Що передбачають довгострокові зобов'язання щодо безпеки України від G7 – FT
Країни G7 погодили спільну програму надання довгострокових гарантій безпеки Україні, спрямовану на перетворення її на військову фортецю для відбиття російської агресії – обіцянку, яка, за словами президента Володимира Зеленського, допоможе їй на шляху до членства в НАТО.
Зобов'язання включатимуть постачання «сучасної військової техніки на суші, в повітрі та на морі», підготовку українських військових, обмін розвідданими та допомогу в кіберзахисті. В обмін на це Київ зобов'язується провести реформи, в тому числі судової системи та цивільного контролю над збройними силами, повідомляє видання Financial Times.
Ці зобов'язання з'явилися напередодні участі Зеленського в саміті лідерів НАТО в Литві в середу, щоб заручитися більшою підтримкою своєї армії, яка бореться з російським вторгненням.
«Ми розуміємо, що найкращою гарантією для України є членство в НАТО. На шляху до НАТО ми хотіли б мати гарантії безпеки, і щоб вони були постійними, щоб вони зробили наші відносини з [західними] країнами ще більш потужними», – сказав Зеленський журналістам.
Країни, які не входять до G7, також заохочуються до узгодження власних зобов'язань щодо безпеки один на один з Україною.
«Сьогоднішня рамкова декларація і гарантії безпеки відкриють можливість для сильних двосторонніх зобов'язань», – додав він.
Зауваження Зеленського напередодні офіційного оголошення ознаменували помітну зміну тону українського лідера, який у вівторок розкритикував те, що він назвав «абсурдним» рішення союзників по НАТО не надсилати Україні запрошення або часових рамок для вступу до Альянсу.
Єнс Столтенберг, генеральний секретар НАТО, привітав Зеленського на саміті, сказавши: «Сьогодні ми зустрічаємося як рівні. Я з нетерпінням чекаю того дня, коли ми зустрінемося як союзники».
Столтенберг, стоячи поруч із Зеленським на прес-конференції, закликав до «надійних домовленостей щодо безпеки України, щоб історія не повторилася».
«Тому я вітаю те, що багато союзників сьогодні візьмуть на себе зобов'язання щодо надання довгострокової допомоги Україні у сфері безпеки», – сказав він.
Зеленський був присутній на інавгураційному засіданні Ради Україна-НАТО в середу за участю лідерів усіх 31 країн-членів НАТО, а також Швеції, яка перебуває в процесі вступу до Альянсу.
Західні офіційні особи кажуть, що зобов'язання у сфері безпеки допоможуть Україні звільнити територію, окуповану російськими військами, і модернізувати армію країни. Вони також допоможуть запевнити Київ у тому, що підтримка триватиме незалежно від політичних змін у західних столицях.
Аманда Слоут, старший директор з питань Європи в Раді національної безпеки США, сказала, що вони «допоможуть Україні побудувати армію, здатну захистити себе і стримати майбутній напад».
Домовленості нададуть Україні більше зброї та іншої допомоги в довгостроковій перспективі. Вони мають на меті формалізувати спеціальні заяви західних держав і заспокоїти занепокоєння з боку України та більш радикально налаштованих членів НАТО, які хочуть бачити конкретний шлях для вступу Києва до альянсу.
Переговори будуть зосереджені на забезпеченні України боєздатною армією, а також допомозі у просуванні програми реформ, яка, на думку США та інших держав, буде необхідною для остаточного прийняття України до НАТО.
Відтоді, як Москва розпочала повномасштабне вторгнення минулого року, НАТО чітко утримується від надання військової допомоги Україні як альянс, щоб уникнути прямого конфлікту з Росією. Замість цього він залишив це рішення на розсуд окремих держав.
У заяві НАТО, оприлюдненій 11 липня, міститься обіцянка «надіслати запрошення» Україні приєднатися до альянсу, коли «союзники погодяться і умови будуть виконані». Зеленський розкритикував цю заяву, яка, за його словами, заохочуватиме Росію продовжувати нападати на Україну, оскільки вона не дає чіткого уявлення про майбутній статус Києва.
Трьома пріоритетами України є «нові пакети підтримки для нашої армії на полі бою, запрошення до НАТО. ... коли ситуація з безпекою дозволить це зробити», а також гарантії безпеки, заявив Зеленський.
Згідно зі спільною декларацією, ухваленою в середу, країни G7 також розширять тренування і військові навчання та розвиватимуть промислову базу України, йдеться у британському повідомленні про програму.
Обіцянки спрямовані на те, щоб продемонструвати довгострокову прихильність Заходу до України, в той час як члени НАТО залишаються розділеними щодо шляху країни до членства в Альянсі. Але домовленості щодо безпеки навряд чи повністю усунуть розбіжності щодо майбутнього України серед 31 члена НАТО. Після того, як цього тижня Туреччина відмовилася від своїх заперечень проти заявки Швеції, очікується, що Стокгольм приєднається незабаром.
Зобов'язання будуть дорогими і вимагатимуть консультацій між лідерами та їхніми парламентами. Хоча західні офіційні особи заявили, що діалог має тривати довше, ніж виборчі цикли в країнах-членах, план майже напевно буде вразливим до нестабільної політики.
Раніше президент Зеленський заявив, що документ «Великої сімки» стане першим юридичним підтвердженням, що в України є «парасолька» гарантій.