Розслідування платіжної системи додатку «Дія»: журналісти розповіли, кому українці платять комісію
Журналісти видання «Моя Україна» розслідували справу, щостосується платіжної системи мобільного додатку «Дія».
Відео цього розслідування опублікованона Youtube-каналі «My.ua».
Як показано в сюжеті, киянин Клим Братківський оплачував Єдиний соціальний внесок через «Дію», але додаток виставив йому 1,5% комісії, що рівно 60 гривням відносно тих коштів, які він мав оплатити. «Сьогодні «Дія» надає можливість сплачувати не тільки податки, а й штрафи за порушення ПДР. Це зручно: не треба відстоювати черги, а можна просто у декілька кліків внести кошти», - розповідає журналістка-розслідувач Анастасія Загорна. Тим не менш, зазначає вона, проблема полягає в тому, що в «Дії» всі грошові перекази здійснюють через одну компанію і без жодної альтернативи.
За словами журналістки, склався дивний збіг обставин: 13 серпня 2019 року було зареєстровано компанія ТОВ «ФК «Єдиний простір», а вже 16 грудня запущено бета-тест «Дії». «Чому було обрана саме ця компанія, а не інша, відома та перевірена, або одразу декілька?», - ставить вона питання.
Журналісти зі свого боку намагалися зв’язатися із бенефіціаром компанії ТОВ «ФК «Єдиний простір» Ігорем Зотьком, але він відмовився коментувати ситуацію, пояснивши це невідкладними справами, водночас сама компанія не дала конкретної відповіді на запит.
Тому журналісти вирішили зустрітися з керівником з розвитку електронних послуг Мінцифри Мстиславом Баніком, який би міг роз’яснити цю ситуацію. Зокрема він прокоментував це так: «Усе насправді прозаїчно: річ у тім, що більшість продуктів, які доступні у «Дії», розроблялися за донорський кошт, тобто донор обирає підрядника, який займається розробкою згідно з нашим ТЗ. І за одним таким ТЗ якраз була можливість сплачувати послуги».
За словами Анастасії Загорної, Мінцифра пояснює, що компанія ТОВ «ФК «Єдиний простір» запропонувала вигідний для ринку тариф – 1,5%, і її інтегровано в мобільний додаток «Дія» згідно із міжнародним проєктом, його виконавець і донор, про якого говорив керівник з розвитку електронних послуг, - ТОВ «Комп’ютерні інформаційні технології».
Вона зазначає, що на Prozorro дійсно є інформація про тендери із цим донором, але торги насправді стосувалися лише питання організації та розробки програмного забезпечення додатку. «Таким чином, тендеру з пошуком платіжної системи проведено не було – це й підтвердив уповноважений у публічних закупівель державного підприємства «Дія» Юрій Потапчук», - підкреслює журналістка. Отже, підсумовує вона, жодна компанія не могла запропонувати свою кандидатуру для надання фінансових послуг, оскільки тендеру не було.
За словами економічного експерта Олега Пендзина, якщо дивитися формально, то законодавство не порушене, адже такі речі не виступають предметами тендерних закупівель. «Але з точку зору об’єктивної реальності, ми маємо розуміти, що це не є добре. Ну принаймні «Приват24» мав би бути представлений «Дією» у якості альтернативного варіанту оплати», - переконаний він.
Тим не менш, зазначає Анастасія Загорна, через те, що їхня редакція звернула увагу на підозрілу фінансову компанію, Мінцифри заявило про намір додати в «Дію» альтернативні варіанти оплати послуг.
Як повідомляв My.ua, з'явилася російська версія Wordle: гра-головоломка, яка захопила світ.
Також My.ua писав про те, що через кібератаки з боку Росії українці можуть залишитися без світла і тепла.