Як Україна будує авіаційну коаліцію та чому поки вагаються США: чотири фактори на шляху до F-16
Як Україна будує авіаційну коаліцію та чому поки вагаються США: чотири фактори на шляху до F-16

Як Україна будує авіаційну коаліцію та чому поки вагаються США: чотири фактори на шляху до F-16


Коаліція для постачань F-16 Україні набуває перших обрисів. Допомогти із позицією США може і топвідставка у Пентагоні

Україна зробила перші кроки на шляху до авіаційної коаліції, щоб отримати 40-50 літаків F-16. Головними адвокатами є Велика Британія та Нідерланди, але фінальне рішення залежатиме від Сполучених Штатів. І позиція Вашингтона лишається непевною.

"Без Америки справжньої авіаційної коаліції, я думаю, не буде. Американська роль є дуже важливою, – каже LIGA.net професор і викладач Університету Тафтса (Бостон, США) Володимир Дубовик. –  Я думаю, що буде певний тиск, зокрема і з Конгресу".

Як формується авіаційна коаліція та які фактори можуть стояти на шляху до отримання Україною F-16 – коротко на LIGA.net.

Пояснюємо складні речі простими словами – підписуйся на наш YouTube

ПЕРШІ КРОКИ ДО КОАЛІЦІЇ І ПОЗИЦІЇ ПОТЕНЦІЙНИХ ЧЛЕНІВ

Британія, Нідерланди та Франція долучилися до авіаційної коаліції, запевнив після повернення з європейського турне президент Володимир Зеленський. За його словами, Лондон та Амстердам її очолять.

Британія вже влітку розпочне базову підготовку українських пілотів на літаках західного зразка та готова грати ключову роль. Лондон та Нідерланди сприятимуть створенню коаліції для забезпечення всього – від навчання до закупівлі F-16 – запевнили на Даунінг-стріт.

Нідерланди розглядають можливість постачання Україні F-16 разом з партнерами, заявляв ще 9 травня прем’єр Марк Рютте. Зокрема, над питанням працюють із Британією та Данією.

Франція відкриває двері для навчання пілотів, але не передаватиме літаки, каже президент Еманюель Макрон. За його словами, дискусії щодо винищувачів тривають, але навчання вже час розпочинати.

Бельгія теж може навчати пілотів, кажуть в уряді країни. Але не може надати F-16, бо обороняє ними авіапростір країн Балтії та Бенілюксу.

Німеччина привітала створення коаліції, але не передаватиме літаки із власних запасів. На думку канцлера Олафа Шольца, це не є найпріоритетнішим напрямком. У ФРН та Британії до того ж немає F-16, які просить Україна, пояснює міністр оборони Борис Пісторіус.  

Польща заявила, що не може надати F-16, оскільки не має їх у достатній кількості. Але готова і далі постачати радянські МіГ-29.

Данія не робила свіжих заяв щодо літаків. Але під час візиту Зеленського до північних країн ЄС прем’єрка Метте Фредріксен пояснювала, що рішення має бути прийнято спільно з партнерами.

Тож, поки більшість заяв – радше про початок навчання пілотів, але постачання винищувачів обговорюватимуть міністри оборони НАТО у червні. Голова делегації в ПА НАТО Єгор Чернєв (Слуга народу) не виключає: Британія може оголосити про готовність надати певну кількість своїх Typhoon (Eurofighter), щоб підштовхнути інші країни.

"Ми не будемо проти передачі таких літаків, – каже LIGA.net нардеп. – Але розраховуємо, що основним бойовим літаком буде F-16… Це американський літак, і саме тому останнє слово все ж таки буде за США".

ПОВІЛЬНО ВАРИТИ РОСІЮ. БАГАТОСТОРОННЯ ПОЗИЦІЯ США

Поки позиція США виглядає невизначеною, пояснює LIGA.net директор програми "Північна Америка" в Українській призмі Олександр Краєв.

З одного боку – голова Пентагону Ллойд Остін був не проти постачань F-16 союзниками і допускав передачу цих винищувачів, але не на даному етапі війни. З іншого, The New York Times пише, що США нібито не дають поки згоди навіть на навчання українських пілотів безпосередньо на F-16.

За версією NYT, однією із причин нинішньої позиції США є побоювання, що F-16 дорого коштуватимуть: "з’їдять" велику частину виділених на рік $43 млрд – і тоді не вистачить коштів на інші потреби України.

Частково цю версію підтвердила радниця голови Пентагону Селести Валландер, яка назвала F-16 "десь восьмими" в списку пріоритетів.

"Стоїть питання, чи надати більше артилерії і снарядів для ППО, чи дати пару літаків – і тоді гроші можуть швидко закінчитися… Чи вистачить їх до кінця бюджетного року? – каже LIGA.net професор Університету Тафтса Володимир Дубовик. – І як швидко треба буде адміністрації звертатися до Конгресу і просити новий пакет допомоги. А в Конгресі можуть виникати проблеми через позицію деяких республіканців. Адміністрація вагається".

На думку Дубовика, теоретично цю проблему можна вирішити так:

- через механізм ленд-лізу, який дозволяє президенту США виділяти допомогу без згоди Конгресу. Але тоді Україні доведеться заплатити за вцілілі після війни F-16, які вона захоче залишити у себе

- постачання дешевших вживаних старих F-16;

- передача F-16 від інших країн.

Також на США продовжує діяти фактор небажання ескалації з боку Росії, каже професор. За його словами, зараз він помітно зменшився у порівнянні з літом чи осінню минулого року – нівелювати цей страх допомагають успіхи ЗСУ, такі як збиття ракет "Кинджал".

"США вважали, якщо щось дадуть, то буде значна ескалація, але цього не відбулося, – додає Дубовик. – РФ вже використала ескалаційний потенціал значною мірою, окрім зброї масового ураження".

Втім, США все одно ставляться до ядерної загрози, як до математичної функції, каже Краєв: "Вона постійно наближається до нуля, але ніколи не дорівнює нулю… США намагаються не давати все й одразу, щоб не провокувати понаднормову реакцію Росії. Вони повільно варять РФ".  

ЧОТИРИ ФАКТОРИ, ЯКІ МОЖУТЬ ВПЛИНУТИ НА ПОЗИЦІЮ США

1. Заступник голови Пентагона Колін Каль йде у відставку у липні. В медіа США його називають одним із противників F-16 для України.

На думку Краєва, його відставка гратиме Україні у плюс: "При прийнятті рішень у Пентагоні важливо, скільки визначальних фігур підтримують його або ні. Така військова американська демократія. Умовно, якщо більшість заступників Остіна буде "за", то він теж скоріше каже "за".

Значення відставки Каля не треба ані перебільшувати, ані применшувати, вважає Дубовик. Особистості є важливими, і це може трохи підвищити вірогідність надання F-16 – але ключові рішення все одно прийматимуть у Білому домі: "Байден – дуже досвідчений у зовнішній політиці. Наскільки я розумію, він всіх послухає, але приймає рішення сам".

2. Загроза технічного дефолту США. Країна наблизилась до граничної межі держборгу, дозволеної законом. Байден веде переговори з лідерами Конгресу, щоб цю стелю підняти. У внутрішньополітичному дискурсі це може загострювати риторику про необхідність зниження видатків.

"Ця ситуація напряму не впливає на F-16, – каже Дубовик. – Я думаю, буде вихід з ситуації. Це не вперше в американській політичній системі".

За словами Краєва, проблем з бюджетом США не має бути – і Байден, і спікер Палати представників Маккарті (республіканець) говорять, що скоро дійдуть згоди. До того ж, США щороку закладають у бюджет зростання видатків на оборону мінімум на 13%, зазначає експерт: "Наступний рік не виключення… Говорити, що за такого бюджету 40-50 літаків стануть величезною проблемою – маніпуляція".

3. Тиск з боку Конгресу. 14 республіканців та демократів вже закликали Байдена без зволікань розблокувати надання Україні F-16. На думку Дубовика, тиск з боку Конгресу триватиме.

"Французи, британці та інші країни вже говорять, що вони готові навчати пілотів чи передавати якісь літаки. То нам теж треба підключатися", – описує можливі аргументи професор.

За його словами, у американському політикумі також лишається багато людей, які вважають допомогу Україні доброю інвестицією.

"Це невелика частина нашого військового бюджету, – каже він. – Але підтримка України і протидія Росії – в наших національних інтересах".

4. Дипломатичні зусилля України. Два масштабних європейських турне Зеленського дали поштовх до розвитку авіаційної коаліції і збільшення військової допомоги. Але тут радше зіграв фактор дипломатичних зусиль, які були докладені до візитів, переконаний Дубовик.

"Президент доволі впливовий. Коли він щось просить, іноді важко відмовити, – вважає професор. – Але є певний тиск поза кулісами… Дипломатія, зусилля уряду і президента мають вплив. Постійні підштовхування партнерів у правильному напрямку мають значення."

І можливість підштовхнути партнерів буде незабаром. Вже завтра у Хіросімі розпочнеться, як каже LIGA.net ексглава МЗС Павло Клімкін, визначальний саміт G7, на який запрошений Зеленський. А у липні – Вільнюський саміт НАТО, підготовка до якого у самому розпалі.

Теги за темою
Літак авіація
Джерело матеріала
loader
loader