United24 Зеленського: платформа зібрала 337 млн дол., але юристи знайшли слабкі сторони
United24 Зеленського: платформа зібрала 337 млн дол., але юристи знайшли слабкі сторони

United24 Зеленського: платформа зібрала 337 млн дол., але юристи знайшли слабкі сторони

United24 Зеленського: платформа зібрала 337 млн дол., але юристи знайшли слабкі сторони

Уже рік в Україні діє фандрейзингова платформа United24 як ініціатива президента Володимира Зеленського. Завдяки амбасадорам зі світовим ім'ям — Барбрі Стрейзанд, Тімоті Снайдеру, Річарду Бренсону та іншим, а також відомим проєктам, як «Армія дронів», «Артемсіль», браслети «Азовсталь» платформа зібрала понад 337 млн дол. Донатити просто: з будь-якої точки світу на обраний напрям — у два кліки, як це робили мільйони людей і бізнес зі 110 країн.

Розвивають платформу відома громадська діячка Ярослава Гресь разом із Мінцифри, а перевіряє витрати топова аудиторська компанія Deloitte. Це дві ключові причини 100-відсоткової успішності платформи.

Ми підтримуємо ініціативу United24, яка може стати прикладом підзвітного використання коштів. Разом із тим для підвищення прозорості рахунків платформи провели незалежне дослідження та маємо звернути увагу на наявні ризики.

United24: backstage

United24 на три напрями — оборону, медицину та відбудову — залучила понад 337 млн дол. У річницю заснування платформу розширили на ще два напрями — освіту та гуманітарне розмінування.

Однак у рамках United24 діють 11 рахунків, на які надійшло 790 млн дол. — удвічі більше, ніж звітність на платформі. Більшість із них активно діють — наповнюються і використовуються кошти. Щоправда, не всі проходять аудит Deloitte і частина має ризики в діяльності комісій. Як, зокрема, контрольований склад комісій із розподілу коштів — із числа працівників міністерств або й узагалі відсутність комісій.

Рахунки шести міністерств не представлені на платформі. Але формально уряд їх відніс до «офіційних рахунків для пожертв на підтримку України United24». Це спотворює уявлення благодійників щодо публічності та підзвітності використання коштів. Тому доцільним є чітке відокремлення рахунків United24 або ж забезпечення повної публічності та міжнародного аудиту всіх.

Ми проаналізували діяльність комісій, порядки використання коштів за кожним із напрямів.

Як використовували кошти з платформи UNITED24

Оборона. Рахунок на оборону зібрав понад 25,5 млрд грн (близько 700 млн дол.), що становить майже 90% коштів United24. Рахунок діяв ще до запуску платформи і вже тоді зібрав 16,7 млрд грн (460 млн дол.). Після запуску United24 — ще 8,8 млрд грн, звіти за якими опубліковані на платформі.

Разом із тим у Міноборони пояснюють, що лише погоджують використання коштів для державних органів (у тому числі для Нацполіції, прикордонної служби, Нацгвардії, ДСНС, Служби спецзв'язку, ГУР, спецслужби транспорту, апарату РНБО та СБУ), однак копії звітності не мають, як і не несуть відповідальності за наповнення порталу United24.

Комісія для розподілу коштів за напрямом оборони не створювалась, окремий порядок не затверджувався.

Відбудова. За рік у Фонд відновлення зруйнованого майна та інфраструктури, розпорядником якого є Мінвідновлення, залучили 631 млн грн.

Понад 465 млн грн із Фонду розподілили на відбудову 18 багатоповерхівок у Київській області. Попри те, що Київська ОДА як одержувач коштів уже провела майже всі тендери, жодної копійки з рахунку станом на початок травня не використали. До супроводу процедур закупівель долучатимуть міжнародні організації, зокрема ПРООН. Це допоможе відновлювати житло максимально прозоро і з мінімізацією корупційних ризиків.

Напрям відбудови є одним із найбільш прозорих. Комісія врахувала пропозиції ІЗІ: проводять трансляцію всіх засідань, оприлюднюють заявки на фінансування та протоколи. Це дає можливість громадськості бачити, як і куди спрямовують кошти.

Медична допомога. Рахунок МОЗ зібрав понад 1,4 млрд грн. Він був серед перших, за яким вели звітування з оприлюдненням протоколів. Однак дані протоколів є несистематизованими.

Кошти витрачали на матеріали, медичне та реабілітаційне обладнання, санітарний транспорт, а також на відбудову Чернігівської лікарні №3 та центру онкології. Останнім має займатися Міністерство відновлення, а не МОЗ.

Освіта. До 5 травня 2023 року рахунок був поза платформою. За рік туди вдалося залучити лише 47 тис. грн, які не розподілялися.

Одразу ж після анонсування напряму в річницю платформи вдалося залучити на відновлення навчального закладу у Бузовій 1 млн дол. Це підкреслює, що платформа, де збираються кошти на конкретні цілі, має більшу довіру і в неї ширші можливості залучення партнерів, ніж в окремих міністерствах.

У МОН є комісія з розподілу коштів, однак на сайті відсутня будь-яка інформація щодо обсягу зібраних коштів та їхнього використання.

Гуманітарне розмінування. Розпорядник рахунку — Мінекономіки. Рахунок відкрили у квітні 2023 року. Наразі немає затвердженого порядку використання коштів, що є негативною тенденцією і антиприкладом для прозорості роботи платформи. Адже принцип «спочатку збирати кошти, а потім визначатися, як використовувати» не сприятиме підзвітності використання коштів.

Кошти поза платформою

Ще шість рахунків міністерств — Мінсоцу, Мінцифри, Мінвету, Мінреінтеграції, Мінспорту та Мінкульту — не представлені на платформі United24. Загальна сума зібраних ними коштів — понад 1 млрд грн.

Рахунки необхідно відмежовувати від платформи або ж запровадити умови підзвітності та прозорості, як, наприклад, рахунок Мінцифри, на який надійшло понад 380 млн грн. Мінцифри використало 37,7 млн грн на протидію інформзагрозам. Кошти розподіляли комісійно за участі представників НАЗК, державних органів і громадськості, а інформація щодо використання та залишків коштів є публічною. Міністерство врахувало рекомендації ІЗІ та ініціювало зміни до власного порядку використання коштів щодо посилення звітування та оприлюднення інформації.

Також публікує інформацію про використання коштів Мінсоцполітики, на рахунок якого зібрали понад 780 млн грн. Використали 704 млн грн, у тому числі на закупівлю продуктів харчування, лікарських засобів, евакуацію населення, облаштування тимчасових розміщень громадян, виплати ВПО (частину коштів спрямували через Мінреінтеграції для задоволення потреб евакуйованих осіб). Надалі кошти рахунку Мінсоцу планують спрямовувати на декомпресію для військових та їхніх родин і вартісне протезування.

Найменше коштів поза платформою зібрали Мінкульт (5,4 млн грн), Мінспорту (15 тис. грн), а Мінвет узагалі нічого не зібрав (0 грн). Жодне з міністерств не публікує інформації про комісії, надходження коштів і заявки на фінансування.

Що необхідно змінити

Сім ключових умов, які представили експерти під час презентації прозорості відбудови на прикладі United24.

  1. Чіткий розподіл рахунків для збору коштів на платформі United24 і звичайних рахунків міністерств.

Це мінімізує репутаційні ризики для роботи платформи United24.

  1. Незалежні комісії з розподілу коштів.

Чіткі вимоги і критерії до членів комісій, їхнє прозоре формування, включення представників громадськості, врегулювання конфлікту інтересів.

  1. Критерії пріоритезації.

Необхідно для уникнення хаотичної відбудови та унеможливлення ситуації, коли профінансували багато другорядного, але не головне.

  1. Усунення дублювання напрямів за різними розпорядниками рахунків.

Варто передбачити, що кошти на відбудову пошкодженого/знищеного нерухомого майна виділяються з рахунку Мінінфраструктури.

  1. Чіткі процедури для комісій.

Вичерпний перелік підстав для прийняття рішення про виділення фінансування або відмову, терміни розгляду заявок і строки для перерахування коштів.

  1. Застосування системи DREAM.

18 будинків, які відбудовуватимуть у Київській області, вже внесені до системи DREAM. Використання екосистеми має стати обов'язковим для всіх об'єктів відбудови з моменту офіційного початку її роботи.

  1. Прозорі процедури та звітування.

Оприлюднення порядку денного засідань комісій, заявок, протоколів і рішень, доступ громадськості та проведення онлайн-трансляцій таких засідань.

Ухвалений Верховною Радою закон №8433 щодо оприлюднення коштів благодійних пожертв на офіційних сайтах розпорядників коштів — хороша нагода врахувати рекомендації та на практиці закріпити принципи прозорості.

Джерело матеріала
loader
loader