Що стало причиною?
Вже завтра студенти розпочнуть новий навчальний рік, а от викладачі до звичної роботи в українських вишах повернуться не всі. За час літніх канікул ситуація змінилася – в Києві, Одесі та Миколаєві під жорсткі "санкції" за українофобні і проросійські висловлювання потрапили кілька науково-педагогічних працівників. Двоє з них вже були звільнені. Деталі з'ясовували Знай.ua.
Підпишіться на Знай у Google News! Тільки найяскравіші новини!
ПідписатисяНаклеп на мову і "викреслений" Крим
Про відповідні кадрові скорочення повідомила секретар Комітету Верховної Ради з питань освіти, науки та інновацій Наталія Піпа.
"Я не хочу, щоб на 8-му році війни вони чули з вуст деяких викладачів, що "українська мова – блювота", що "мовний Закон – лімфовузол на тілі онкохворої американської колонії", а "Крим – це Росія". Отримала відповідь від Державної служби якості освіти України на моє звернення щодо викладачів, які поширюють подібні українофобні висловлювання в університетах", - повідомляє народний депутат України Наталія Піпа.
Результат виявився досить продуктивним. Кількох авторів цих "проросійських шедеврів" вже звільнено і ще по одному розпочате службове розслідування:
1. Більченко Євгенія Віталієвна, доктор культурології – відсторонена від роботи, а з 20 вересня 2021 р. на підставі рішення Вченої ради університету буде звільнена з посади професора кафедри культурології та філософської антропології НПУ ім. Драгоманова.
2. Ситніков Денис Михайлович, кандидат біологічних наук – звільнений з 31 серпня 2021 р. з посади доцента кафедри цивільно-правових дисциплін Одеського національного університету ім. Мечникова.
3. Шубін Сергій Петрович, кандидат політичних наук – розпочате службове розслідування, оголошено догану. Розглядається рішення щодо його звільнення з посади завідувача кафедри гуманітарних дисциплін Миколаївського інституту НУ "Одеська юридична академія".
Вердикт – за керівництвом вишів
Відповідні рішення були прийняті керівництвом закладів, де працювали ці науково-педагогічні працівники.
"Українофобні висловлювання зустріли рішуче несприйняття керівництвом університетів, студентським загалом та професорсько-викладацьким складом університетів. Закладами освіти здійснено конкретні заходи реагування щодо відповідних викладачів", - повідомляє голова Державної служби якості освіти України Руслан Гурак.
Втім, як наголошує Уповноважений із захисту державної мови, такі випадки не поодинокі.
"Список далеко неповний. Але Міністерство освіти і науки має провести роботу над помилками та вимагати від закладів освіти неухильного виконання законодавства", - підкреслює Уповноважений із захисту державної мови, кандидат філологічних наук Тарас Кремінь.
Однією з вимог є, насамперед, і мова викладання – навчання має проводитися українською. А не російською, як це майстерно практикувала одна зі звільнених викладачів Євгенія Більченко.
Українці масово підтримали: "За порєбрік!"
Про те, що "Русскаму міру" не місце в освіті, стверджують і українці. Не минуло і години після публікації цієї новини у Фейсбуці нардепа Наталії Піпи, пост набрав сотні лайків.
Свою підтримку звільнення цих викладачів користувачі висловлюють і в коментарях.
"Копняками – за порєбрік! В любимий "руськиймір"! Інакше не доходить! Буде чудовий приклад для інших!", - пише автор одного з коментарів Ростислав Терлецький.
"Навіть не могла уявити, що є такі викладачі! Це за межею мого розуміння. Ця справа надзвичайно важлива, тому всього-всього щоб довести її до позитивного завершення. Хто, як не ваше покоління, буде будувати Україну", - відзначає Оксана Сікачовська.
"То дуже хороші новини! Дивуюся, що такі люди досі сиділи в нашій освіті...", - пише користувач Khrystyna Luts.
Тож про подальший розвиток подій читайте на порталі Знай.ua.
Також Знай.ua писав, що в Раді ініціювали пакет змін: новий формат субсидій і додатковий вихідний для українців.