Літні люди зранку бадьорі, а підліткам важко прокидатись: як сон залежить від віку
Літні люди зранку бадьорі, а підліткам важко прокидатись: як сон залежить від віку

Літні люди зранку бадьорі, а підліткам важко прокидатись: як сон залежить від віку

У США вважають, що уроки в школах повинні починатись об 10:00.

У дорослих, літніх людей, дітей та підлітків є свої потреби у сні. Так, пенсіонерам потрібно менше часу, щоб виспатись, а підліткам та дітям - більше. 

Про це 4 лютого йдеться у сюжеті ТСН.19:30. 

Як вкласти дитину спати, щоб не виникало проблем

Дитяча письменниця Катерина Бабкіна і її первісток Міша недосипають разом.  У гостях у письменниці консультантка зі сну Ніка Бєльська розповіла, що у такому віці дитина має спати 11-14 годин.

Важливі ритуали. Дитині слід створити умови, що передують сну, і чітко повторюватимуться щовечора

"Одне і те саме місце для сну і намагатися, щоб усі члени родини вкладали одним і тим самим способом дитину спати, щоб очікування були однакові від цього процесу", - каже Ніка Бєльська. 

Вкрадений сон | Чи можна синхронізувати графік покоління для спільної зручності та здоров'я

Підліткам потрібно спати по 8-10 годин на добу

Тараса до сну теж треба припрошувати. Ввечері він любить засидітись за комп'ютерними іграми. А потім ще трошки в телефоні. Лягати спати пізно для підлітків абсолютно нормально, кажуть експерти. 

"Більшість підлітків тимчасово стають совами. А тому для них досить важко вставати рано в школу: у них багато чого перелаштовується в цей час, гормони, стрімко ростуть, тому велика кількість сну їм необхідна. При цьому вони вважають себе більш дорослими і хочуть засиджуватися пізніше", -  каже Ніка Бєльська. 

Проте через те, що Тарас змушений прокидатися до школи о 6:20, він  спить у кращому разі сім годин. При нормі в його віці 8-10 годин. 

У США вважають, що уроки в школах повинні починатись об 10:00

У США провели дослідження, яке показало, що 65% підлітків не висипаються. 8:00 для них - це як четверта ночі для дорослого. Тож оптимальний початок уроків 10-11 година. Експеримент із зсувом першого уроку на годину показав: у старшокласників покращилася здатність до навчання, запам’ятовування, емоційний стан і навіть індекс маси тіла. 

Мама Тараса співчуває сину та теж підтримує перенесення уроків.  А от в Міністерстві охорони здоров’я - проти. Визнають, в Україні досліджень ніхто не проводив, тож керуються санітарним регламентом, за яким уроки слід починати 8-9 ранку.

"Підйом учня близько 7:00 вважається нормою, бо якраз починається світловий день. У всьому світі практикується початок навчання саме в ранкові години, оскільки концентрація уваги учнів досягає свого піку з 10 до 13", - каже експертка МОЗ Марта Мельник. 

У США попри очевидні переваги для підлітків уроки теж не перенесли. Порахували, що це зашкодить економіці і створить незручності батькам, які зранку теж добираються на роботу. Допомога невиспаним старшокласникам прийшла звідки не чекали. Дистанційне навчання - час, що витрачався на дорогу - тепер для сну

У антропологічному дослідженні Тіни Полек найбільшою перевагою дистанційного навчання підлітки назвали саме можливість виспатися.

Найкраще висипляються літні люди 

Реально не відчувати дефіциту сну в щоденному житті щастить лише тим, кому за 60.

"У поважному літньому віці з'являється таке парадоксальоне скорочення сну. Люди починають не тільки менше спати, а й прокидатися раніше", - каже експертка. 

Наталя чула жарти про світанкових пенсіонерів, які "окуповують" маршрутки, тож свою ранкову активність спалює на стадіоні. 

"Я проходжу 7 кругів по 400 метрів. Це виходить 3 км", - каже Наталія Шевченко. 

Свій сон пані Наталя вважає ідеальним. Каже, такий можна заслужити добрими думками і справами. 

Читайте також:

  • "Вкрадений сон": чи можливо врятуватися від хронічного недосипання через роботу
  • Ранній підйом дітей до школи знижує їхню розумову діяльність: о котрій найкраще розпочинати заняття
  • "Вкрадений сон": 36 годин без відпочинку, або експеримент, який не варто повторювати
Джерело матеріала
loader