Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам
Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам

Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам

Перші з початку повномасштабного вторгнення відкриті торги на постачання харчування армії зустріли шалений опір з боку чиновників та існуючих постачальників міністерства. Компанії, що брали участь у торгах, але програли їх, нерідко навіть не намагаючись знижувати свої цінові пропозиції, подали десятки судових позовів, вимагаючи скасувати результати торгів.

Активно просувалася ідея повернення до прямих контрактів з постачальниками до кінця поточного року – після публікації листа міністерства до Кабміну він був відкликаний. Була розгорнута масштабна дискредитаційна кампанія проти Громадської антикорупційної ради МОУ та переможців торгів. Втім, суспільство було не готове до повторення історії з яйцями по 17 гривень, і це відчуло керівництво Міноборони, представники якого разом із переможцями відстояли результату конкурсу у судах.

Тепер, у нових контрактах ціна яєць складає вже не 17 гривень за штуку, а 2,7 гривень з урахуванням ПДВ. Загальна ж економія від торгів склала понад 4,3 мільярди гривень. Чи є ця перемога остаточною, як будуть виконуватися підписані контракти, до чиїх "орбіт" входять нові гравці та чи є вони новими – про це ми розпитали Олександра Савченка, власника та керівника компанії "Атомсервіс", яка виграла найбільшу кількість лотів на торгах.

Ваш виграш у багатьох лотах став несподіванкою торгів. Чи є у компанії необхідний досвід і ресурси? Адже на кону – вирішення задач із забезпечення харчуванням воюючої армії.

І ми маємо досвід вирішення таких задач. Несподіванкою наша перемога є лише для спостерігачів, які не залучені у галузь. Підприємство працювало на ринку задовго до початку повномасштабної війни. Контрагентам, в тому числі, військовим ми давно і добре відомі як постачальник, що завжди виконує свої зобов’язання.

"Атомсервіс" зареєстрований вже понад 7 років. Останні 5 років ми активно беремо участь у тендерах та забезпечуємо продуктами харчування та готовими стравами різні бюджетні структури, зокрема школи, військові частини тощо. Також постачали продукти харчування приватним підприємствам. Є склади, автотранспорт, морозильники, тобто усі необхідні сучасні засоби. На підприємстві працює близько 100 людей. Сталий колектив людей, що працюють не один рік і знають специфіку. Команда злагоджена і завзята, з великим досвідом. А з огляду на те, що з початком повномасштабної війни зросла чисельність армії, ринок виріс і став більш цікавим, рішення про участь у торгах було виваженим і логічним.

Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам

Яку кількість військовослужбовців ЗСУ забезпечуватиме продуктами харчування ваша компанія?

"Атомсервіс" переміг у 9 лотах, запропонувавши найнижчі ціни. Нам віддали лише 7. Ми відповідно уклали 7 контрактів. Забезпечуватимемо близько 250 тисяч військовослужбовців ЗСУ у 12 областях України.

Ваше підприємство на тендері дало найнижчі ціни. Який прибуток закладено?

Поставили собі орієнтир у 5-10% рентабельності. Вважаю, що з урахуванням ризиків коливання цін та умов договору це є доволі помірною прибутковістю. До того ж ціна зафіксована на 6 місяців, а рівень інфляції не прогнозований.

Всі розуміють, що підприємство має заробляти якийсь-то прибуток. Держава переважно живе за рахунок податків, а податки сплачуються з прибутків, а не збитків. Всі підприємства, які постачають та ремонтують бронетехніку, підприємства, які розробляють і постачають БПЛА, дрони тощо, мають якусь рентабельність, і це ні в кого в суспільстві не викликає люті. Інше питання, що норма прибутковості має бути обмежена. До речі, наскільки мені відомо, у контрактах на ремонти та постачання техніки, дронів тощо українських постачальників, рентабельність значно вища (від 15 до 30%), і ніхто про це не згадує і нікого це не дивує. Чому тоді у сфері забезпечення харчуванням не може бути прибутків? Чи має бути плановий збиток?

Чи вимагає Міністерство оборони підтвердити фінансову спроможність?

Наше підприємство до початку роботи перерахувало на рахунки Міністерства оборони України близько 240 млн гривень як гарантію належного виконання контрактів. Гадаю, це є достатнім підтвердженням фінансової спроможності.

Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам

Які ви бачите ризики під час виконання договорів?

Різкі коливання цін на паливо, енергоносії, продукти. Трагедія на Херсонщині знищила велику кількість виробництв, і зокрема молочної галузі та овочів. Традиційно цей регіон був ключовим постачальником овочів, тому очікуємо на стрімке зростання цін на овочеву групу товарів.

Лунало чимало закидів, що торги не можуть вважатися достатньо вільними і прозорими, бо на них не прийшли рітейлери. На вашу думку, чому мережі супермаркетів не заявилися на торги?

Це були абсолютно відкриті, чесні торги. І хто зацікавлений – той прийшов і торгувався. Не було дискримінації.

Нагадаю, що Асоціація рітейлерів України випустила офіційну заяву, де привітала рішення Міністерства оборони проводити торги через ProZorro і визнала, що таким чином були зекономлені кошти для армії.

І суспільство побачило масштаби економії – близько 30% економії від стартової ціни. Багато це чи мало? Очевидно, що дуже багато. Це мільярди гривень, економія яких дозволить закрити інші вкрай важливі потреби ЗСУ.

Щодо рітейлерів, то про деталі їхньої мотивації, звісно, варто в них запитати. Ніхто ніяких обмежень на тендер не виставляв. Усі підприємства з цієї галузі мали можливість взяти участь. Були кваліфікаційні вимоги, усі мережі цим вимогам відповідають. Можливо, не хочуть працювати з державними коштами. У них і так є чим займатись: бізнес працює, прибутки є. Навіщо лізти у таку халепу? До того ж для них вкрай складна система логістики.

Для мене тільки одне питання – звідки взагалі ідея, що саме мережі супермаркетів мають забезпечувати Міноборони? Ніколи не чув, що мережа МЕТРО обслуговує Бундесвер або Ашан – збройні сили Франції. Це якесь наше українське ноу-хау.

Висловлювалося твердження, що рітейлери не вийшли на торги, оскільки Міністерство не надає інформації щодо обсягів та місць доставки. Ваша думка?

Ця ситуаціє дійсно спричиняє значні складнощі у логістиці. Проте є два вагомих обґрунтування:

По-перше, Міністерство не володіє такою інформацією, оскільки військові частини підпорядковані Генеральному штабу. Чисельність військових постійно змінюється, відбуваються ротації, переміщення підрозділів в залежності від ситуації на фронті, підготовки тощо. Ніхто у Міністерстві і гадки не має на оперативному рівні про розміщення військових підрозділів. А наперед спрогнозувати навіть неможливо. Тим більше, що кожна військова частина самостійно визначає свій раціон.

По-друге, Генеральний штаб не вважає за необхідне оприлюднювати таку інформацію з точки зору державної безпеки.

Врешті-решт, ця система працює і влаштовує замовника, зокрема Генеральний штаб та Міністерство. Генеральний штаб вважає, що їжа має рухатись за солдатом. Якщо замовнику так зручно, виконавці мають налагодити систему планування та логістики, а не систему підлаштовувати під виконавців. Зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам. У кожного окремого виконавця можуть бути свої особливості, не можна ж під кожного підганяти умови тендерів.

Ви вже почали підготовку до виконання контрактів?

Днями Податкова прийняла рішення про відповідність платника податку ТОВ "Атомсервіс" критеріям ризиковості. Підставою стала закупівля у великих обсягах продуктів харчування. Підприємство здійснювало закупівлю товарів, які відносяться до основного виду діяльності, а саме закуповувало продукти за власні кошти для виконання контрактів з Міністерством оборони України. Підприємство працює у цій галузі багато років, і жодного разу не присвоювався критерій "ризиковості". Не віримо, що це випадково. Надали документи, чекаємо на рішення. Проте такий "державницький" підхід ставить під загрозу забезпечення продуктами харчування 250 тисяч військовослужбовців ЗСУ.

Тобто, роботу компанії, що постачає продукти, заблокували на підставі того, що вона закуповує продукти?

Саме так. І я сподіваюся, що цей невипадковий абсурд буде вирішений, оскільки ці дії блокують нашу роботу з постачання продуктів ЗСУ. Військові чекають наших поставок.

У ЗМІ була розгорнута кампанія проти Громадської антикорупційної раді при МО. "Пройшлися" також і по вашій компанії. Зокрема, писали, що ваше підприємство пов’язано із Сергієм Пашинським, Юрієм Іванющенком, братами Крючковими та іншими публічними особами? Наскільки це відповідає дійсності?

Для мене перераховані вами особи – це якийсь рандомний набір прізвищ. З жодним з них я не знайомий. Якість ресурсів, які розповсюджували ці фейки, репутація авторів, в тому числі, проросійських, говорить сама за себе. Припускаю, що й надалі ці вкиди продовжуватимуться. Чи варто на це зважати? Гадаю, що ні. Нам треба займатися роботою, а не плітками.

Переможець торгів ProZorro Міноборони: зручно має бути ЗСУ, а не підрядникам

Але ви згодні з тим, що, попри проведення цих торгів, ринок залишається непрозорим?

Шлях подолає той, хто йде. Чудес, звісно, не буває. Але ж суспільство все побачило на власні очі.

Тендерні умови пройшли погодження Антикорупційної ради при Міністерстві оборони. Результати торгів також затверджувались за участі членів цієї ради. Це були саме відкриті торги через ProZorro, в яких може брати участь будь-хто.

Щодо нашої компанії – публічно обіцяю максимальну прозорість нашої роботи. Будемо запрошувати представників волонтерських організацій та антикорупційної ради до співпраці: на прийомку продуктів та на склади підприємства. Крім того, плануємо запустити гарячу лінію для скарг на якість поставленої продукції.

Джерело матеріала
loader