Україна попри війну робить стратегічні запаси продовольства, зможе прогодувати себе не один рік, водночас через блокаду наших портів Росією голод прийде в десятки країн світу. Про все це детально розповів міністр аграрної політики та продовольства України Роман Лещенко.
Отже, за словами міністра, задля продовольчої безпеки Україна здійснила кілька надважливих кроків.
- Все на внутрішній ринок. Встановлені обмеження щодо експорту сільськогосподарських культур, які важливі для продовольства. Також триває стимулювання внутрішньої переробки в силу того, що експорт обмежений. І вже більше 350 українських харчових виробництв запущені 24/7 для виробництва круп, борошна, яєць, олії м’яса різних видів.
- Імпорт. У зв’язку з тим, що логістичні маршрути дуже порушені, розподільчі продуктові бази, які забезпечували торгівельні мережі, або знищені або розташовані в зоні бойових дій, прийнято рішення відкрити зараз митницю з точки зору імпорту не лише гуманітарних вантажів, а й інших вантажів із продовольством. Зараз митниця працюватиме фактично в режимі вільної економічної зони. Це дасть можливість насичувати товарами продуктовими насамперед з ЄС.
- Інші пільги в сфері продовольства: мова йде про зниження всіх податків, акцизів, контроль торгівельної націнки і створення стимулів, щоб ціни в магазинах були на певному рівні. Я розумію, що зараз наповненість товарами не відповідає довоєнному періоду, але базовий набір продуктів забезпечений.
- Блокадні міста. За рішенням уряду зараз ми готуємо відповідні об’єми продукції на поставки в блокадні міста, я не можу дати всі деталі, але мова йде про забезпечення базових продуктів за місячним запасом. Тобто міста, які є в зоні бойових дій і потенційно можуть бути – наповнюються продовольством з допомогою, логістичних компаній, волонтерів.
- Фінанси. Є рішення уряду та координація президента, що продовольство – це найвищий пріоритет. Тому всі фінансові ресурси сьогодні надаються в необхідному обсязі з точки зору формування держзамовлення. В першу чергу це замовлення формується через Укрзалізницю. Мова йде про 18 мільярдів виділеного фінансування, тому що Укрзалізниця виступає і як замовник, і як логіст.
Міністр також зазначив, що на цей момент Україна вже має 5-річні запаси олії, 2-річні запаси пшениці. Також очікується, що урожай зернових буде хорошим, та навіть за середньої урожайності – запасів вистачить не на один рік. Всі об’єми будуть викуповуватися в держрезерв. Тобто в Україні голоду не буде. Водночас через те, що закриті порти й ми не можемо експортувати зерно до інших країн, які залежать від нашої продукції, голод буде десятках країнах світу.
– Україна забезпечує продовольством більше ніж 400 мільйонів людей. У нашій стратегії до 2030 року був план забезпечувати продовольством 1 мільярд людей у світі. Коли зараз нашу країну заблокували, продовольча криза в Африці, на Близькому Сході, в Південно-Східній Азії неминуча. І якщо світ не зупинить цю війну, якщо він буде залишатися осторонь і казати, що це особиста справа двох країн, то всесвітня продовольча криза призведе до глобальної економічної кризи, тому що ланцюги і логістичні, і продовольчі призводять до зміни політичного режиму, голоду, війн там, де є проблема хліба, – каже Роман Лещенко.