Верховний суд Нідерландів підтримав рішення Апеляційного суду Амстердама щодо повернення Україні «скіфського золота».
Відповідне рішення ухвалили на засіданні 9 червня. Суд відхилив касаційні скарги кримських музеїв, пише LB.ua із посиланням на повідомлення Верховного суду і телеграм-акаунти голови Офісу президента України Андрія Єрмака та очільника Міністерства культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка.
«Верховний суд відхилив касаційну скаргу кримських музеїв, таким чином рішення суду залишається в силі», — йдеться у рішенні.
Ткаченко назвав це рішення «історичним». Він також зауважив, що над поверненням експонатів додому з 2014 року працювали Мін'юст, МКІП, МЗС і адвокати Нідерландів та України.
«Після майже 10 років судів Верховний суд Нідерландів зобов’язав музей Алларда Пірсона передати Національному музею історії України музейні експонати з виставки “Крим – золотий острів у Чорному морі”. Суд повністю відмовив у касаційній скарзі кримських музеїв і залишив у силі рішення апеляції, яким було задоволено позовні вимоги України», — повідомив урядовець.
Фото експонату з виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі» / Олександр Ткаченко, Telegram
У своїй публікації LB.ua нагадує, що у 2016 році окружний суд Амстердама ухвалив повернути Україні експонати кримських музеїв. Предметом спору була колекція з 565 експонатів, наданих Амстердамському археологічному музею Алларда Пірсона для виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі». Вартість колекції оцінюють приблизно в 10 млн євро.
Виставка проходила 2014 року і завершилася вже після того, як Росія окупувала Криму. Згідно з українським законодавством, музейні об'єкти є частиною музейного фонду України, тепер Міністерство культури та інформполітики має вирішити, куди повернуться об'єкти з виставки.
Кримські музеї наполягали на нерозривності колекцій і на тому, що експонати, вивезені з Криму до російської окупації, повинні повернутися в музеї, звідки були взяті. У зв'язку з цим у серпні 2017 року музеї окупованого Криму подали апеляційну скаргу на рішення окружного суду Амстердама.
Україна кілька разів просила про відвід суддів при розгляді апеляції. Головуючого суддю підозрювали в упередженості через зв’язок з адвокатами кримських музеїв. У відводі відмовили, однак після надання додаткових доказів вирішили все-таки змінити суддю. У листопаді 2020 було призначено нового суддю.
У жовтні 2021 Апеляційний суд Амстердама ухвалив рішення повернути «скіфське золото», раніше представлене на нідерландській виставці, до України. Однак окупанти подали скарги й на це рішення, вимагаючи відправити золото до кримських музеїв.
Читайте також:
- Дефіцит кисню, істерика через безпілотники та скіфське золото. Моніторинг дезінформації №103
- Книжка про культурну спадщину України увійшла до рейтингу The New York Times
Film.ua Group спільно з акторкою театру і кіно Ірмою Вітовською запустили діджитал-проєкт «Вкрадене мистецтво» про злочини росіян проти культурного надбання України. Усі випуски проєкту «Вкрадене мистецтво» можна переглянути за посиланням.
Організація ЮНЕСКО створила базу культурної спадщини в Україні, зруйнованої під час повномасштабної війни з Росією.
За даними МКІП, у результаті російської військової агресії проти України на квітень 2023 року нараховували 1373 закладів культури та понад 550 пам'яток культури, які знищила або пошкодила Росія в процесі військової агресії. На їх відбудову знадобиться приблизно 100 млрд доларів США, заявили у міністерстві.
Фото: скриншот