Ціни на газ можуть зрости, якщо Росія вдереться до України – CNN
Ціни на газ можуть зрости, якщо Росія вдереться до України – CNN

Ціни на газ можуть зрости, якщо Росія вдереться до України – CNN

Росія є другим у світі виробником нафти, поступаючись лише Сполученим Штатам. Україна ж є ключовим транзитним вузлом енергоносіїв, через який проходять великі обсяги експорту російського природного газу до Європи.

Вторгнення в Україну викликає побоювання введення санкцій щодо значних енергетичних ресурсів Росії. Також є підозри, що президент Росії Володимир Путін може використати експорт природного газу та сирої нафти як економічну зброю.

– Існує цілком реальний шанс, що ціна сягне 100 доларів. Це буде інфляція зі знаком оклику. Ми не можемо собі такого дозволити, — сказав Роберт Яугер, директор з енергетичних ф’ючерсів у Mizuho Securities.

Зараз неможливо передбачити, наскільки зростуть ціни, і як довго вони залишаться високими. Але нафта за 100 доларів, напевно, підніме ціни на заправках. А це означає, що російсько-український конфлікт може торкнутися більшості американців.

Ціни на бензин у США вже почали повзти нагору. У середу середній показник по країні досяг 3,32 долара за галон (приблизно 3,8 л) у порівнянні з недавнім мінімумом 3,28 долара.

Ціни на нафту різко зросли цього тижня, і аналітики кажуть, що цьому зростанню сприяли побоювання щодо російсько-українського конфлікту.

– Ринок дуже повільно оцінював ризики вторгнення. Путін насправді не блефує. Він відомий тим, що підкріплює слова діями, – сказала Хеліма Крофт, голова відділу глобальної товарної стратегії в RBC Capital Markets.

Щодо Європи, то відомо, що вона залежить від російського природного газу. Витрати газу в Європі різко зросли минулої осені через зростання ф’ючерсів на природний газ.

Раніше Німеччина попередила, що розгляне питання зупинки газопроводу Північний потік-2, якщо Росія вирішиться на ескалацію конфлікту в Україні. А це ще більше обмежить постачання природного газу до Європи.

Росія постачає до Сполучених Штатів відносно скромні обсяги нафти, всього 200 тис. барелів на день станом на жовтень. Це становить лише 3% від загального обсягу імпорту нафти США у розмірі 6 млн барелів.

Однак сира нафта є товаром, яким торгують у всьому світі, і ціни на заправках засновані на світових цінах на нафту. Нафтовий удар відчувається скрізь.

Крім того, високі ціни на природний газ змусять деякі електростанції та заводи в Європі та Азії перейти з газу на нафту. Іншими словами, попит на нафту підвищиться.

Водночас постачання будуть під питанням.

По-перше, військовий конфлікт поставить під загрозу енергетичну інфраструктуру регіону. Але навіть якщо трубопроводи та нафтопереробні заводи будуть збережені, Росія може вирішити скоротити постачання природного газу або навіть сирої нафти.

– Росія може перетворити експорт енергоносіїв на зброю, щоб кожен відчув біль. Багато хто вважає, що Росія може відмовити у постачанні, щоб змусити нас заплатити ціну, – сказала Хеліма Крофт.

Раніше президент США Джо Байден не раз говорив, що російська економіка зазнає серйозних витрат і значної шкоди, якщо Путін вдереться до України, адже економіка Росії залежить від експорту нафти та газу. Але Байден не став погрожувати запровадженням енергетичних санкцій.

Теги за темою
Володимир Путін нафта
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader