Місяць від теракту. Як підрив окупантами Каховської ГЕС вплинув на роботу ЗАЕС
Місяць від теракту. Як підрив окупантами Каховської ГЕС вплинув на роботу ЗАЕС

Місяць від теракту. Як підрив окупантами Каховської ГЕС вплинув на роботу ЗАЕС

Уночі 6 червня російські окупанти підірвали греблю Каховської ГЕС. Велика вода затопила десятки населених пунктів, загинули десятки людей та сотні тварин. Підрив ГЕС спричинив одну з наймасштабніших екологічних катастроф у Європі. Не менш важливо, що вода з Каховського водосховища забезпечувала підживлення конденсаторів турбін і систем безпеки Запорізької АЕС. Яка нині ситуація на ЗАЕС і чи є загроза підриву атомної електростанції окупантами, читайте в матеріалі Фактів ICTV.

Підрив Каховської ГЕС 

Близько  2:50 ночі 6 червня 2023 року на Каховській ГЕС пролунали вибухи. Окупанти звинуватили у підриві греблі Україну, втім що росіяни планували та готувалися до підриву. Вони замінували опори греблі, а також приміщення машинної зали та інших об’єктів. 

У телефонній розмові, яку вдалося перехопити СБУ, один із окупантів розповідає іншому, що РФ хотіла шантажувати Україну підривом греблі ГЕС. І саме країна-агресор влаштувала техногенну катастрофу в південних регіонах нашої країни.

Ситуація на ЗАЕС 

Після підриву окупантами греблі Каховської ГЕС, щоб оцінити ситуацію, генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ)

Пізніше Гроссі заявив, що для функціонування ЗАЕС.

– Ситуація з ядерною безпекою на Запорізькій атомній електростанції є вкрай нестабільною. Втрата Каховського водосховища стала катастрофою для регіону, а також додала серйозних труднощів для цієї великої атомної електростанції, — заявив Гроссі.

Окупанти готують диверсію на ЗАЕС 

У Генеральному штабі Збройних сил України попереджають, що на Запорізькій АЕС.

За оперативною інформацією військових, 4 липня, на зовнішній крівлі третього та четвертого енергоблоків станції були розміщені сторонні предмети, схожі на вибухові пристрої.

Того ж дня президент України Володимир Зеленський закликав світову спільноту відреагувати на ситуацію, щоб запобігти можливому підриву ЗАЕС.

– Зараз увесь світ має бути свідомий того, що спільна безпека повністю залежить від глобальної уваги до дій окупантів на станції. Росія повинна чітко усвідомлювати: світ бачить, до яких сценаріїв готуються терористи, і світ готовий реагувати. Радіація – це загроза для всіх у світі, і атомна станція повинна бути повністю убезпечена від будь-яких радіаційних інцидентів, – сказав Зеленський у вечірньому зверненні. 

Другого Чорнобиля не буде 

Основним механізмом відведення теплоти реактора, є система охолодження конденсатора турбіни зовнішнього контуру. Воду, що в ній циркулює, охолоджують двома способами, – розповів в інтерв’ю Фактам ICTV директор Науково-технічного центру Психея Геннадій Рябцев, – або зовнішньою водою зі ставка-охолоджувача, або в градирнях.

Довідка:

Градирня –  це споруда у вигляді вежі, де відбувається охолодження води атмосферним повітрям. Ці вежі можна побачити на будь-яких знімках ЗАЕС.

Градирні застосовують переважно тоді, коли з якихось причин не вистачає води в ставку-охолоджувачі. Площа дзеркала і глибина ставка-охолоджувача визначаються потужністю електростанції, кількістю теплоти, яку необхідно скинути, кліматичними умовами району і формою водойми. Зазвичай глибина ставка становить 4-5 м. На ЗАЕС глибина ставка 17 м.

– Зараз рівень води у ставку-охолоджувачі становить 16,6 м. Енергоблоки ЗАЕС не працюють з вересня 2022 року. Відтоді активного використання води зі ставка-охолоджувача не відбувається. Якщо виникне потреба, став ЗАЕС можна підживити водою з каналу Запорізької ТЕС. Його рівень становить понад 11 м. Він є незмінним, оскільки не залежить від рівня Каховського водосховища, – розповів Рябцев.

Експерти заспокоюють, ядерний реактор не є атомною бомбою, тому він не може вибухнути. Бомба є швидким пристроєм. У бомбі тривалість виділення енергії є в тисячу раз швидшої тривалості руйнування її конструкції. Реактор є повільним пристроєм, – розповів в інтерв’ю Фактам ICTV директор Науково-технічного центру Психея Геннадій Рябцев.

– Тому за будь-яких, навіть гіпотетичних сценаріїв розвитку подій, нічого схожого на вибух атомної бомби на ЗАЕС відбутися не може. Жодна ракета, бомба, пряме влучання літака, підрив вантажівки з вибухівкою, землетрус магнітудою 6, не можуть спричинити вибух реактора, – сказав Рябцев.

6 липня з’явилася інформація, що на даху IV енергоблока окупованої Запорізької атомної електростанції Їх можна побачити на супутникових знімках Planet Labs, зроблених вранці 5 липня. Ситуація навколо ЗАЕС залишається складною.

Джерело матеріала
loader
loader