Зокрема, автор петиції підкреслив, що сьогодні пари, які не хочуть або не можуть оформити шлюб, не мають змоги отримати такі ж права, що й одружені. Зокрема, мовиться й про представників ЛГБТ+, які також служать у війську нашої держави. Відповідь лідера України на петицію про "реєстровані партнерства для одностатевих і різностатевих пар" опублікували 26 травня.
Робота над запровадженням реєстрованих партнерств ведеться
Передусім президент зазначив, що Україна "свідомо обрала рух назустріч європейським стандартам, основу яких складають три засадничі цінності Ради Європи – демократія, верховенство права та права людини".
Європейське право виходить з того, що повага та захист основоположних прав людини (передусім права на життя, свободу, особисту безпеку, заборона тортур, право на повагу до приватного та сімейного життя, заборона дискримінації) є основним обов’язком держави,
– зазначив Володимир Зеленський.
При цьому впровадження цих стандартів вимагає належного розуміння їх принципів та доктринальних підходів як з боку органів публічної влади, так і з боку суспільства.
Ще у 2022 році, після розгляду петиції щодо запровадження одностатевих шлюбів, президент звернувся до Кабміну з пропозицією опрацювати питання щодо запровадження інституту зареєстрованого цивільного партнерства. Після цього уряд доручив Міністерству юстиції розробити та подати до Кабміну законопроєкт про:
- усунення дискримінаційних положень, які можуть порушувати майнові та немайнові права партнерів, що не перебувають у шлюбі,
- запровадження інституту зареєстрованого цивільного партнерства.
Відтак Мін'юст, за словами Зеленського, наразі працює над комплексним законодавчим запровадженням інституту цивільного партнерства. У ньому повинні бути визначені правові засади, порядок та наслідки державної реєстрації партнерства, правовий статус та особисті немайнові і майнові права партнерів, їхні обов’язки. І все це повинно бути запроваджено з урахуванням особливостей вже наявних правових інститутів.
Законопроєкт "Про інститут реєстрованих партнерств" опрацьовують
Також Володимир Зеленський прокоментував й законопроєкт народної депутатки Інни Совсун№ 9103 "Про інститут реєстрованих партнерств". За словами лідера України він наразі перебуває на розгляді Комітету ВРУ з питань правової політики.
До низки його положень висловлені зауваження та пропозиції від профільних комітетів й уповноважених органів державної влади, які потребують доопрацювання задля забезпечення ефективності функціонування відповідного інституту,
– підкреслив Зеленський.
Президент зазначив, що оскільки в Україні єдиним органом законодавчої влади є Верховна Рада, то він звернувся до голови ВРУ "з проханням розглянути порушене в електронній петиції питання". Ба більше, оскільки заходи щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина вживає Кабмін, він звернувся й до Прем’єр-міністра України.
"Про результати розгляду порушених питань автора електронної петиції поінформують Верховна Рада України та Кабінет Міністрів України", – зазначив президент Зеленський.