Громадська організація «Українська агенція з авторських та суміжних прав» під час пресконференції в Українському кризовому медіацентрі презентувала звернення представників медіаринку, авторської спільноти, музичних лейблів, концертної та ресторанної індустрії.
У ньому організації висловили потребу в реформі авторського права через «загострення проблеми дотримання авторських і суміжних прав в Україні», а також «монополізацію та узурпацію ринку інтелектуальної власності». Інша проблема — неможливість сплати роялті виконавцям з-за кордону, що суперечить у тому числі пунктам Угоди про асоціацію між Україною і Європейським союзом, сказав голова УААСП Валерій Харчишин.
Звернення надішлють президенту, голові парламенту, голові профільного комітету Верховної Ради, прем'єрміністру, міністрам економіки і культури, а також народним депутатам, сказав віце-президент УААСП, лідер гурту «Антитіла» Тарас Тополя.
На думку підписантів, змінити ситуацію можна в два кроки: розблокувати збір роялті через ухвалення законопроєкту №5572, а також утворити парламентську робочу групу та розпочати узгодження редакції нового закону «Про авторське право і суміжні права» на основі законопроєкту № 5552-2.
«Це звернення, по суті, підтримала вся індустрія країни», — узагальнив Тарас Тополя. Він сказав, що серед підписантів близько 200 регіональних радіостанцій, мережі радіохолдингів «ТАВР медіа», «Український медіахолдинг», радіогрупи «Люкс», регіональні й державні телерадіокомпанії («Суспільне», «Львівська хвиля», «Віта», Vezha тощо), фестивалі Atlas Weekend, «Файне місто», «Захід фест», «Бандерштат», Bezviz, «Таврійські ігри», Radioday, музичні видавництва, виконавці поп-, рок- і електронної музики (серед них Mozgi Entertainment, Vidlik, mamamusic, гурти Go A, «Друга ріка», ТНМК тощо), а також концертні агенції, організатори гастролей, більше 2000 ресторанів і мереж, представлені двома асоціаціями, «Львівський холдинг емоцій Фест» (більше 150 закладів) та інші.
Ініціатори законопроєкту №5572 — народні депутати фракції партії «Слуга народу» Микита Потураєв і Олександр Санченко — запропонували зміни до закону «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», зокрема щодо збору доходу від прав організаціями колективного управління (тобто посередниками між авторами та користувачами). Його суть полягає в тому, щоб дозволити зареєстрованим організаціям колективного управління добровільно збирати роялті, поки Міністерство економіки не ухвалить рішення про акредитацію організацій.
Повний текст звернення:
Нагадаємо, 17 грудня комісія Мінекономіки підбила підсумки конкурсу і прийняла рішення про акредитацію ОКУ у двох двох сферах. У сфері публічного сповіщення, де платниками роялті за використання музичних творів є телерадіокомпанії, комісія визначила переможцем новостворену громадську спілку «Автори та видавці», президенткою якої є співачка Руслана Лижичко. У сфері публічного виконання, де платниками роялті є готелі, ресторани та кафе — «Організацію колективного управління авторськими та суміжними правами» (ОКУАСП).
Ще один учасник конкурсу — «Українська агенція з авторських та суміжних прав» (УААСП) на чолі з Валерієм Харчишиним — попросила міністра зупинити процес акредитації, бо вважає, що конкурсна процедура проходила з порушеннями. 25 січня 2021 року під стінами парламенту УААСП організувала акцію протесту музикантів, а в березні поскаржилася в НАБУ. Міжнародна спільнота CISAC також надіслала лист до міністра економіки, де висловила занепокоєння тим, як були проведені конкурси на акредитацію. Зрештою, в Мінекономіки так і не підписали рішення про акредитацію організаціям-переможцям. Більше про цей конфлікт читайте в матеріалі «Детектора медіа».