Наприкінці 2022 року Програма медичних гарантій розширилася за рахунок нових пакетів з реабілітації. Результати цього вже відчутні.
З початку року пацієнти отримали 70 тис. циклів реабілітації, з них 39 циклів – у стаціонарах, 33 тисячі амбулаторно. Сьогодні безкоштовні послуги з реабілітації надають майже 400 медзакладів, з якими НСЗУ підписало контракт. Це в марафоні Єдині новини обговорювалось з директором департаменту високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я Василь Стрілка.
Це не просто цифри, це підтримка конкретних хворих і поранених у складні періоди їхнього життя. Хтось зміг повернутися до роботи чи навчання, хтось знову пішов на фронт.
– Взагалі-то система реабілітації перебуває зараз в Україні на етапі становлення. Поштовхом для її розвитку стало прийняття два роки тому закону про реабілітацію у сфері охорони здоров’я, – каже Василь Стрілка.
За словами Стрілки, у сфері реабілітаційних послуг зараз, у 2023-му році, працює майже вдвічі більше медпрацівників, ніж торік. Пропорційно збільшилася і кількість пацієнтів, які можуть пройти реабілітацію.
Зараз робиться усе, щоб більше не треба було відправляти наших поранених реабілітуватися за кордон.
– Більше того, вже є реабілітаційні відділення, в яких рівень допомоги відповідає європейським нормам. Приміром, одне з таких відділень знаходиться у 4-й лікарні Дніпра, – говорить Василь Стрілка.
Реабілітація – дороговартісна річ. Проте вона покривається Програмою медгарантій. Кожен громадянин України – і цивільний, і військовий – має право отримати в рік два цикли реабілітації безкоштовно. Зараз МОЗ працює над тим, щоб зняти це обмеження для нейротравми – інсультів, поранень головного мозку.
Директор департаменту озвучив, скільки коштів виділяє держава на реабілітаційні заходи.
33 600 грн – якщо реабілітація проходить за двома чи більше напрямами. Приміром, травматологія і опіки. При цьому передбачається перебування в стаціонарі протягом 21 дня.
19 700 грн – за одним напрямом. Термін перебування у реабілітаційному відділенні не менше 14 днів.
10 800 грн – для проходження реабілітації амбулаторно.
– Коштів достатньо. Про це говорить і те, що багато приватних медзакладів підписують контракти з НСЗУ на пакети надання реабілітаційних послуг, – говорить Василь Стрілка.
Рішення про необхідність реабілітації для пацієнта приймає лікуючий лікар у стаціонарі. Він же і спрямовує пацієнта до реабілітаційного відділення чи центру.
Якщо ж пацієнт вважає, що він потребує такої допомоги, а йому відмовляють, Василь Стрілка радить звернутися до головного лікаря медзакладу, за необхідності, можна зателефонувати на гарячу лінію НСЗУ.