За рішенням Генеральної прокуратури РФ зареєстровану у Польщі асоціацію «За вільну Росію» (Stowarzyszenie «Za Wolna Rosje») оголосили «небажаною» організацією, повідомила «Медуза».
«Ідейними натхненниками цієї організації є Анастасія Сергеєва та Марія Хармаст, які втекли у Польщу та стали резидентами країн Євросоюзу, — йдеться у повідомленні відомства.
Сергеєва та Хармаст «залучають росіян у лави добровольчих батальйонів у складі збройних сил України, готують так звані “групи супротиву”», стверджують у Генпрокуратурі РФ. Там також стверджують, що засновниці організації «виступають із різко антиросійським порядком денним» і «спільно із представниками несистемної опозиції, які виїхали з Росії, влаштовують для західної публіки театрально-політичні акції з метою привернути увагу та зібрати гроші».
Наразі сайт асоціації «За вільну Росію» є недоступним. Посилаючись на збережену в архівах інформацію, «Медуза» уточнює, що організацію зареєстрували у 2014 році з метою «реалізації проєктів, спрямованих на допомогу демократичному руху у Росії». Серед завдань асоціації вказували також сприяння міжкультурному діалогу та «консолідацію російського демократичного руху в Європі».
Російська влада почала складати список «небажаних» організацій у 2015 році. На даний момент у списку — 105 організацій включно із асоціацією «За вільну Росію».
За співпрацю із «небажаними» організаціями у російському законодавстві передбачена відповідальність аж до кримінальної.
У травні російське Міністерство юстиції внесло до реєстру «іноземних агентів» голову ради директорів «Фонду боротьби з корупцією» Марію Пєвчих і сайт «Тайга.Інфо».
Раніше Міністерство юстиції РФ включило до реєстру «іноземних агентів» журналіста Bellingcat Христо Грозєва.
У квітні до переліку «іноземних агентів» у Росії потрапив журналіст Аркадій Бабченко через «збір коштів на підтримку ЗСУ» та «поширення недостовірної інформації про прийняті органами державної влади рішення та політику, яку вони проводять».
4 березня 2022 року Державна дума Росії ухвалила законопроєкт про кримінальну відповідальність за «фейки про дії російських збройних сил». Покарання передбачають штрафи та ув'язнення до 15 років. У листопаді президент РФ Володимир Путін вніс поправку до законопроєкту щодо можливості позбавлення набутого громадянства за поширення так званих «фейків» про армію та за участь у «небажаних організаціях».
Уже в січні цього року в Держдумі Росії пропонували конфісковувати на користь держави майно осіб, визнаних «іноземними агентами», за «дискредитацію» російської армії.
Фото: «Za Wolna Rosje»/фейсбук