Компанія SpaceX Ілона Маска звинуватила українську армію у використанні її інтернет-сервісу Starlink для живлення безпілотників у конфлікті з Росією, який триває, і заявляє, що вжила заходів, щоб обмежити її здатність робити це.
Виступаючи на конференції Федерального авіаційного управління у Вашингтоні в середу, Гвінн Шотвелл, головний операційний директор SpaceX, сказала, що компанія рада допомогти Україні в її «боротьбі за свободу», але супутниковий інтернет-сервіс Starlink «ніколи не мав на меті використовувати зброю». »
«Українці використали це ненавмисно і не були частиною жодної угоди», — сказав Шотвелл, повідомляє Reuters . «Ми знаємо, що військові використовують їх для [зв’язку], і це нормально… але ми ніколи не мали на меті, щоб вони використовували це в наступальних цілях».
Вона посилалася на повідомлення про те, що українські військові використовували сервіс Starlink для керування дронами, і косо говорила про те, «що ми можемо зробити, щоб обмежити їх здатність робити це». Незрозуміло, як Starlink завадить використанню сервісу для дронів, і Шотвелл не надав подробиць. «Є речі, які ми можемо зробити, і ми зробили», — сказала вона журналістам.
Український уряд і військові ще не дали прямих коментарів з цього приводу.
Однак радник МВС України Антон Геращенко написав у четвер у Twitter , що його країна відчула «вдячність» Starlink на початку війни та назвала її «врятуванням сотень тисяч життів».
«Україна не ображає, ми звільняємо», – написав він. «Жодного нейтралітету в боротьбі добра і зла».
Українські військові все більше починають покладатися на безпілотні літальні апарати, такі як безпілотники, у війні з Росією, яка триває майже рік. Він також покладався на послуги Starlink на тлі збоїв у роботі Інтернету та пошкодження інфраструктури, а також російських кібератак і для ширших гуманітарних потреб.
Наприкінці минулого року генеральний директор Маск викликав ажіотаж, коли погрожував припинити фінансування Starlink в Україні, заявивши, що «нерозумно» продовжувати фінансувати «існуючу систему на невизначений термін». Пізніше він змінив свою позицію.
Starlink значною мірою тримав Україну та її військових в режимі онлайн під час війни, через що Росія намагалася глушити сигнали та телефонні послуги в зонах бойових дій. Один український командир раніше сказав The Washington Post, що «воювати без служби Starlink на передовій — це все одно, що воювати без зброї».
Будь-яке відключення супутників може завдати шкоди українській армії та дати велику перевагу Кремлю.
Хоча SpaceX іноді представляла сервіс Starlink в Україні як благодійну акцію, насправді вона не покрила всіх витрат. У квітні The Post повідомила , що уряд США заплатив SpaceX мільйони за обладнання та витрати на транспортування.
Минулого місяця Маск написав у Twitter, соціальній медіа-платформі, яка йому також належить: «SpaceX Starlink стала основою зв’язку в Україні аж до передової лінії. … Однак ми не дозволяємо використовувати Starlink для ударів безпілотників на великій відстані».
Starlink забезпечує високошвидкісний широкосмуговий зв’язок із малою затримкою, спираючись на групу з тисяч високорозвинених супутників, що працюють на низькій орбіті навколо Землі.