Світло, газ та вода: чи зміняться тарифи з 1 вересня
Навіть під час війни, яку розпочала Росія, українці повинні оплачувати комунальні послуги. У липні минулого року Верховна Рада прийняла законопроект №7427, що передбачає встановлення мораторію на підвищення тарифів на тепло для населення. Мораторій буде діяти протягом воєнного стану в Україні та шість місяців після. Йдеться про послуги централізованого опалення, гарячого водопостачання, розподілу газу.
Яким буде тариф на світло з 1 вересня в Україні
Кабінет міністрів постановою встановив для всіх жителів України фіксовану ціну на електроенергію, яка з 1 червня складає 2,64 грн/кВт год незалежно від обсягу споживання. Крім того, зросла також вартість розподілу світла приблизно на 25-50%.
Попередній тариф (1 гривня 68 копійок) діяв з 2017 року. Новий тариф діятиме до 31 грудня 2023 року. Очікується, що у вересні тариф не змінюватиметься.
Також залишається нічний тариф, який нижчий за звичайний. Нічний тариф діє в період з 23:00 до 07:00 та оплачується за ставкою вдвічі нижчою, а саме:
- з 23:00 до 07:00 - 1,32 грн/кВт-год,
- з 07:00 до 23:00 - 2,64 грн/кВт-год.
Облік такого тарифу можливий лише за наявності двозонного лічильника.
Яким буде тариф на воду з 1 вересня
У липні Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, на позачерговому засіданні скасувала рішення про збільшення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення.
Тарифи на водопостачання та водовідведення згідно з рішенням НКРЕКУ мали зрости 1 липня. Однак президент Володимир Зеленський назвав його "ганебним та непрофесійним", прем'єр-міністр України Денис Шмигаль дав доручення міністру енергетики Герману Галущенку провести додаткові консультації з НКРЕКУ щодо можливості перегляду рішень, назвавши його не прийнятним та не погодженим з урядом, який йде у розріз із його політикою.
Згідно з попереднім рішенням тарифи на послуги 34 водоканалів з 1 липня 2023 року мали зрости в середньому на 32%.
Яким буде тариф на газ з 1 вересня
30 квітня цього року закінчився термін дії попередніх довгострокових контрактів на постачання газу побутовим споживачам. Утім, уже 1 травня газопостачальні компанії продовжили свої річні тарифні пропозиції на наступні 12 місяців – до 1 травня 2024 року включно. Вартість палива при цьому не змінилася. Тож тариф на газ не підвищили.
Газ у рамках річної пропозиції пропонують дев’ять постачальників. А вартість палива коливається від 7,70 до 9,99 грн за кубометр. У п’яти постачальників кубометр газу коштує менше ніж 8 грн. Ціна ще в чотирьох - від 8,20 до 9,99 грн за кубометр.
Слід зазначити, що близько 98% побутових споживачів в Україні є клієнтами компанії «Нафтогаз України». Це 12,4 млн українських домогосподарств, що купують газ за гарантованою ціною 7,96 грн за кубометр.
Чому підвищили тарифи на світло, які будуть наслідки та яка ситуація з енергосистемою зараз, читайте в матеріалі Ігоря Маскалевича «Тарифи на електроенергію підняли: чому це сталося і яких іще сюрпризів очікувати від уряду» на ZN.UA.