Нацбанк спрогнозував, що дефіцит електроенергії в Україні збережеться щонайменше до кінця 2024 року через російські обстріли.
Про це йдеться в інфляційному звіті, опублікованому на сайті НБУ в ніч проти 3 лютого.
– Через цілеспрямовані атаки Росії на енергетичну інфраструктуру в Україні утворився значний дефіцит е/е. У той же час, через масштаби пошкоджень, енергосистема продемонструвала високу гнучкість та адаптивність. А завдяки адаптації бізнесу економіка й надалі працює, хоч і на менших рівнях потужностей, – сказано у повідомленні.
У Нацбанку розглянули одразу два сценарії подальшого розвитку подій – базовий та песимістичний.
У базовому передбачено відносно швидке відновлення енергосистеми за допомогою ремонту та оперативного постачання обладнання.
У песимістичному, у свою чергу, враховано суттєвіші руйнування електростанцій або магістральних мереж. Також там згадується тимчасове зупинення окремих блоків АЕС через зниження маневреності системи, суттєві втрати у газо- та теплопостачанні, а також тимчасові відключення енергії в дефіцитних областях країни.
Незважаючи на те, що в прогнозі вказано очікуване повернення контролю над Запорізькою АЕС із зменшенням ризиків безпеки, інтеграція в енергосистему допускається лише у другому півріччі наступного року – через мінування території та пошкодження обладнання.
Дефіцит енергії зберігатиметься в обох сценаріях, щонайменше – до кінця наступного року.
У базовому сценарії, крім іншого, вказано негативний внесок у ВВП 2023 року на рівні 1,9 в.п., а в 2024 році туди входить ще 0,6 в.п.
У песимістичному – 3,6 в.п. у 2023 році та ще плюс 1,5 п.п. 2024 року.
Базовий сценарій передбачає втрати у зовнішній торгівлі на рівні $2 млрд 2023 року і $0,5 млрд 2024-го.
Песимістичний – $4 млрд та $1,2 млрд відповідно.