Національний банк України розробив нову інституційну стратегію
Документ враховує фактори впливу вторгнення Росії на умови функціонування фінансової системи та сфокусований на захист фінансової стабільності та відновленні країни, розповіли у пресслужбі регулятора.
Реалізація Стратегії здійснюватиметься за п’ятьма стратегічними цілями, що зосереджені на основних функціях Національного банку. Вони деталізуються у 24 стратегічних ініціативах, на досягненні яких центральний банк зосередить свої зусилля протягом наступних років.
Стратегічні завдання НБУ враховують виклики, що постають, у двох векторах: спротив російській агресії та відновлення країни.
З огляду на це передбачені стратегією ініціативи та заходи умовно поділені на фокуси:
- «фокус спротиву» – короткострокові заходи, спрямовані на забезпечення стабільності та недопущення погіршення ситуації у фінансовій системі та економіці загалом, включаючи застосування інструментів для контролю над інфляцією та курсом національної валюти, підтримання банківської системи тощо;
- «фокус відновлення» – середньострокові заходи для запуску перетворень, що стануть основою майбутньої відбудови та зростання економіки, наприклад: зниження бюрократичних бар'єрів, підвищення прозорості та конкурентності середовища, залучення інвестицій тощо.
Перша ціль – «стійка гривня». У її межах передбачається досягнення цінової стабільності та курсової стійкості завдяки розробленню стратегії повернення до інфляційного таргетування, валютної лібералізації та переходу до гнучкого обмінного курсу; поступовому послабленню та зняттю валютних обмежень; поступовому переходу до гнучкості обмінного курсу; поверненню фокусу монетарної політики на інфляцію.
Друга ціль – «фінансова стабільність». Реалізація її передбачає збалансоване регулювання та нагляд, спрямовані на розвиток; стійку та спроможну банківська система; готовий до підтримки відновлення страховий ринок; прозорий та технологічний небанківський фінансовий та платіжний ринки; надійну та стійку інфраструктуру фінансового ринку.
Третя ціль – «фінансова система працює на відновлення країни». Регулятор у межах мандата стимулюватиме розвиток фінансового ринку за допомогою п’яти ініціатив, що увійшли до цієї цілі: відповідальний фінансовий ринок; розвинений кредитний ринок; розвинений ринок страхових послуг; розвинена інфраструктура ринків капіталу; фінансово грамотне населення та підприємці.
Четверта ціль – «сучасні фінансові послуги». Одне з ключових завдань полягатиме в посиленні кібербезпеки та ефективності готівкового обігу, а також у подальшій цифровізації фінансових послуг, впровадженні нових технологій, поширенні безготівкових розрахунків.
П’ята ціль – «ефективний центральний банк».