Україну і Росію відвідає делегація з шести президентів Африки: названо ключові питання
Україну і Росію відвідає делегація з шести президентів Африки: названо ключові питання

Україну і Росію відвідає делегація з шести президентів Африки: названо ключові питання

Україну та Росію мають намір відвідати лідери шести африканських держав, візити можуть відбутися вже у  червні. До Києва та Москви вони вирушать, щоб "ініціювати мирний процес".

Також глав африканських держав турбують постачання зерна з України та експорт добрив із РФ в умовах санкцій проти держави-агресора. Про це в інтерв'ю Associated Press розповів міжнародний перемовник Жан-Ів Олів'є, який став ключовим посередником в організації переговорів.

Як пише видання, делегація з шести африканських лідерів збирається провести переговори з Києвом і Москвою, щоб "ініціювати мирний процес", але також порушити складне питання про те, як Росії, яка перебуває під жорсткими санкціями, можна заплатити за експорт добрив, яких відчайдушно потребує Африка. Також, за словами Олів'є, африканські лідери обговорять пов'язане із цим питання полегшення транзиту більшої кількості партій зерна з України в умовах війни.

Свою ж миротворчу місію делегати вбачають в обговоренні у Києві та Москві можливості більшого обміну полоненими.

"За словами Олів'є, переговори, найімовірніше, відбудуться наступного місяця. Він прибув до Москви в неділю, а також вирушить до Києва на зустрічі з високопосадовцями, щоб відпрацювати "логістику" майбутніх переговорів. Шістьом африканським президентам, ймовірно, доведеться їхати в Київ нічним поїздом із Польщі на тлі бойових дій, сказав він", – пише видання.

До великої африканської делегації, яку окремо прийматимуть президент України Володимир Зеленський та президент РФ Володимир Путін, увійдуть президенти ПАР, Сенегалу, Єгипту, Республіки Конго, Уганди та Замбії.

Ідею таких переговорів також схвалили США, Європейський Союз, Організація Об'єднаних Націй, Африканський союз і Китай, запевнив Олів'є.

Про переговори оголосив минулого тижня президент Південної Африки Сиріл Рамафоса, заява прозвучала якраз у той момент, коли Росія розпочала інтенсивну повітряну атаку на Київ.

Тож організатори переговорів не тішать себе надією, що зможуть одразу зупинити війну.

"Ми не мрійники... Якщо чогось не станеться, я не думаю, що ми закінчимо нашу першу місію припиненням вогню. Мета полягала в тому, щоб започаткувати. Все починається зі знаків. Мир починається з діалогу. І це те, що ми збираємося зробити. Немає гарантій, що ми досягнемо успіху, але на даний момент Росія і Україна погодилися прийняти делегацію, яка спеціально прибула до їхніх країн, щоб поговорити про мир", – сказав Олів'є, відповідаючи на питання про шанси африканських лідерів домогтися припинення вогню в Україні.

Видання пише, що для африканських лідерів вкрай важливим є питання постачання зерна та добрив.

"Війна серйозно обмежила експорт зерна з України та добрив з Росії, посиливши глобальну продовольчу нестабільність і голод. Африка була одним із найбільш постраждалих континентів. Минулого тижня Росія погодилася на двомісячне продовження угоди, укладеної за посередництвом Туреччини та ООН, яка дозволяє Україні постачати зерно через Чорне море до інших країн, і шість африканських президентів хотіли б, щоб ця угода була продовжена", – зазначив Олів'є.

Він додав, що в Африці зацікавлені також у вирішенні проблем із поставками та оплатою добрив із Росії.

Російські добрива не перебувають під міжнародними санкціями, але США та деякі західні країни запровадили санкції проти російських вантажних суден. Доступ Росії до глобальної системи фінансових транзакцій SWIFT також був обмежений санкціями, через що африканським країнам було важко замовляти та оплачувати критично важливі добрива.

"Нам потрібно буде мати вікно, в якому SWIFT буде авторизовано для цієї конкретної точки. Це буде на столі, і ми сподіваємося, що в цьому випадку ми заручимося підтримкою росіян щодо зерна з України, і ми заручимося підтримкою українців, щоб знайти можливі платежі і постачання для російських добрив", – сказав Олів'є.

Нагадаємо, 22 травня стало відомо, що міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розпочав друге турне країнами Африки. Глава української дипломатії має намір провести низку важливих переговорів з африканськими лідерами та бізнесом.

Міністр також наголосив, що завдання візитів – залучити якнайбільше африканських країн до втілення формули миру, заручитися підтримкою безперебійного експорту в рамках Чорноморської зернової ініціативи та програми президента "Зерно з України", а також створити нові можливості для українського бізнесу.

Своє африканське турне Кулеба розпочав із візиту до Марокко, куди він прибув із першим в історії двосторонніх відносин візитом.

Тільки перевірена інформація у нас у Telegram-каналі Obozrevatel та у Viber . Не ведіться на фейки!

Джерело матеріала
loader
loader