КИЇВ. 13 січня. УНН. Голова Міжнародного енергетичного агентства Фатіх Біроль звинуватив Росію в енергетичній кризі, яка завдає шкоди економіці по всій Європі, пише УНН з посиланням на Bloomberg.
Росія може збільшити постачання газу на континент як мінімум на третину в порівнянні з нинішнім рівнем, але спотовий продаж обмежений, попри високі ціни, заявив у середу журналістам виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль.
Це еквівалентно 3 мільярдам кубометрів на місяць або новій партії скрапленого природного газу, що прибуває на континент щодня.
Цитата:
"Через поведінку Росії на європейському газовому ринку існують сильні елементи напруженості", - сказав Біроль.
"Поточний дефіцит у сховищах у Європейському Союзі багато в чому пов'язаний із "Газпромом", - додав він.
Деталі
МЕА звинувачує Росію в тому, що нестача газу завдає шкоди європейській економіці.
За словами Біроля, Москва обмежує поставки на континент, тоді як інші постачальники, такі як Норвегія, Алжир та Азербайджан нарощують їх.
Газосховища в ЄС заповнені лише на 51% порівняно із звичайним показником близько 70%. "Газпром" відповідає за половину дефіциту запасів у Європі, хоча потужності російської компанії становлять лише 10% загальної встановленої потужності на континенті, сказав Біроль.
"Хоча ми розуміємо, що "Газпром" виконує свої договірні зобов'язання щодо довгострокових контрактів, він скоротив спотові продажі до Європи, і це попри те, що ціни за довгостроковими контрактами "Газпрому" значно нижчі за поточні рівні спотових цін", — зазначив голова МЕА.
Агентство, що базується в Парижі, також рекомендувало країнам Європи встановити мінімальний рівень запасів для захисту поставок у майбутньому. "Європа в цілому не приділяла достатньої уваги критичній важливості зберігання газу для безпеки постачання газу", - зауважив Біроль.
Доповнення
Європа бореться з енергетичною кризою, внаслідок якої ціни на газ та електроенергію побили кілька рекордів за останні кілька місяців. Запаси газу на континенті вже досягли найнижчого рівня більш ніж за десятиліття, а два найхолодніші місяці на рік тільки почалися.
Президент Росії Володимир Путін минулого року наказав "Газпрому" заповнити свої сховища в Європі. Хоча трохи газу і було додано, його було замало для задоволення потреб континенту. Високі ціни призвели до того, що важка промисловість від металургійних заводів до виробників добрив скоротила виробництво або взагалі зупинилася.