Незабаром у «Видавництві 21» побачить світ новий роман Максима Дупешка «Біля карети під мертвим лисом». Це вже другий роман письменника, що виходить у «Видавництві 21». 2017 року побачив світ роман «Історія, варта цілого яблуневого саду», який цьогоріч, у жовтні, завдяки програмі перекладів Translate Ukraine від Українського інституту книги вийшов у румунському видавництві «Darclée» в перекладі Альони Біволару. Про це повідомляє PR-менеджерка «Видавництва 21».
Роман «Біля карети під мертвим лисом» охоплює час від початку ХІХ ст. до наших днів і асоціативно, через посередництво одного із персонажів, захоплює навіть епоху Бароко. Географія твору також широка: Поділля, Волинь, Буковина, Галичина, Карпати, Центральна Україна, Франція. Читачі відвідають зокрема Кам’янець-Подільський та його околиці 30-х років ХІХ ст., Луцьк часів французько-російської війни 1812-го, Париж витонченого fin de siècle, коли світ нестримно і кардинально змінювався, Київ періоду гетьманування Павла Скоропадського, карпатські ліси та Львів часів активної діяльності УПА, а також Львів кінця 1960-х, Коломию та Чернівці 1989-го – року першого фестивалю «Червона рута» і сучасні Чернівці, в яких, власне, все і завершується чи лише починається, адже історія у романі Максима Дупешка не лінійна.
Наскрізними образами, які пов’язують всі елементи роману, є вікно, сон, частини рукопису і юні дівчата із одного роду. Із епохи в епоху з ними відбувається та сама подія, лише з певним наростанням – як у кумулятивних оповідях. Так автор, поступово із частин збираючи все в ціле, проводить до розгадки таємниці.
Сюжет роману розвивається дуже динамічно. У ньому є все, щоб захопити читача: пригоди, романтика, таємниці, гумор, яскраві персонажі, серед яких чимало реальних відомих особистостей, що вплинули на українську та загалом європейську історію, культуру. Василь Капніст, Наполеон І Бонапарт, Едуар Мане, Ежен Делакруа, Олена Пчілка, Павло Скоропадський, Георгій Гонгадзе, Тарас Чубай, Олег Скрипка серед персонажів цього твору. Загалом більшість героїв роману «Біля карети під мертвим лисом» – люди чину, представники української еліти. Через них автор працює із сенсами, важливими для української державності. Своїх героїв та історико-політичні події, що відбуваються в Україні і з нею, автор вводить в європейський контекст, чітко визначаючи геополітичне місце України та її цивілізаційну роль. Серед головних меседжів свого роману Максим Дупешко називає такі: «1. Ми переможемо. 2. Можна прожити красиве чесне життя навіть у складних умовах і зуміти не втратити при цьому гідність. 3. Ми повноцінна європейська нація, але забули про це за останніх кілька століть». Власне, і читачами свого твору письменник бачить насамперед людей, «які вболівають за європейський проєкт України».
Один із перших читачів роману історик, журналіст Юрій Чорней поділився своїми враженнями від роману і зокрема відзначив, що легка, ненав’язлива форма викладу робить твір доступним для різних читачів – від підлітка до літньої людини, що важливо, адже роман, на його думку, може мати хороший виховний ефект: «Гарний текст для патріотичного виховання. Таких національно цілеспрямованих героїв рідко коли зустрінеш. А для «гурманів» будуть цікаві вплітання української лінії у світовий історичний контекст. Роман Максима милий, світлий і легкий і, поза сумнівом, буде цікавий для читачів. Дехто навіть перечитає його двічі, вдруге складаючи генеалогію героїв, щоб не тримати її в голові, смакуючи попутно цікаві місця, яких є чимало в тексті».
Зовсім скоро цікавими місцями тексту можна буде «пройтися» разом з автором: 21 грудня у Літературному целанівському центрі (Чернівці, вул. Кобилянської, 51) відбудеться перша презентація роману Максима Дупешка «Біля карети під мертвим лисом», початок о 18:30.
Довідка
Максим Дупешко (01.01.1985). Закінчив Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича (магістр філології). Письменник. Автор роману «Історія, варта цілого яблуневого саду» (2017, «Видавництво 21»). Друкувався в українських та міжнародних антологіях і виданнях: «Київська Русь», «Apofenie», «Це зробила вона» та інших. Учасник багатьох фестивалів, як-от Львівський міжнародний літературний фестиваль від «Форуму видавців», «Книжковий Арсенал», «Meridian Czernowitz» та інших. Краєзнавець, дослідник буковинської історії та фольклору. Автор короткометражного фільму «Кілька запитань до тебе» та декількох буктрейлерів. Хобі: футбол, кінематограф, подорожі, гірськолижний спорт.
Інга Кейван,