Міжнародний аеропорт "Львів" імені Данила Галицького за наявності гарантій безпеки може відновити польоти в Україні. Про це заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков ще восени 2022 року. За його словами, технічно для відновлення роботи аеропортів в Україні необхідно до двох тижнів, проте практично це можна зробити лише за гарантованої безпеки від міжнародних партнерів, як гуманітарний коридор під контролем Євросоюзу.
Про можливе відкриття аеропорту на зразок гуманітарного коридору, безпека якого може бути гарантована ООН чи ЄС, не так давно повідомив і голова Львівської ОВА Максим Козицький.
OBOZREVATEL розбирався в тому, чи можливе відновлення роботи українських аеропортів для цивільних літаків.
Досвід Ізраїлю
В Україні все активніше порушують питання відкриття аеропорту у Львові чи Ужгороді. Серйозності розмов додає той факт, що експерти розглядають можливість відновлення їхньої роботи за прикладом аеропорту Бен-Гуріон у Тель-Авіві, який майже ніколи не припиняє прийому та відправлення рейсів під час ракетної тривоги.
Аеропорт імені Бен-Гуріона визнаний найбільш захищеним подібним об’єктом у світі від терористичних атак та обстрілів. Він зазнав кількох нападів, але жодна спроба не мала успіху. Нині аеропорт прикритий системою ППО "Залізний купол", яка розпізнає ракети, що наближаються, і може за кілька секунд прорахувати їхню траєкторію і кінцеву ціль. ЇЇ високоефективна робота дуже важлива: адже часто, щоб досягти цілі, палестинським ракетам потрібно всього від 15 до 90 секунд.
Також треба зазначити, що усі пасажирські літаки Ізраїлю обладнані сучасними системами оповіщення з виявлення ракет, що надає можливість після ідентифікації цілі випускати повітряні пастки.
Багато ризиків та перепон
Авіаексперт Богдан Долінце вважає, що сьогодні технологічно важко організувати роботу українських пасажирських аеропортів.
"На мій погляд, приклад Ізраїлю не зовсім підходить для нинішньої ситуація, в якій перебуває Україна, – говорить Богдан Долінце. – Адже засоби ураження палестинських терористичних угруповань не йдуть ні в яке порівняння з тим, що має та використовує проти нас Росія. У палестинців присутня масовість ракет, але низька вірогідність ураження. РФ має більш точну зброю, та головне – більш руйнівну. Також ми достовірно не знаємо, який тип ракет чи систем ураження може використати РФ в той чи інший момент. Наприклад, трагедія рейсу МН17 (збиття Boeing 777 біля Донецька – акт знищення збройними силами Російської Федерації цивільного пасажирського літака компанії Malaysia Airlines, що виконував регулярний рейс МН17, унаслідок якого загинули всі пасажири та екіпаж. – Ред). Проліт цього літака не був заборонений, адже була інформація, що зброя у сепаратистів та російських військових здатна вражати повітряні цілі лише на висоті 3,5 км.
Та все ж вони збили пасажирське судно, яке летіло на висоті 10 км. Так, ті самі зенітні ракетні комплекси Patriot теоретично можуть збивати усі види ракет, але їх сьогодні замало в Україні, а вартість одного пуска з такого комплексу сягає до 3 млн доларів. Друга складова цього питання – Україна повинна зняти обмеження на використання повітряного простору. Якщо це буде в односторонньому порядку, то літати зможе лише українська авіакомпанія, яка має свої власні літаки. На сьогодні є лише одна така – "Мотор-Січ". Європейські авіакомпанії не зможуть літати в Україну, поки EASA (Європейське агентство з авіаційної безпеки польотів), офіційно не зніме заборону на польоти до України. За нинішніх умов це малоймовірно. Ще одна важлива деталь – страхування польотів за таких небезпечних умов, яке буде досить високим, що може поставити хрест на їхній економічній доцільності", – констатував авіаексперт.
Систем захисту українського неба поки не вистачає
Речник Повітряних сил Збройних сил України Юрій Ігнат вважає, що після відкриття аеропорту в будь-якому місті України він може стати військовою ціллю для Росії.
"Зрозуміло, що відновлення повноцінного повітряного сполучення, зокрема з нашими партнерами, є дуже важливим. Але аеропорти потрібно чимось захищати. На жаль, системи Patriot чи IRIS-T, які ми сьогодні отримуємо від партнерів, поки не в достатній кількості у державі. Дуже допомогли б у вирішенні цього питання літаки F-16, яких поки немає взагалі. Тому наразі наша країна не має достатньої кількості систем протиповітряної оборони, щоб гарантовано закрити повітряний простір над такими об’єктами. Та все ж остаточне рішення з цього питання – прерогатива політичного керівництва нашої держави", – зазначає Юрій Ігнат.
Питання можна вирішити
Іншу думку стосовно відкриття українського неба має полковник запасу ЗСУ, військовий експерт Роман Світан.
"Можна об’єднати досвід Ізраїлю з уже набутими навиками українських повітряних сил оборони, – говорить Роман Світан. – Тому вважаю, що сьогодні відкриття аеропорту для цивільних рейсів можливе у Львові чи Ужгороді. Як прикрити з повітря такі об’єкти – ми знаємо та зможемо ліквідувати загрозу. Технічно це сьогодні можливо вирішити, потрібні лише надійні системи ППО", – впевнений військовий експерт.
Ірландці найсміливіші
Ryanair, найбільша в Європі бюджетна авіакомпанія з Ірландії, хотіла б відновити польоти в Україну вже у 2023 році. Окрім того, керівництво лоукостера заявило про намір інвестувати 3 млрд доларів в Україну. Авіакомпанія хоче відкрити 75 маршрутів з Києва, Львова, Одеси.
"Розглядаємо два плани: один – коли війна закінчиться і все відкриється. І другий, найімовірніший, відповідно до якого ми можемо запланувати невелику кількість рейсів уже наприкінці цього року, але за умови часткового відкриття повітряного простору", – сказав директор компанії О'Лірі.