Професія пілота літака-винищувача є однією з найпрестижніших у всьому світі. Але її реалії часто відрізняються від наших уявлень.
Як працюють пілоти літаків-винищувачів, чому їм не можна фотографуватися перед польотом і скільки вони заробляють – читайте в ексклюзивному інтерв’ю офіцера 831-ої бригади тактичної авіації Олексія Ждєда проекту Оксиген і журналісту Фактів тижня Артему Кулі.
Вимоги до пілотів і спеціальні костюми
Олексій Ждєд розповідає: в авіації є певні вимоги до пілотів винищувачів. По-перше, вони проходять професійний відбір. По-друге, їм потрібно мати досить високі показники здоров’я.
Оскільки пілотам доводиться мати справу з польотами стратосферою, надзвуковою швидкістю і великими перевантаженнями. До речі, уникнути їх допомагає спеціальний костюм.
– Під час перевантаження кров відтікає від голови і у людини починає темніти в очах. У костюмі ж є спеціальні камери, куди надходить повітря, за рахунок чого він фактично перетискає певні частини тіла і запобігає відтоку крові. Тоді менше шансів втратити свідомість, – говорить Олексій Ждєд.
Обов’язковими елементами костюма пілота також є шолом і спеціальна киснева маска, яку одягають на обличчя. За допомогою неї надходить кисень під час підйому на висоту від 8 тис. метрів.
Також у пілотів є ще один вид костюмів – висотний компенсуючий. Його одягають для захисту у разі розгерметизації кабіни, тобто відмови або катапультування на великій висоті.
Що найгірше може статися в польоті
Найгірше, що може трапитись, якщо це звичайний плановий політ, – це відмова авіаційної техніки, коли необхідно закінчити польотне завдання і виконати посадку.
А може бути відмова авіаційної техніки, коли потрібно ухвалити рішення про катапультування:
– Тоді ти витягуєш спеціальні ручки, які знаходяться у кабіні літака, і після цього крісло з шаленою швидкістю вилітає вгору приблизно на 100 метрів над літаком, – розповідає Олексій Ждєд.
Забобони і що найбільше дратує
За словами пілота, з поганих прикмет, на яку зважають досі, залишилась тільки одна. Вважається, що не можна фотографуватися перед польотом. Також Олексій Ждєд ділиться, що особисто його у цій роботі дратує лише один момент – великий документообіг:
– Якщо ти виконав політ, який в середньому тривав годину, на заповнення звітної документації ти можеш витратити приблизно години чотири, – говорить він.
Скільки заробляють пілоти
Середня зарплата пілота літака-винищувача стартує від 20 тис. грн на місяць. Але вона залежить від вислуги років і посади.
Проект Оксиген
YouTube-проект Оксиген – це канал авторської журналістики команди підсумкової програми Факти тижня. 100 хвилин на ICTV.
Він покликаний допомагати прорватися крізь медійний шум і зрозуміти, що насправді рухає подіями у світі і нашому житті. Більше матеріалів проекту можна переглянути на YouTube-каналі за посиланням.