У своєму посібнику про сексуальну освіту "Повага. Хлопцям про кохання, секс і згоду" (видавництво "Книголав") експерт із сексуального виховання Інті Чавес Перес роздумує про те, як будувати стосунки у сучасному світі. Автор має багаторічний досвід роботи з підлітками, дає відповіді на численні питання про секс, які виникають у хлопців. Простою мовою він пояснює важливі аспекти про згоду і стосунки, про тілесність, гендерну ідентичність та сексуальну орієнтацію й уникає при цьому будь-якого осуду.
Пропонуємо прочитати уривок із книги разом!
Ставитися з повагою
Якщо ти хочеш стати гідним партнером і коханцем, маєш ставитися до людей із повагою. Усі ми колись були в ситуаціях, коли до нас зневажливо ставилися, та знаємо, як це неприємно. Брак поваги свідчить про те, що людина вважає себе кращою за інших і тому має право йти по головах.
Повага — основа всіх людських стосунків. Без поваги немає довіри. Ніхто не розповість свої найглибші таємниці тому, хто погано до них ставиться, чи не так? Щоби по-справжньому зблизитися з іншою людиною, її потрібно поважати. Це важливо для партнерських, сексуальних та будь-яких стосунків загалом.
Ставитися до людей із повагою — корисно. Тоді з тобою будуть більш відвертими та чесними. До того ж у світі, де всі добре ставляться одне до одного, набагато приємніше жити.
Ставитися з повагою — це поводитися з людьми так, як би ти хотів, аби поводилися з тобою. Але, коли йдеться про ставлення до дівчат, усе трохи складніше.
Оскільки ми живемо в суспільстві, де жінки як група мають менше влади, дівчата частіше стикаються з поганим ставленням. Зараз я опишу типові ситуації, у яких із дівчатами поводяться негідно, й запропоную техніки, за допомогою яких ти, як хлопець, можеш на це вплинути.
Важливо, щоб ти не підтримував погане ставлення до дівчат і боровся з ним. Зневага до жінок побутувала впродовж кількох тисяч років, і саме ми, нове покоління, вирішуємо, чи буде вона існувати й далі.
Ось що дівчата-підлітки переживають протягом року в школі:
71% дівчат оцінюють за їхньою зовнішністю
37% дівчат називають шльондрами чи чимось схожим
77% дівчат чують зневажливі коментарі про дівчат і жінок
26% дівчат примушують до сексу
про 25% дівчат поширюють плітки
52% дівчат страждають від масних поглядів
27% дівчат колись мацали проти волі
0,2% дівчат зазнають зґвалтування
Разом ми, хлопці, можемо звести ці цифри до нуля.
Техніка поваги N1: Поважай себе
Тобі, як хлопцю, доведеться обирати між поважним ставленням до інших і схваленням від твоїх друзів. Це складний вибір, бо нікому не хочеться втратити репутацію в компанії. Але, якщо ти себе поважаєш, ти ніколи не будеш вдавати з себе гіршу людину, ніж насправді. Бути добрим, а перед друзями, наприклад, викрикувати образи дівчатам — це злочин проти тебе самого. Дівчатам не легше від того, що ти всередині чудова людина, якщо це не підкріплюється твоєю поведінкою.
Поводься так, щоб тобі не було за себе соромно. Якщо потрапиш у ситуацію, у якій від тебе очікують зневажливого ставлення до інших, прямо скажи, що тобі це не подобається. Багатьом твоя відмова здасться проявом сміливості, хоча вони навряд чи скажуть це вголос. Після того як відмовишся кілька разів, твої друзі звикнуть і твоя поведінка вже нікого не дивуватиме.
Техніка поваги N2: Поважай кордони інших людей
Ніхто не має права торкатися твого тіла без дозволу чи примушувати тебе до сексу, бо лише ти можеш приймати рішення щодо свого тіла. Інші мають поважати недоторканність твого тіла, а ти маєш поважати кордони інших. Виявляти повагу можна так: не мацай чужі тіла без дозволу, не оцінюй їх, не кричи дівчатам услід щось на кшталт "гарна дупця". Є набагато кращі способи познайомитися з дівчиною та показати їй свою зацікавленість, ніж таке образливе ставлення. Якщо твій друг мацає дівчину або гукає масні коментарі їй услід, підтримай дівчину та постав другу кілька запитань.
"Навіщо ти так робиш?"
"Як, на твою думку, вона почувається, коли ти так робиш?"
"Чи хотів би ти, щоби хлопці так чинили з твоєю сестрою?"
Можливо, завдяки цим запитанням, твій друг задумається та навіть змінить своє ставлення.
Техніка поваги N3: Не поширюй пліток
Якщо ти дізнався, що в якоїсь дівчини було багато партнерів, не називай її шльондрою. Гаразд, вона мала секс із багатьма хлопцями, і що з того? Це її тіло, і вона сама вирішує, що з ним робити. Ніхто не має права її судити. До того ж не все, що кажуть інші, — правда.
Якщо в тебе був секс чи петинг із дівчиною, ти відповідальний за те, щоби ніхто про це не пліткував. Не розповідай нікому про те, що ви робили чи не робили. Усе, що між вами було, — ваша особиста справа. Не вплутуй туди половину школи, інакше зруйнуєш все чудове, що ви мали разом.
Якщо ти почув, що твій друг називає якусь дівчину шльондрою, постав йому запитання, які змусять його замислитися.
"Дівчатам і хлопцям однаково хочеться сексу, чому дівчата мають цього встидатися?"
"Яке діло іншим до того, скільки сексу було в дівчини?"
"Якщо дівчатам не можна мати сексу, з ким тоді будуть спати хлопці?"
Техніка поваги N4: Не контролюй інших
Не заважай дівчатам самостійно вирішувати у сфері кохання та сексу. Не пліткуй про дівчину, яку побачив на вечірці разом із хлопцем, якщо знаєш, що її родина це засудить. Це її життя, і вона має право проживати його так, як хоче.
Ти теж маєш право жити своїм життям, ти не мусиш слідкувати за іншими. Іноді родина намагається змусити хлопців контролювати їхніх сестер, хоча хлопцям це не подобається.
У такому разі варто поговорити з сестрою. Можливо, разом вам вдасться розв’язати цю проблему. У найкращому випадку можна спочатку домовитися з сестрою, а потім поговорити з родиною. Тоді ви зможете знайти рішення разом: наприклад, тримати фасад перед рештою родичів, але всередині родини давати всім можливість жити вільно.
Поговори з дорослими, які можуть тебе підтримати, наприклад, у школі. Якщо тобі не подобається, що твоя сестра має особисте та сексуальне життя, тобі, напевно, варто переглянути свої погляди на дівчат. Якщо ти сам не вважаєш дівчат шльондрами, ніхто не зможе тебе образити, коментуючи сексуальну поведінку твоєї сестри.
Техніка поваги N5: Слухай та дозволяй говорити
Слухай, коли інші говорять. Слухати — це не просто дозволяти звукам з чужого рота протікати через твої вуха. Це також, наприклад, дивитися на людину та не шурхотіти папером, коли вона говорить. Якщо ти хочеш щось додати або виправити, говори лише тоді, коли інша людина закінчить. Не перебивай.
Декому не подобається бути в центрі уваги, навіть якщо є що сказати. Особливо часто такими бувають дівчата, яких із дитинства вчать бути тихими. Такій людині можна допомогти, запросивши її до розмови. Це можна зробити, наприклад, поставивши запитання: "А ти як вважаєш?".
Якщо людина неправильно відповіла на запитання, не карай її за це сміхом чи зневагою. Інакше вона стане ще більш невпевненою і знову заговорити їй буде важко.
Слухати та залишати місце для інших можна по-різному — усе залежить від контексту. У розмові можна ставити запитання, у футболі — пасувати м’яча. А в який спосіб ти можеш стати кращим слухачем та залишати місце для інших у своєму повсякденному житті?
Техніка поваги N6: Рівний розподіл праці
Дівчата — не прислужниці та не рабині, які мають прибирати й готувати хлопцям. Якщо ти поважаєш те, що дівчата та хлопці мають однакову людську цінність, мусиш виконувати половину хатньої роботи.
Якщо в тебе є сестра і ти помічаєш, що твої батьки змушують її робити більше хатньої роботи, попроси їх віддати тобі половину її обов’язків. Якщо це не спрацює, допоможи сестрі. Наприклад, коли батьки просять твою сестру помити посуд, можеш просто сказати: "Ні, я це зроблю".
Те саме стосується інших ситуацій. Наприклад, коли твій клас їде на екскурсію та зупиняється в гостелі. Перед поверненням додому ви зазвичай мусите прибрати помешкання. Типова ситуація: усі хлопці раптом зникають, а дівчата залишаються прибирати. Не треба так. Зроби з власної ініціативи свою частину роботи, щоб дівчатам не доводилося тебе просити.
Читайте також:
Osnovy Publishing випустили книгу, яка доступно розповідає про інклюзію.