/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F40b7c09c-3300-4196-a318-538c8f852996.png)
Відміна індексації та величезні штрафи: на Україну чекає ''зарплатна'' революція
У Міністерстві економіки розробили законопроєкт, який стосується виплати зарплат. При цьому деякі з нововведень захищатимуть робітників, інші ж навпаки спростять життя підприємствам та навряд підуть на користь працівникам.
Що зміниться, якщо ініціативу уряду реалізують, пише OBOZREVATEL.
Штрафи за невиплату зарплати
За несвоєчасну виплату зарплат роботодавців каратимуть високими штрафами. У законопроєкті пропонується встановлювати штраф підприємству за кожного працівника, якому заборгували зарплату.
Так, за кожного робітника, якому безпідставно на понад місяць заборгували виплату зарплати, підприємство платитиме від 6 800 до 13 600 гривень штрафу.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F061467cd-087a-40bc-8483-4fe6d997f68d.jpeg)
Якщо ж кошти для виплати зарплат були використані не за призначенням, що призвело до заборгованості, підтриємство отримає штраф 13 600- 20 400 гривень за кожного працівника.
Сьогодні ж сума штрафу в Україні не залежить від кількості робітників, яким винні зарплату.
Окрім цього, роботодавець буде змушений виплатити працівникам пеню в розмірі облікової ставки за кожен день заборгованості. Ця пеня замінить компенсацію за втрату доходу, яка діє зараз.
Якщо не виплачують зарплату, можна не працювати
Також законопроєкт пропонує, щоб робітники, яким не виплачують зарплатню понад 15 днів, могли офіційно не виходити на роботу. Проте обов’язковим буде попередження роботодавця про свій намір за два дні. У свою чергу підприємство має виплатити компенсацію за цей період, яка становитиме 2/3 від окладу.
Проте не кожен працівник зможе зробити перерву у роботі. Якщо припинення загрожує життю і здоров’ю людей або довкілля, не дозволяє запобіганню аварії, катастрофи, епідемії чи ін., то це буде неможливо.
Також не можна взяти перерву у роботі під час надзвичайного або воєнного стану.
Через затримку зарплат не можуть взяти тимчасову перерву працівники прокуратури і судів, ЗСУ, органів місцевої влади, безпеки і правопорядку. Це не стосується технічного і обслуговувального персоналу цих структур.
Відміна індексації зарплат
Новий законопроєкт також пропонує відмінити індексацію зарплат. Таке рішення пояснюють тим, що механізм індексації ввели в умовах гіперінфляції, і сьогодні він вже застарів.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Fadmin%2F9d45f619-0eb9-4cb8-a067-aef3306ff7af.jpeg)
Як зазначають в Міністерстві економіки, зараз, коли стабільний ріст заробітної плати випереджає інфляцію, розумно від індексації відмовитися. Адже вона тільки створює складності і є джерелом конфліктів і помилок.
Нові правила виплати відпускних і відрядних
У законопроєкті пропонується надати можливість роботодавцям самостійно вирішувати, коли виплачувати відпускні. Терміни можна буде встановлювати в колективних договорах.
Таким чином із ЗУ "Про відпустку" приберуть норму, за якою відпускні необхідно виплатити не пізніше, ніж за три дні до відпустки.
Якщо законопроєкт приймуть, то конкретного терміну для виплати відпускних не буде. Єдина умова, яка залишиться, - виплати мають бути здійснена до початку відпустки.
Також більш лояльним до роботодавця буде порядок оплати праці у відрядженнях. Зараз розмір оплати у відрядженні не може бути меншим, ніж середній заробіток. Згідно законопроєкту, такі виплати будуть здійснюватися в загальному порядку.
Тобто незалежно від того, де працюватиме людина – на місці або у відрядженні, вона отримуватиме звичайну зарплату.
Якщо законопроєкт ухвалять, то він набуде чинності з 1 счня 2022-го року.
Нагадаэмо, що середня зарплата в Україні зросла і досягла рекордного значення.
Раныше MY.UA писали, як за 30 років незалежності змінилися мінімальна і середня зарплати в Україні.
Щоб не пропустити найцікавіші новини - читайте нас у Telegram та Viber.

