Війна в Україні ще не закінчилася, але Європа готова вкластися у відбудову нашої країни. Як минулого року у швейцарському Лугано, так і нинішнього, на конференції, що відкрилася в Лондоні, обговорюють розміри завданих Україні збитків і способи їх відшкодування.
Обіцяють багато грошей
Вже 21 червня на відкритті конференції з відновлення (яка закінчиться пізно ввечері 22 черня) Великобританія пообіцяла розблокувати кредити Світового банку на суму 3 млрд доларів на зміцнення економічної стабільності України. В особі прем'єр-міністра Ріші Сунака офіційний Лондон обіцяє надати ще й двосторонню допомогу у розмірі 240 мільйонів фунтів стерлінгів.
- Як ми бачили у Бахмуті та Маріуполі, те, що Росія не може взяти, вона спробує знищити. Вони хочуть зробити те саме з економікою України. Масштаб проблеми є реальним… Але ви тільки подивіться на вулиці Києва: незважаючи на загрозу нападу, люди продовжують жити своїм життям і займатися бізнесом, - зазначив Сунак, якого цитує SkyNews.
На жаль, незважаючи на оптимістичний вигляд вулиць Києва, за підрахунками Світового банку, повномасштабне вторгнення Росії призвело до зниження ВВП України у 2022 році на 29%. Тому країна потребує швидких інвестицій та інновацій. Власне, про інвестиції, а не лише про безоплатну допомогу говоритимуть у Лондоні понад тисячу делегатів конференції з 61 країни.
Зразковий кошторис
Центр аналізу європейської політики (CEPA) називає конкретні цифри. Світовий банк оцінює вартість збитків, завданих Україні війною, у 411 мільярдів доларів (у 2,5 рази більше за ВВП України за 2022 рік) – і це лише за перший рік війни. У цю суму не входить підрив Каховської ГЕС, затоплення міст та селищ, а також обмілення Каховського водосховища. І також сюди не входять майбутні руйнування – війна триває. У СЕРА кажуть, що кінцева вартість збитків зросте до 1 трильйона доларів або більше.
Для порівняння: минулого року на аналогічній конференції у Швейцарії цифри збитків варіювалися від 500 до 750 млрд доларів. Але та конференція була у липні. Що було потім, особливо взимку, українцям нагадувати не треба. Облік збільшився у десятки разів.
Втім, уже ніхто не дивується з того, що частина України перебуває під постійним обстрілом, а частина окупована, але Європа вже підбиває кошторис на відновлення. Нехай хоч би так.
Українські міста просто стирають із лиця землі. Так сталося з Бахмутом і не лише. Фото: REUTERS
Захід готовий вкластися...
Цифри, які звучать на лондонській конференції, величезні, за мірками держави і особливо звичайних громадян. Але саме на розвиток приватного сектору бізнесу робиться ставка у післявоєнному відновленні всієї країни.
Щоправда, поки що важко зрозуміти: як українські приватні підприємства зможуть одержати мільярди доларів навіть за допомогою інвестицій. Однозначно провідна роль у таких проєктах відводиться державному сектору, який має підтягнути до себе приватний. А для того, щоб приватники заробили на повну силу та почали відігравати провідну роль у відновленні країни, потрібно кілька років.
Але на конференції налаштовані натхненно: європейці готові вкладатись у такі галузі, як технології, логістика та транспортні коридори, «зелена» енергетика, природні ресурси, відновлення інфраструктури, цифровізація, сільське господарство та продовольство, охорона здоров'я та фармацевтика. Також закордон обіцяє допомогти нам «фінансовими інструментами, спрямованими на підвищення довіри інвесторів до інвестицій в Україну».
Профіт, як кажуть, шикарний! Європейці отримують найсмачніші шматочки української економіки, а за допомогою «фінансових інструментів» - ще й можливі пільги з оподаткування або інші не менш приємні ласощі.
У Центрі аналізу європейської політики поки що не можуть навести вдалих прикладів того, як приватний бізнес витягнув економіку цілої країни після багаторічної війни. Югославія, Ірак? Ні. Та й самотужки країни не справлялися з повоєнною розрухою. Тому ж СРСР до кінця 40-х допомагали США і Великобританія, поставляючи верстати, рухомий склад на залізниці, продукти, метал і т.д., щоправда, шанувальники теорії «ахякукраїнувтратили!» про це не дуже люблять згадувати.
А раптом Україна стане першою державою, у якої все вийде?
…але є нюанс
Є один момент, який може загальмувати всі інвестиційні ініціативи та стерти усмішку з бажаючих нам допомагати європейців. Момент, про який не прийнято говорити на конференціях з відновлення, але він може зіпсувати життя цілої нації, що, в принципі, зараз і відбувається. І ми говоримо зараз не про Росію, а про корупцію. Перемогти її в Україні, схоже, не виходить, тому доведеться звикатися з постійним контролем з боку країн і корпорацій, що дають гроші.
І саме тому ставка робиться на приватний бізнес. Як стверджує спецпредставник США на переговорах щодо України в 2017-2019 роках, провідний експерт у галузі зовнішньої та національної безпекової політики Курт Волкер, «державне фінансування ніколи не дасть достатніх коштів або не буде достатньо самоокупним для відновлення України в цілому, та й не повинно так бути».
- Міжнародне державне фінансування підходить для покриття гуманітарної допомоги, інвестицій в інфраструктуру, розмінування, страхування від військових ризиків та інших суспільних благ. Але саме приватні інвестиції, що базуються на надійних бізнес-моделях, створять робочі місця, економічне зростання, зростання ВВП та збільшення податкових надходжень до бюджету України. Державне фінансування найкраще використовуватиме збільшення потоків приватних інвестицій, - стверджує Волкер.
Але чинник корупції та надто «гнучкого» законодавства утримують багатьох інвесторів від вкладення своїх ресурсів в Україну. Вони бояться війни та «дерибану» коштів, який у наших судах може потягнути максимум на штраф.
Збитки від руйнування дамби Каховської ТЕС ще не підраховані, але це мільярди доларів. Фото: REUTERS
IT-індустрія – наше все
Ці ризики навряд чи будуть детально розглянуті на конференції, тож повернемось до чудових мрій. Так, делегати говорять про інновації в нашій країні, оскільки до вторгнення Україна стала великим гравцем у світовій IT-індустрії із 300 000 робочих місць. І зараз безліч IT-фахівців відточують свої навички на полі бою, створюючи нові програми та модифікації програмного забезпечення для зброї.
- Деякі з інноваційних інструментів, які, як очікується, анонсуються на саміті, включатимуть цифрову платформу. Вона зв'яже український бізнес із глобальними компаніями, забезпечуючи віртуальні мережі та стимулюючи співпрацю з усіх питань, від питань ланцюжка поставок до розширення бізнесу, - йдеться в інформаційному повідомленні конференції з відновлення.
Також у рамках просування інновацій Великобританія запустить на саміті фонд InnovateUkraine Green Energy Challenge Fund вартістю 10 млн фунтів стерлінгів. Він стимулюватиме та прискорюватиме розробку низьковуглецевих, доступних енергетичних проєктів для України. Дослідники, підприємства та громадські організації зможуть подати заявку на фінансову підтримку, щоб втілити у життя свої ідеї у галузі «зеленої» енергії, які вони зможуть реалізувати в Україні.
Контроль і ще раз контроль
Так, корпорації, конгломерати, мережі та підприємства у всьому світі заявляють про підтримку України стільки, скільки знадобиться. Так, Великобританія демонструє нечувану щедрість своєї фінансової підтримки, включаючи додаткові гарантії - 3 млрд доларів плюс 240 млн фунтів стерлінгів. Ці гроші підуть здебільшого на утримання шкіл та лікарень.
Понад 400 компаній із 38 країн із сукупним річним доходом понад 1,6 трильйона доларів обіцяли підтримати відновлення та реконструкцію України після незаконного вторгнення Росії. Такі світові гіганти, як Virgin, Sanofi, Philips, Hyundai Engineering, Citi розглядають майбутню взаємодію з Україною за посередництва Сполученого Королівства.
І ось коли йдеться про мільярди доларів, українці стають похмурими і мовчки думають: «розкрадуть». На жаль, це наша реальність, не треба обурюватись. З боку Заходу хлине не один великий потік грошей, а відразу кілька – і хтось повинен буде взяти на себе обов'язки контролера та керуючого процесом, координуючи ці потоки і боляче шльопаючи по пустотливих руках охочих припасти до цього виру великих грошей. Якщо врахувати, що основної шкоди зазнав енергетичний сектор України, в якому йде своя «війна», а зараз він частково зруйнований ракетними обстрілами, то за мільярдами на відновлення потрібно не спускати очей.
Підсумовуючи, можна зазначити, поки що за красивими планами відновлення та приємними оку цифрами сум, що виділяються на процвітання України, ховається такий масив проблем, який одними конференціями не вирішити. У будь-якому разі - війна ще не закінчена, і сум, що виділяються на відновлення, може знову виявитися недостатньо.