Натомість звільнення українців з російського полону могло відбуватися за особистої ініціативи віцепрем'єр-міністра Жолта Шем'єна. Як повідомили ЗМІ чотири незалежні джерела, через це є серйозне обурення в уряді.
Звільнення полонених було ініціативою Шем'єна
Усі джерела угорської служби "Радіо Свобода" зазначили, що ця операція зі звільнення військовополонених відбувалася під одноосібним керівництвом Шем'єна. Також були залучені особисті контакти угорського віцепрем'єр-міністра із РПЦ.
Ні Міністерство закордонних справ, ні канцелярія прем'єр-міністра про це не знали, через це є серйозне обурення в уряді щодо акції,
– повідомили джерела.
Ба більше, за словами інформаторів, про такий задум Шем'єна не знали ані міністр закордонних справ і торгівлі Петер Сіярто, ані прем'єр-міністр Ґергей Гульяс. Деякі припустили, що не були поінформовані й відповідні професійні служби.
Також у ЗМІ повідомили, що до операції звільнення ніхто не був ініційований урядом. Адже у протилежному випадку він би відповідав "за підготовку та організацію такого дипломатично надзвичайно делікатного кроку за участю трьох країн".
Відтак, через обмежене коло залучених до звільнення українців з полону невідомо також, як саме вони потрапили до Угорщини. Є припущення, що Жолт Шем'єн організував їхній проїзд через Шенгенську зону, привівши у дію систему охорони шенгенського кордону в межах своїх власних повноважень.
Усе це викликає обурення у відповідальних урядовців, адже на якому б низькому рівні не були угорсько-українські відносини, у такому делікатному питанні мав би бути обмін інформацією між Будапештом та Києвом. Ба більше, елементарно передбачити, що відсутність інформації щодо звільнення полонених може потягнути за собою дипломатичний скандал. А це своєю чергою могло б нашкодити репутації Угорщини у НАТО.
Де перебувають українці – невідомо
Також наразі невідомо, де перебувають військові, що потрапили у полон під Куп'янськом. У ЗМІ зазначили, що усі вони мають угорські імена, але не всі з них визнають себе угорцями.
При цьому для піару угорській владі було б краще показати, як звільнені полонені їдуть до кордону у супроводі угорського уряду, як переходять на українську сторону, де їх вітають представники нашого уряду та члени їхніх сімей. Натомість усього цього немає.
Як зазначив один з інформаторів ЗМІ, "після того, як усім стало очевидним, що угорським урядом можуть маніпулювати з Росії на рівні віце-прем'єра", Будапешт просто обрав стратегію мовчання. На думку джерела, таким чином він сподівається, що "справа затягнеться і про це якомога швидше забудуть".
Що відомо про скандал з військовополоненими
- Про передачу Угорщині Росією 11 українців вперше стало відомо з заяви РПЦ 8 червня. Однак через відсутність в України даних щодо передачі військовополонених, у цей час в українській розвідці лише перевіряли таку заяву РПЦ. Що цікаво, у цей час МЗС України зв'язалося з угорськими дипломатами, проте у Будапешті тоді не підтверджували інформацію щодо звільнення українців з полону. Ба більше, тоді її не підтверджував і Жолт Шем'єн.
- Натомість за словами представника ГУР Андрія Юсова, розвідка у цей час мала інформацію щодо підготовки російськими спецслужбами ІПСО. Її мета полягала у відновленні репутації та піднятті іміджу на території ЄС.
- Коли ж інформація про звільнення полонених підтвердилася, МЗС України викликалотимчасового повіреного Угорщини для предметної розмови. Україна попросила забезпечити доступ до своїх громадян та надати про них інформацію.
- На думку військового експерта Олега Жданова, Росія, ймовірно, за допомогою спецслужб Угорщини та РПЦ може готувати нове ІПСО. І головними у ній можуть опинитися саме українські військовополонені та прем'єр-міністр Віктор Орбан.