Рада ухвалила євроінтеграційний закон про національні меншини
Верховна Рада України на засіданні 21 вересня прийняла в другому читанні законопроект №9610 про національні меншини, який входить до числа так званих євроінтеграційних законопроєктів. За документ в цілому проголосували 318 народних депутатів, повідомив депутат Ярослав Железняк.
У грудні минулого року Верховна Рада ухвалила закон №8224 «Про національні меншини (спільноти) України», який визначав особливості державної політики з реалізації прав і свобод представників нацменшин.
Однак у червні Венеційська комісія опублікувала висновок щодо закону, в якому заявила, що для забезпечення повної відповідності європейським стандартам низку положень документа слід переглянути.
Зокрема рекоменувалось поширити право на організацію заходів мовами меншин для всіх осіб, переглянути зобов’язання, пов’язані з виданням книг і книгарнями з огляду на принцип пропорційності, забезпечити більші можливості перекладу офіційних написів та загальної інформації мовою меншини, відкласти поступову трансформацію шкільної системи мовами меншин і переглянути її у світлі Висновку Венеціанської комісії та інше.
Згідно з прийнятим законопроєктом передбачено:
- дозвіл використання мов нацменшин у рекламі та під час різних заходів, а також під час надання допомоги,
- запланована розробка методології використання мов нацменшин у певних регіонах,
- уточнено порядок визначення населених пунктів, у яких більшість — це нацменшини.
Водночас в закон внесено зміни, що низка його положень не застосовуються до державної (офіційної) мови держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, з моменту відповідного визнання Верховною Радою України та протягом п’яти років з дня прийняття Верховною Радою України рішення про скасування такого статусу.
Зазначимо, раніше віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина заявила, що такогопоняття як російська нацменшина в Україні взагалі не існує, тому Україна не поділяє стурбованості Венеційської комісії щоб та мала доступ до літератури, послуг тощо.