США та Німеччина поки проти конкретних зобов'язань щодо вступу України в НАТО — ЗМІ
США та Німеччина поки проти конкретних зобов'язань щодо вступу України в НАТО — ЗМІ

США та Німеччина поки проти конкретних зобов'язань щодо вступу України в НАТО — ЗМІ

США та Німеччина поки проти конкретних зобов'язань щодо вступу України в НАТО — ЗМІ

Реальний рух у переговорах про перспективу членства, ймовірно, буде лише в тому випадку, якщо Київ досягне успіху у війні.

Надії України на більш конкретну перспективу щодо вступу в НАТО наразі перебувають під загрозою зриву. За інформацією Deutsche Presse-Agentur, члени Альянсу, такі як США та Німеччина, нещодавно за зачиненими дверима дали зрозуміти, що наразі вони не хочуть брати на себе жодних зобов'язань, які б суттєво виходили за рамки розпливчастої декларації НАТО від 2008 року. Про це повідомляє RND.

У цій декларації тодішні глави держав та урядів НАТО погодилися, що Україна та Грузія повинні приєднатися до Альянсу. Президент України Володимир Зеленський нещодавно закликав НАТО окреслити шлях для прийняття Києва в Альянс на наступному саміті в липні. Він пояснив, що навряд чи хтось зараз робить більший внесок у євроатлантичну безпеку, ніж українські солдати.

Заклики Зеленського підтримують, зокрема, держави Центральної та Східної Європи, такі як Литва. Однак наразі вважається вкрай малоймовірним, що їм вдасться переконати партнерів по НАТО, таких як США, змінити курс.

За словами дипломатів, противники конкретної перспективи вступу України пояснюють свою позицію тим, що ця мета наразі не є реалістичною і може відволікти від значно важливішої підтримки України. Крім того, існує ризик, що нові зобов'язання перед НАТО можуть надати Росії аргументи для ще агресивнішої війни.

Після візиту генсека НАТО Єнса Столтенберга до Києва два тижні тому речник Кремля Дмітрій Пєсков повторив заяви, згідно з якими Росія розглядає можливе членство України в Альянсі як «загрозу».

Щоб мати змогу зустріти Україну на саміт НАТО в Литві, за словами дипломатів, наразі триває робота над уже анонсованим Столтенбергом пакетом підтримки. Крім того, йдеться про те, щоб запропонувати Україні можливість провести переговори про ще тіснішу співпрацю у формі Ради Україна-НАТО. Як нещодавно пояснив один високопоставлений дипломат, це могло б посилити «почуття партнерства» між Альянсом та Україною і реально змінити ситуацію.

На думку кіл Альянсу, реальний рух у переговорах про перспективу членства для України, ймовірно, буде лише в тому випадку, якщо Київ досягне успіху у війні. Тоді країнам НАТО не доведеться боятися, що, прийнявши Україну, вони стануть безпосередніми учасниками війни.

Генеральний секретар Столтенберг нещодавно опосередковано виключив можливість вступу України під час війни. Він зазначив, що передумовою членства в НАТО є те, що Україна має пережити війну як незалежна держава.

Уряд президента США Джо Байдена не прокоментував внутрішні переговори напередодні саміту в Литві на запит Deutsche Presse-Agentur. Однак він опосередковано підтвердив, що вважає подальші поставки зброї та іншу допомогу Україні в нинішній ситуації більш важливими, ніж плани щодо вступу до НАТО.

«Ми зосереджені на тому, щоб подальша практична допомога якомога швидше потрапила до рук українців», - сказав високопоставлений урядовець США в інтерв'ю DPA.

За його словами, США також розглядають, що можна зробити в довгостроковій перспективі для зміцнення здатності України захищати себе.

Щодо перспективи вступу, офіційна особа США лише дала зрозуміти, що Вашингтон не ставить під сумнів декларацію НАТО від 2008 року.

«Питання не в тому, чи приєднається Україна до Альянсу, а в тому, коли», - заявили в США.

Попри те, що сценарій запрошення України до НАТО вже у Вільнюсі виглядає як малореалістичний, у Києва насправді немає права на іншу позицію.

Чому Україна все ж повинна наполягати на запрошенні до Альянсу на липневому саміті, пояснює Альона Гетьманчук у статті «Україна—НАТО: у Вільнюсі мають бути виправлені помилки Будапешта та Бухареста».

Джерело матеріала
loader
loader