США та Німеччина вивчають шляхи зміцнення енергетичного сектору України та стримування агресії Росії за допомогою санкцій у разі підписання угоди про завершення добудови російського газопроводу «Північний потік-2» в обхід України.
Про це пише Bloomberg.
Угода, яку деякі офіційні особи планують підготувати до візиту канцлера Ангели Меркель у Вашингтон в липні, може означати, що держави зобов’язуються компенсувати Україні транзитні втрати після запуску «Північного потоку-2». Німеччина також може взяти на себе зобов’язання підтримати план з розвитку східноєвропейського співробітництва у сфері енергетики й транспорту.
Bloomberg зазначає, що можливі варіанти угоди були викладені кількома людьми, знайомими з переговорами. Та попри це сторони очікують протестів з боку членів Конгресу США, тому що з уже вказаних пропозицій були й ті, котрі пропонувалися раніше і які не змогли стримати Росію в минулому.
Обговорення проводять на рівні Держдепартаменту і МЗС Німеччини за активної участі радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана і радника Меркель з іноземних справ та безпеки Яна Геккера.
Раніше видання Handelsblatt писало про запланований візит канцлера Німеччини до Вашингтону у липні 2021 року з приводу остаточного з’ясування позиції США щодо російського газопроводу.
Тоді журналісти зазначали, що Берлін може запропонувати Україні стати експортером водню. У разі, якщо Європа захоче досягнути своїх кліматичних цілей, їй знадобиться водень як енергоносій. Ідея полягає в тому, щоб переобладнати для цього існуючу мережу газопроводів.
Газопровід "Північний потік-2" побудований вже більш ніж на 90%. Новий трубопровід в обхід України планувалося завершити до кінця 2019 року поряд з уже існуючим "Північним потоком-1".
США ввели проти "Північного потоку-2" ряд санкцій і неодноразово закликали європейських союзників і приватні компанії припинити роботи з будівництва газопроводу. Вашингтон вважає, що таким чином Кремль хоче зробити Європу енергозалежною і користуватися цим з політичною метою.
14 березня віце-президент Єврокомісії Франц Тіммерманс заявив, що Європі не потрібен газопровід "Північний потік-2". Незважаючи на це, Німеччина продовжує наполягати на завершенні проекту.
19 травня 2021 в Держдепі США заявили, що не будуть вводити санкції проти компанії Nord Stream 2 AG, відповідальної за будівництво газопроводу "Північний потік-2", і її керівника Маттіаса Варніга. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що відмова від цих санкцій "відповідає національним інтересам" країни.
У відповідь президент України Володимир Зеленський заявив про те, що після запуску російського газопроводу "Північний потік-2" Росія зробить все можливе, щоб не продовжувати діючий контракт про транзит блакитного палива через Україну.
Невдовзі державний секретар США Ентоні Блінкен зауважив, що рішення щодо санкцій можуть переглянути. А 11 червня речник Держдепу Нед Прайс заявив, що Сполучені Штати не відступили від своєї початкової позиції щодо потреби стримати дії Росії на Балтійському морі.
У відносинах з Німеччиною Прайс назвав найоптимальнішим інструмент дипломатії.
Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram
Автор: Яна Ставська