Держканал FREEДОМ ("Мультимедійна платформа іномовлення України") у серпні в рамках двох тендерів замовила у компанії "Імажинаріум" статті на 2,9 млн грн. І ЗМІ, і народні депутати звернули увагу: ціни на статті виявилися в рази вищими за ринкові. І хоча в оцінках вартості роботи не врахували перекладу на англійську, що передбачено підписаними договорами, ціна справді може бути значно завищеною.
Тендери виграла компанія, власник якої раніше проводив опитування та розміщував рекламу партії "Слуга народу". За кілька років він уже встиг отримати від держканалу понад 17 млн грн.
Про те, чим відомий "Імажинаріум" і що варто знати про скандал, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
FREEДОМ та скандальні закупівлі
"Просто покидьки! Державний телеканал FREEДОМ замовив написання текстів по 4 тисячі гривень за 2 тисячі знаків, сумарно більш ніж на 2,5 мільйона гривень", – обурилася на своїй сторінці у Facebook народна депутатка від "Європейської Солідарності" Ірина Геращенко. Щоправда, при цьому Геращенко, як і всі ЗМІ, які розмістили новини про скандальний тендер, не уточнила, що до 2 тис. грн входить не лише написання тексту, а й його літературний переклад англійською мовою. Але навіть з урахуванням перекладу, запропонована ціна – вища за ринкову. Тендер виграла компанія "Імажинаріум".
"Видання платять мало. За статтю можуть заплатити від 1 тис. до 3 тис. грн і там, швидше за все, буде більше 5 тис. знаків. Більше платять компанії, за рекламний текст, якщо він грамотно написаний, можуть платити і по 4 тис. грн. за 2 тисячі символів, але тут потрібно не просто написати по готовому ТЗ, швидше за все це буде просто запит, під яким потрібно буде придумати реалізацію, переказ коштує не більше 140 грн за тисячу знаків, за 100 грн можна без проблем зробити. Я б сказала, що ринкова ціна тексту з перекладом для ЗМІ – 340-500 грн за тисячу символів, тобто вдвічі менша", – розповідає OBOZREVATEL копірайтер із 6-річним стажем Ілона.
При цьому Ілона зазначає: потрібно розділяти текст копірайтера від тексту журналіста. "Копірайтер може написати статтю для сайту будівельного магазину за ціною 50-100 грн за тисячу символів. А якщо вам потрібно зібрати інформацію, обробити її, обдзвонити експертів, зібрати думки, то копірайтер цим не займатиметься. А журналіст-фрілансер на цю роботу за 100 грн за тисячу символів, швидше за все, не погодиться", – додає вона.
Навіть за умови, якщо компанія закуповує журналістські авторські матеріали з літературним перекладом англійською мовою, вартість текстів – як мінімум у 3-4 рази вища за ринкову. Частинe зазначеної суми у вигляді заробітку забере замовник, а журналіст чи копірайтер, який виконає завдання, у кращому разі отримає меншу частину від виграного тендеру. При цьому, якби FREEДОМ залучив власних журналістів для написання текстів, або запропонував роботу фрілансерам безпосередньо, витрати бюджету могли б бути в рази нижчими.
Чим відома компанія та її власник
"Імажинаріум" за 11 років та 9 місяців свого існування отримала тендери на 17,3 млн грн. Усього було шість тендерів і всі за останні роки. Наприклад, наприкінці 2021-го за кілька місяців до початку повномасштабної війни компанія отримала 12 млн грн на створення програми "Про життя" з Андрієм Пальчевським. Решта суми – купівля текстів.
У травні 2023-го 480 текстів із переказом обсягом по 2 тис. знаків купили за 1,92 млн грн (4 тис. грн за один текст). У тендері брала участь лише одна компанія, економія від торгів – 0%. Схожий тендер відбувся у травні на суму 408 тис. грн. А два останні – у серпні на загальну суму 2,9 млн грн. І знову лише один учасник торгів та нульова економія.
Процедура публічних тендерів передбачає допуск до торгів усіх учасників, які відповідають критеріям. Після цього відбуваються торги та перемагає той учасник, який відповідає вимогам і готовий виконати роботу за меншу суму. "Імажинаріум" у всіх тендерах був єдиним учасником. Власник компанії – Володимир Татаренко, підприємець із Маріуполя. Він також до 2020-го володів "Зе Медіа". Саме ця компанія отримала під час виборів 2019-го 17 млн грн від "Слуги народу" на розміщення білбордів із рекламою партії. "Слуга народу" також сплатила "Зе Медіа" опитування на місцевих виборах ("5 питань президента").
Наприкінці 2021-го після того, як "Імажинаріум" отримала від FREEДОМ тендер на 12 млн грн, компанію "Зе Медіа" перейменували на "Ведо Лайн". Наразі фірма належить громадянці Грузії Унанян Діані. Це єдина компанія, яка є чи колись була у її власності.
До речі, на останні тендери "Імажинаріум" вже встигли поскаржитися до Держаудитслужби. Позначку про скаргу розмістили у системі Рrozorro. Тепер чиновники мають розібратися, чи не порушив держканал конкуренцію і чи не було зловживання влади під час укладання на перший погляд сумнівних угод.