Голова комісії Київради Леонід Ємець: Барабани для укриттів – не межа. Попереду нові історії
Голова комісії Київради Леонід Ємець: Барабани для укриттів – не межа. Попереду нові історії

Голова комісії Київради Леонід Ємець: Барабани для укриттів – не межа. Попереду нові історії

Барабани відгули, а чудасія з грошима на облаштування бомбосховищ триває. До “золотих” овочерізок та сковорідок за 720 тис. грн додалися офісні іонізатори за 30 тис. в кількості 50 штук та  туалетні двері із сосни за ціною броньованих. 

Нагадаємо, що протягом року столична влада виділила з міського бюджету 1 млрд 200 млн, а на початку червня ще 750 мільйонів гривень на впорядкування укриттів. Ці гроші були розподілені між районними держадміністраціями, і зараз їхнє використання перевіряє Тимчасова контрольна комісія Київради.

Які “відкриття” доводиться робити і з якими проблемами стикатися, KP.UA розповів голова ТКК Леонід Ємець.

Як використати іонізатор під час блекауту

- Леоніде Олександровичу, у Солом’янському районі ви виявили закупівлю п’яти дверей для туалетів в укриттях за ціною 23 000 гривень штука. Не полінувалися перевірити: середня вартість такої продукції  максимум 5000 грн, а можна купити і за 3000. Де чиновники вишукують таких дорогих продавців?

- У нас існують цілі органи і служби, які отримують зарплати за те, щоб давати відповіді на запитання, чому ринкові ціни таким дивним чином відрізняються від цін, коли робляться державні закупівлі. Як голова комісії, яка в тому числі займається питаннями запобігання корупції, я можу сказати, що вбачаю ознаки корупційних правопорушень. Не можу говорити прямо про корупцію, бо на це має бути вирок суду, але ризики досить переконливі.

Тому хотілося б, щоб у роботу включилися профільні служби і органи. І дещо пояснили про овочерізки для бомбосховищ та двері для туалетів.

- Тільки-но про барабани забули, а тут ці іонізатори. Коментатори в соцмережах пишуть, що вони, по-перше, розраховані на невелике приміщення, по-друге, кому будуть в нагоді, якщо станеться блекаут?

- Коли блекаут, іонізатор можна підключити до генератора, залити солярки і очищати забруднене генератором повітря. Так, можливо, міркували в управління освіти Дніпровського району, коли визначали пріоритети у закупівлях.

А якщо без жартів, то іонізатори могли б бути, якби в Дніпровському районі всі укриття були такими ідеальними, що тільки їх і не вистачає. Насправді ж є укриття, де навіть стіни не пофарбовані, пліснява і грибок. Сідати на маршрутку і їхати через пів міста, щоб дістатися до укриття з іонізатором, ніхто не буде. Якщо летить балістика, то маєш 5-6 хвилин, щоб сховатися.

- А ці іонізатори, як ви гадаєте, справді стоятимуть в укриттях?

- Хороше питання, в рамках роботи треба буде перевірити. Хоча я думаю, якщо ми їх анонсували, то в укриттях вони швидко з’являться.

Таких іонізаторів, призначених для офісів, в районі купили на 1млн 600 тис. гривень. Фото: facebook.com/100002263895563

Лайфхак від чиновників

- Чому не виправдано дорогі закупівлі, починаючи з барабанів, йдуть через заклади освіти?

- Кошти, виділені на укриття, мають витрачатися у двох напрямках. Через загальну систему забезпечення інфраструктури ЖКХ – це укриття в житлових будинках. І через управління освіти в районах – це укриття в дитячих садках та школах. Тому управління проводить закупівлі, визначає пріоритети.

-  Ну звичайно, діткам нічого не шкода... Особливо барабанів із натуральної шкіри і суперсковорідок.

- Оті суперсковорідки за 700 тис. гривень, вони ж не в укритті стоять. В приміщенні, яке називається “столовка”. Хоча таке обладнання тягне на кухню ресторану з мішленівською зіркою.

Щоб купити такі сковорідки просто так, треба провести повноцінний тендер, пройти казначейство, бо Кабмін визначає пріоритети – що купуємо, що ні. Супердорогі овочерізки і сковорідки для шкіл не входять в пріоритет. А тут придумали лайфхак: давайте напишемо, що це в укриття!

При закупівлі в укриття процедура набагато простіша, з одним учасником конкурсу.

- Це може бути історія про відкати?

- А у вас є інше пояснення явищу, коли дорожче купується те, що можна купити дешевше? В тому ж Деснянському районі ми перевіряли закупівлі лавочок для шкільних укриттів. Як замовник на 500 одиниць товару, вийшли на того самого виробника, що й управління освіти, на спілкування з менеджером витратили менше години. І умовно зекономили мільйон гривень з тої суми, що за ті лавочки район заплатив. 

Коли є всі можливості, щоб зекономити кошти, а закупівлі роблять по максимальній ціні, версія очевидна.

В чому користь Prozorro

- Чудернацькі закупівлі породили купу жартів в соцмережах, але реально людей цікавить: жартами і обмежаться, чи цим історіям дадуть хід?

- Наша комісія - це депутати міськради, які працюють на громадських засадах. Ми не маємо профпідготовки з аудиту, хоча на багатьох питаннях розуміємося. Більшість інформації ще чекаємо від районів, беремо поки відкриту інформацію на Prozorro. Я наочно переконався в користі цієї системи.

Дивимось, перевіряємо, знаходимо виробника, одразу бачимо завищення. Нічого складного. Правоохоронні органи за таке отримують зарплату, то чому вони не перевіряють? Ви думаєте, за весь час, коли вже оприлюднені кричущі факти, до нас хтось із правоохоронних органів звернувся?

-  У нас є Бюро економічної безпеки України. Воно мало б цим зацікавитися?

- Повинне. Бо після того, як ця інформація була оприлюднена в ЗМІ, їхній обов’язок - здійснити перевірку.

- Ви можете написати заяву, передати накопичені матеріали до правоохоронців?

- Все, що в межах повноважень нашої комісії, буде зроблено по завершенні роботи. Буде аналіз інформації, будуть висновки, наскільки райдержадміністрації справляються з відповідальністю, яку делегувала їм Київрада. І, повірте, висновки не будуть "косметичними".

Ми запропонуємо реальні механізми, але не в частині відповідальності, бо це не наші повноваження.

Важливу інформацію врешті-решт відправимо належним адресатам.

Двері в туалет з натуральної сосни за 23 тис. грн. Хоча насправді вони коштують 3-5 тис. Фото:ФБ Леонід Ємець

Оптом... дорожче

- Ви сказали, що досі чекаєте документи від районів, а комісія працює майже місяць.

- А що ми можемо зробити? В перший же день роботи написали звернення: дайте документи на всі тендери, закупівлі, договори. Три райони прислали, три відповіли, що їм треба більше часу, а три взагалі не відгукнулися.

- Може, після «барабанного» скандалу підчищають деякі моменти?

- Я не кажу, що так воно і є, але може бути. В неформальному спілкуванні з представниками районної влади нам спробували дати відповідь за деякими закупівлями. Але вона була ще більш дивною, ніж самі закупівлі. Ми просили відповідь офіційну, але поки маємо напівприватне листування.

Повертаємося до тих лавочок. Нам пишуть, що здійснили моніторинг цін, є лавочки за 1400 грн, а є за 1100 грн. І доставка в одну школу... 25 000 грн. У мене запитання: навіщо ви мені показуєте, що були лавочки по 1100 грн, якщо купили за 1400?

Ще питання: чому проплачена роздрібна ціна? І школяр знає, що оптом завжди дешевше. Коли ми домовлялися із виробником на 500 лавочок, то менеджер вислав рахунок за 850 гривень штука. І це ще ми не торгувалися!

А район закупив 1600 лавочок, тобто знижка мала бути ще більшою. Зараз чекаємо офіційну відповідь, чому так сталося.

- А є термін, у який вам повинні дати відповіді на звернення?

- Так, є 10 днів, і термін не подовжується. Я вже направив в правоохоронні органи заяву про кримінальне правопорушення - перешкоджання діяльності депутатів міської ради.

Але якщо чиновники думають, що нас зупинять мовчанням, то помиляються. Ми від їхнього ігнору тільки більше заводимося. Попереду киян ще чекають цікаві історії, і не тільки у Дніпровському районі.

Втім, я не хочу анонсувати, бо вже було так: коли прийшли перевіряти “вже встановлену” пожежну сигналізацію, то при нас її почали «ліпити», а перед цим нашвидкоруч підписали договір.

«От цією б лавочкою, та по центрах прийняття корупційних рішень як заїхати…» - роздумує Леонід Ємець. Фото: ФБ Леонід Ємець

Відсутність відповіді – це теж відповідь

- А якщо ігнор триватиме?

- Ми завершимо роботу комісії незалежно від того, отримаємо документи чи ні. Prozorro - це офіційна платформа, ми там не можемо бачити всі документи, всі акти, але інформації достатньо, щоб зробити аналіз і висновки.

Відсутність відповіді - це теж відповідь. Якщо орган місцевого самоврядування, який виділив кошти на облаштування укриттів, замість звіту отримує від виконавців дулю з маком, то висновок може бути тільки один: гроші використовувалися неадекватно.

Можливо, ми будемо ставити питання про відібрання у райдержадміністрацій повноважень на укриття і передавати їх в департамент КМДА.

- Кияни бурхливо реагують на оприлюднені вами факти. Багато отримали скарг від людей? Бо пишуть, що в одній школі - “мішленівські” сковорідки, в іншу - стільці не можуть купити для діток.

- Скарг багато. За деякими ми виїжджали – бачили стіни з грибком у шкільних бомбосховищах і туалети такі, що страшно говорити.

Ми раді, що наша робота помічена, це тримає в тонусі. Результат побачать всі.

- У вашій комісії вісім чоловік, вистачає сил?

- Ми не самі, з нами працюють члени Громадської ради при КМДА, яка в кожному районі має свій осередок. Ми маємо експертів з різних питань, з якими можемо радитися.

Теги за темою
Київ
Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader