Журналісти знайшли на турецьких сайтах зимові куртки для військовослужбовців значно дешевші, ніж Міністерство оборони України придбало у 2022 році у турецької компанії Vector avia: від 39 до 68 доларів.
В Україні спалахнув великий корупційний скандал. І знову мова про закупівлі Міноборони, до яких прикута особлива увага під час війни. Спочатку видання Дзеркало тижня опублікувало розслідування про те, що у 2022 році турецька компанія Vector avia продала Міноборони літні куртки під виглядом зимових. Згодом журналісти з’ясували, що до компанії може бути причетний родич нардепа від Слуги народу. Міноборони від усіх звинувачення відбивається та зловживань не бачить.
Злощасні куртки
Українська правда з’ясувала, що одним із власників турецької компанії Vector avia, яка поставила Міноборони форму на $30 млн, був Олександр Касай племінник нардепа від партії Слуга народу та члена комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки Геннадія Касая.
Крім того, журналісти знайшли підтвердження того, що зимові куртки для військовослужбовців у Туреччині можна купити значно дешевше, ніж Міністерство оборони придбало у 2022 році у компанії Vector avia.
“Незважаючи на спроби Міністерства оборони України подати історію із закупівлею турецьких курток як щось близьке до ринкових реалій – це не так. Ось кілька прикладів того, що ціна 86 доларів за куртку – це супермаржинальна угода ціною $30 мільйонів”, – йдеться у замітці видання. Журналісти знайшли куртки за 68 доларів, 67, 55 і навіть 39. Це все роздрібні ціни в Туреччині зараз.
У турецькому інвойсі придбані Міністерством оборони минулого року куртки оцінили в 29 доларів, але в документах Міноборони значиться ціна вже в 86 доларів за штуку.
Наші гроші також зазначили, що в Україні куртки з турецького постачання вже “викидали у продаж” на OLX за ціною 1000 гривень або 27 доларів за куртку. Наразі куртки вже продані.
За даними Наших грошей, зі всього постачання розміром 30 мільйонів доларів, куртки щонайменше на 9 мільйонів мали вагу менше 1,5 кілограма. Саме таку вагу називав нормальною для зимових курток заступник міністра оборони Денис Шарапов на засіданні антикорупційного комітету Верховної Ради.
Версія влади
Міністр оборони Олексій Резніков стверджує, що цін по 30 доларів за турецьку куртку восени 2022 року не було.
Резніков сказав, що минулої осені та взимку було оформлено постачання 180 тисяч одиниць одягу, з них 45 тисяч перебувають на складах, а 135 тисяч – у військовослужбовців ЗСУ.
“Якби літня форма була надіта взимку, ми б про це вже почули, 135 тисяч душ уже про це сказали б”, – заявив Резніков.
Він попросив усіх ставитися до інформації більш критично та відповідально, не вводити “в оману” суспільство та партнерів України.
“Хочу акцентувати, що контракти були укладені у вересні 2022 року, проплати відбулися у вересні 2022 року – і поставки почали відбуватися. Дивний інвойс, який приводять з ціною нібито 29 або 30 доларів турецькою мовою, датований 9 грудня – я просто подивився, що там було в публікації, – коли поставки вже відбулися.Пропозиція цієї компанії була 83 або 85 доларів, як було зазначено в контракті.Жодної пропозиції ні від одного виробника не існувало ніколи нижче 80 доларів, якщо йдеться про повноцінну зимову куртку з капюшоном , – без каптура, якщо не помиляюся, трохи дешевше”, – наголосив міністр.
Він запевнив, що Міноборони відкрито для правоохоронних органів, вони можуть перевірити всі постачання 1 млн. 180 тисяч одиниць зимового одягу.
Усього 30 контрагентів було залучено для забезпечення зимовим одягом 1 мільйон 200 військовослужбовців.
Міністр додав, що торік у Міноборони 5 осіб “без міжнародного досвіду” займалися закупівлями. “Легпром” дав їм перелік усіх українських виробників, працівники департаменту обдзвонювали їх персонально – і потім ті подавали заявки на електронну пошту.
Прямих запрошень іноземних контракторів не було, вони заходили через електронну пошту. “Багато народних депутатів, до речі, подорожували світом, допомагали, як могли”, – сказав міністр.
Так, на Міноборони вийшло 9 іноземних постачальників, а також 21 українська компанія. 580 тисяч комплектів поставлено іноземними контрагентами, а 610 тисяч – українськими національними. Іноземні фірми перевіряли, щоб не було російського чи білоруського сліду.
Резніков також сказав, що торік 5 представників департаменту одночасно контрактували і зимовий, і літній одяг для війська. Літньої польової форми має бути щонайменше дві, тому замовлення було 2 млн 300 тисяч літніх комплектів.
“І все це потрібно було оформити за кілька місяців, отримавши фінансування від держави у середині серпня”, – наголосив міністр.
Зв’язки постачальника Міноборони з нардепом від Слуги народу Рєзніков так і не прокоментував.