинули на таке зростання цін, але основне питання - як знизити ціну на газ", - написав він.

На думку Макогона, єдиний можливий ринковий спосіб - збільшити пропозицію. Оскільки "Газпром" володіє монопольним правом на експорт з РФ, тільки він теоретично має можливість збільшити поставки з боку РФ.

"Зараз Україна постійно пропонує ринку 62 млн куб. м на добу додаткових потужностей, але "Газпром" не поспішає їх використовувати. І це цілком зрозуміло - навіщо докладати зусиль для зменшення ціни, за якою ти продаєш газ? Для мене це зловживання "Газпромом" домінуючою позицією на ринку газу ЄС і на це Європейська комісія повинна звернути увагу", - підкреслив глава компанії "Оператор ГТС України".

При цьому Макогон вважає, що добудова "Північного потоку-2" не вирішить існуючу проблему, тому що питання не в нестачі транзитних потужностей, а в монополії конкретного постачальника над таким потужностями – "Газпрому". Це дає йому можливість диктувати свої правила гри та нав'язувати свою цінову політику.

"Тому ЄС потрібно працювати над збільшенням не маршрутів постачання від одного постачальника, а джерел газу. У тому числі це і надання можливості іншим російським і середньоазіатським постачальникам газу транспортувати газ в ЄС через ГТС РФ і України", - зазначив глава компанії "Оператор ГТС".

Іншим кроком, на його думку, могло б стати створення стратегічного запасу газу ЄС, у тому числі в українських сховищах газу, які є найбільшими в Європі. Стратегічний запас нафти як в США, так і в країнах ЄС вже довів свою ефективність у боротьбі зі значними коливаннями на ціну на нафту.

Макогон додав, що свого часу розглядалася ідея створення консорціуму з управління не тільки ГТС, але і ПСГ.

"Роль газу буде збільшуватися в наступні роки у зв'язку із зеленим переходом, тому вже зараз потрібно думати про енергетичну безпеку в секторі газа", - підкреслив Макогон.

Імпортний газ: як змінювалася ціна

За даними Державної митної служби, середня ціна імпортного природного газу в Україні в травні 2021 року зросла на 13,6% у порівнянні з квітнем і склала 291,72 дол. за тисячу кубометрів. З початку року ціна ввезеного газу зросла на 40%.

Російський "Газпром" неодноразово відмовлявся скористатися додатковими потужностями з прокачування газу через Україну на червень в обсязі 63,7 млн кубометрів на добу.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Автор: Ганна Бредіхіна

Теги за темою
газ Газпром
Джерело матеріала
loader
loader