Радник голови Офісу президента Михайло Подоляк не бачить суперечностей у заявах віцепрем’єрки, міністерки з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірини Верещук та уповноваженого Верховної Ради з прав людини Дмитра Лубінця щодо отримання громадянами України на тимчасово окупованих територіях російських паспортів, хоча ті мають кардинально протилежну позицію.
Ідеться про суперечку, яка стала актуальною після підписання президентом Росії Володимиром Путіним указу, що передбачає депортацію жителів з окупованих Росією українських територій, якщо вони вирішили зберегти українське громадянство.
Ірина Верещук написала 1 травня у Telegram: «Мої рекомендації українцям на ТОТ залишаються тими самими: російські паспорти не брати; з окупантами не співпрацювати; за можливості виїхати; чекати ЗСУ», — фактично повторивши те, що вона говорила від початку повномасштабного вторгнення.
Але Дмитро Лубінець днем раніше, 30 квітня, сказав в етері телемарафону «Єдині новини» таке: «Я би порадив брати російський паспорт. Все ж таки для себе ухвалити рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском… Після цього офіційно відмовитися (зараз напрацьовується відповідний закон) від цього паспорта та повернутися до нормального життя. Або для себе приймати рішення та виїжджати з цієї території у будь-який спосіб через будь-яку територію інших країн, але просто звідти виїхати. Зараз це питання виживання на цій території».
Настільки протилежні коментарі у представників влади викликали в соцмережах запитання, то все ж таки брати чи не брати паспорт країни-агресора, якщо ви опинилися в окупації, і чи не буде це вважатися колабораціонізмом. На це відреагував Михайло Подоляк, який, якщо коротко, не бачить проблеми в настільки полярних порадах посадовців.
«У порадах представників держави Дмитра Лубінця та Ірини Верещук громадянам на окупованих територіях немає жодних суперечностей. Якщо ви маєте змогу не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, катувань, — беріть, — написав у твіттері Михайло Подоляк. — Принципова громадянська позиція заслуговує найвищої оцінки. Але ніхто не виграє від збільшення числа українських полонених чи закатованих громадян. Україна не буде переслідувати громадян, які пасивно отримали “російське громадянство”. Ключове — пасивно, під жорстким примусом. Бо це (примус до непотрібного ru-паспорта) одна з важливих технологій залякування з боку РФ і безумовна ознака системного геноцидного формату війни».
Він також додав, що колабораціонізм — це не примусове отримання паспорта країни-окупанта, а активне сприяння окупантам, робота в окупаційних адміністраціях, допомога в організації «референдумів». Такі люди, за словами представника Офісу президента, відповідатимуть перед законом.