День частування Домовика: як і чим задобрити господаря дому
День частування Домовика: як і чим задобрити господаря дому

День частування Домовика: як і чим задобрити господаря дому

Як і чим задобрити Домовика / УНІАН

Сьогодні за стародавніми слов'янськими традиціями святкують День частування домовика. У цей день прийнято всіляко задобрювати справжнього господаря дому. Якщо ви до цього не спілкувалися з Домовиком і не знаєте, чи є він у вас, то День домовика - вдалий час, щоб дізнатися і подружитися з ним.

  • День домовика - історія свята
  • Хто такий Домовик і як він виглядає
  • Що потрібно робити в День домовика - традиції свята
  • Чим пригощати Домовика в його день - що поставити на стіл
  • Як правильно пригощати Домовика - що говорити
  • Як задобрити Домовика, щоб привернути в дім щастя і благо

Раніше ми розповідали, коли Масляна 2023 і які традиції сирного тижня.

День домовика - історія свята

День частування домовика - це одне із стародавніх слов'янських свят. Відзначати його прийнято 10 лютого (за старим стилем - 28 січня).  День частування домовика ще називають Кудеси - тобто, бубни. Судячи з цієї назви, наші предки спілкувалися з Домовиком або веселилися під звуки музики. Інша назва - Велесичі, вона говорить про те, що 10 лютого також прийнято шанувати бога Велеса і його дітей і воїнів - велесичів. Існує повір'я, що вони переселилися з небес на землю і тепер живуть серед нас: велесичі в полі - польові, у воді - водяні, у лісі - лісовики, а в домі - домовики.

Відео дня

Хто такий Домовик і як він виглядає

Домовик - це добрий дух, який охороняє дім від зла, а також хранитель миру і порядку. Вважається, що Домовик живе на горищі, за грубкою або за порогом, тому його ще називають запічник, примовник, цвіркуновий заступник. За повір'ями у заможних сімей Домовик волохатий, а у бідних - лисий.

Домовик допомагає дружній і працьовитій родині, але лякає і пакостить тим, хто лається і не піклується про своє господарство. Якщо Домовик любить мешканців, то попереджає їх про неприємності і біди. Наприклад, відомо, що дух будинку допомагає знайти зниклу річ - для цього потрібно стати в кут і вимовити: "Домовичок, погрався, а тепер віддавай!".

Якщо Домовику щось не до вподоби, він буде бити посуд, розкидати одяг по дому, ховати речі, заважати вести домашнє господарство, лякати, наводити хвороби. 

Щоб помиритися з Домовиком, потрібно вибачитися перед ним і залишити на ніч трохи його улюблених частувань. Але 10 лютого, в день іменин, Домовика потрібно пригощати обов'язково - інакше з доброго дідуся він перетвориться на лютий дух. 

Що потрібно робити в День домовика - традиції свята

На іменини Домовика прийнято всіляко догоджати домашньому духу: в домі потрібно навести абсолютну чистоту. Щоб привернути щастя, жінкам потрібно увесь день прати, шити і лагодити речі. Є також прикмета, що якщо 10 лютого після обіду часто дивитися в дзеркало, то довго будеш молодим і красивим.

У День домовика ні в якому разі не можна вбивати ніяких комах, інакше накличете біди і нещастя. Кішок і всіх інших домашніх улюбленців теж не можна ображати - Домовик покарає. 

Чим пригощати Домовика в його день - що поставити на стіл

У день 10 лютого уявіть, що ви організовуєте іменини. Потрібно застелити стіл білою скатертиною і поставити на нього білу тарілку. Пригощати Домовика в його день потрібно тим, що особливо любить дідусь: 

  • свіжоспечений хліб або пироги;
  • каша;
  • молоко і сметану;
  • печиво, цукерки, варення і мед.

З цукерок Домовик найбільше любить карамельки, подушечки або льодяники.

Також на тарілку з частуванням для іменинника кладуть монети - це прохання до Домового подбати про достаток в домі. Вранці ці монетки збирають, кладуть в красивий мішечок і ховають в потаємне місце - до наступного року.

Як правильно пригощати Домовика - що говорити

Пригощає Домовика зазвичай господиня - жінок дідусь більше любить. При цьому потрібно тричі вимовити: "Господар-батюшка, Домовик, від мене (своє ім'я) прийми частування в знак поваги, їж-пий, гуляй, мені (ім'я) і моїй родині допомагай, від бід і хвороб захищай, жити в благополуччі і багатстві допомагай!"

Кожен раз після цих слів потрібно поклонитися до землі. Після цього всі лягають спати, щоб не заважати Домовику святкувати іменини.

Як задобрити Домовика, щоб привернути в дім щастя і благо

Крім частувань на іменини, Домовика потрібно задобрювати:

  • підтримувати порядок в домі - пил і бруд дратують духа;
  • не ображати кішок - це друзі Домовика, та й сам він може перевтілюватися в них;
  • не можна лаятися в будинку - Домовик може піти, а на його місце прийде нечисть;
  • з духом потрібно радитися.

На знак подяки Домовик збереже мир і спокій в домі, вбереже його від бід і нещасть.

Вас також можуть зацікавити новини:

  • Коли День святого Валентина 2023: історія та цікаві факти
  • Сприятливі дні для весілля 2023: коли краще одружитися
  • Вихідні в лютому 2023: коли відпочиваємо і які будуть свята
Джерело матеріала
loader
loader