Архітектурне бюро Слави Бальбека анонсувало арт-проєкт — побудову традиційного українського дому на Антарктиді. Інсталяція “Дім. Спогади” з'явиться на українській антарктичній станції “Академік Вернадський” на острові Галіндез архіпелагу Аргентинські острови.
“Це ескіз з пам'яті людини, яка вихоплює образи з дитинства, перебуваючи далеко від рідних місць, — пише Слава Бальбек на своїй фейсбук-сторінці. — Будинок зберігає спогади про Україну в прозорих епоксидних панелях: жменю чорнозему, листя дерев та трав. Того, за чим сумуєш у льодах Антарктиди. Спогади, які зможуть витримати шквальні океанські вітри, морози та снігові завали”.
Арт-інсталяцію побудують на основі старого паливного баку, який більше не експлуатують за призначенням. “Ця споруда — чи не перше, що бачать чотири тисячі туристів, які щорічно відвідують станцію "Академік Вернадський" під час антарктичного літа, — говориться на сайті проєкту. — Завданням нашої команди було переосмислити вигляд і функції паливного баку: перетворити його на обʼєкт, привабливий для туристів та органічно вписаний в антарктичні пейзажі. Інсталяція має знайомити гостей станції з нашою культурою, адже для багатьох іноземців це перша точка контакту з Україною”.
“Дім. Спогади” натхненний образом української хати — вона асоціюється з теплом, затишком і канікулами у бабусі. Для 12 дослідників, які щодня працюють на станції, вона стане теплим нагадуванням про рідний край. Туристам надасть можливість познайомитися з Україною через впізнаваний, але не банальний візуальний образ.
Роботу над інсталяцією ускладюють суворі погодні умови на Антарктиді. Конструкція має витримати перепади низьких температур від +5 до -30°С, шквальний вітер до 40 м/с та майже щоденні опади — 300 днів на рік.
При створенні інсталяції врахували й потреби місцевих жителів — понад 3,5 тисячі пінгвінів. “Її необхідно було зробити безпечною для місцевої фауни та водночас досить міцною, щоб пінгвіни не могли розібрати її деталі на гнізда”, — пояснюють на сайті.
Транспортування теж стало викликом: деталі каркасу зробили у Києві та мають відправити на Південний полюс, де конструкцію зберуть самі працівники станції. Дорога може зайняти декілька днів.
За задумом, будинок має нагадувати ескіз олівцем: ніби хтось пригадує свій дім і робить замальовку по памʼяті. Навколо старого баку зведуть металевий каркас, що повторює характерний шиферний дах, вікна та димар. На стінах будинку розмістять борди із символами України: наприклад, грудка чорнозему або фрагмент вишиванки, залиті епоксидною смолою. Всередину теж можна буде зайти.
В січні 2022 року інсталяцію транспортують на станцію “Академік Вернадський” на криголамі “Ноосфера”.
Дивіться також:
В Україні створили першу пожежну бригаду монахинь.
Українське кіно, яке допомагає налаштуватися на Різдво.