FT: Поспіх Заходу в підтримці Ізраїлю підриває спроби схилити Глобальний Південь на бік України
FT: Поспіх Заходу в підтримці Ізраїлю підриває спроби схилити Глобальний Південь на бік України

FT: Поспіх Заходу в підтримці Ізраїлю підриває спроби схилити Глобальний Південь на бік України

FT: Поспіх Заходу в підтримці Ізраїлю підриває спроби схилити Глобальний Південь на бік України

Всі західні аргументи про те, що Росію потрібно покарати за порушення міжнародного закону і прав людини, тепер повторюють самому Заходу в контексті прав палестинців.

Західна підтримка операції в Секторі Гази, яку готує Ізраїль, отруює зусилля, спрямовані на досягнення порозуміння з великими країнами, що розвиваються, щодо засудження війни Росії проти України.

Реакція на атаки ХАМАСу проти Ізраїлю і ізраїльську відповідь на них звела нанівець багатомісячну роботу, спрямовану на те, щоб виставити Москву світовим вигнанцем за порушення міжнародного права. США і ЄС тепер звинувачують у лицемірстві, - сказали Financial Times неназвані чиновники і дипломати.

У шквалі екстрених дипломатичних візитів, відеоконференцій і дзвінків західні чиновники були звинувачені в нездатності захистити інтереси 2,3 мільйонів палестинців, поспішаючи засудити напад ХАМАСу і підтримати Ізраїль.

У перші дні після атак деякі західні дипломати були стурбовані тим, що США дають карт-бланш Ізраїлю на повномасштабну атаку проти Сектору Гази. Це підірвало зусилля з побудови консенсусу з Глобальним Півднем про необхідність зберегти світовий порядок на основі правил після вторгнення Росії в Україну. Чиновники сказали Financial Times, що західна реакція закріпила позицію країн, що розвиваються, щодо ізраїле-палестинського конфлікту. І це загрожує звести нанівець майбутні дипломатичні зусилля щодо України.

«Ми, безумовно, програли битву за Глобальний Південь. Уся робота, яку ми провели з країнами Глобального Півдня щодо України, була втрачена... Забудьте про правила, забудьте про світовий порядок. Нас більше ніколи не будуть слухати», - сказав один з високопоставлених дипломатів G7.

Багато країн, що розвиваються, традиційно підтримують палестинську боротьбу, розглядаючи її через призму самовизначення і боротьби проти глобального домінування США, найважливішого прихильника Ізраїлю.

Деякі американські дипломати приватно зізналися, що стурбовані невизнанням адміністрацією Байдена того факту, що її широка підтримка Ізраїлю може відштовхнути значну частину Глобального Півдня.

На Близькому Сході багато арабів вважають, що США та інші західні держави ніколи не притягували Ізраїль до відповідальності за його ставлення до палестинців або не приділяли достатньо уваги жорстоким конфліктам у Сирії, Ємені і Лівії. Росія і її союзник Китай підтримують теплі стосунки з палестинцями. Владімір Путін у вівторок зустрівся з китайським лідером Сі Цзіньпіном у Пекіні.

«Те, що ми сказали про Україну, має стосуватися і Гази. В іншому випадку ми втрачаємо всю довіру до нас. Бразильці, південноафриканці, індонезійці, - чому вони повинні вірити тому, що ми говоримо про права людини», - додав високопоставлений дипломат G7.

Всього за чотири тижні до нападу ХАМАС на Ізраїль лідери США, ЄС і західних союзників взяли участь у саміті G20 в Нью-Делі, де звернулися до країн, що розвиваються, із закликом засудити напади Росії на українське мирне населення. Тому що це порушує Статут ООН і міжнародні закони.

Починаючи з минулої неділі, багато з цих посадовців повідомили Financial Times, що вони чують той самий аргумент в контексті вимог засудити атаку Ізраїлю проти Сектору Гази і ізраїльське рішення обмежити постачання води, електроенергії і газу.

Останніми днями Росія намагалася провести резолюцію Ради Безпеки ООН, що засуджує насильство проти цивільного населення в ізраїле-палестинському конфлікті, не згадуючи конкретно ХАМАС. У понеділок Рада безпеки відхилила російську резолюцію.

«Я маю на увазі, давайте будемо відвертими. Це дар небес для Росії. Я думаю, що це шкодить тому, що відбувається... тому що Росія використовує кризу і каже мільярду жителів Близького Сходу і арабського світу: «Послухайте, світовий порядок, який був побудований після Другої світової війни, не працює для вас»», - сказав високопоставлений чиновник ЄС.

Арабські держави, зокрема Йорданія і Єгипет, вимагають від західних чиновників жорсткішого тону щодо захисту цивільного населення Сектору Гази.

«Якщо ви називаєте зупинку постачання води, а також блокування доступу до їжі і електроенергії в Україні військовим злочином, то ви повинні сказати те ж саме про Газу», - сказав один арабський чиновник.

Він відзначив зміну тональності деяких західних урядів в останні дні. З неділі ЄС і Велика Британія оголосили про збільшення поставок допомоги в Газу.

Президент США Джо Байден мав відвідати Ізраїль у середу перед зустріччю з лідерами Йорданії, Єгипту і Палестинської автономії в Аммані. Другий етап цієї поїздки був скасований після смертельного вибуху в лікарні в Секторі Гази у вівторок ввечері. На екстреному відеосаміті лідерів ЄС у вівторок кілька лідерів попередили, що нездатність захистити права палестинців у Газі ризикує поставити західні держави перед звинуваченням в лицемірстві, -  сказали кілька людей, поінформованих про хід дискусії.

Ця дискусія була викликана роздратуванням у столицях ЄС через рішення президента Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн відвідати Ізраїль минулого тижня без мандату 27 країн-членів блоку або узгодженої спільної позиції. Дублін, Мадрид і Люксембург були засмучені відсутністю посилань на міжнародне гуманітарне право під час її виступу в Тель-Авіві.

«Нью-Делі, Джакарта і Бразилія хочуть бачити спільну позицію з цих питань і послідовність. І якщо вони цього не побачать... тоді існує певна небезпека, що ЄС, G7, НАТО не будуть сприйматися серйозно в контексті основних глобальних питань», - сказав Яап де Хооп Схеффер, колишній генеральний секретар НАТО.

«Ми, Захід, більше не віддаємо накази, і Глобальний Південь каже: «Будь ласка, у нас теж є голос, яким ви певний час нехтували»», - додав де Хооп Схеффер, який зараз очолює аналітичний центр Clingendael Institute.

Запропонована Росією резолюція Ради Безпеки ООН отримала підтримку лише чотирьох країн: Китаю, ОАЕ, Мозамбіку і Габону. Але багато західних дипломатів побоюються, що змінена російська резолюція може набрати 9 голосів, необхідних для ухвалення. США, Велика Британія або Франція можуть накласти на неї вето, що принесе Москві пропагандистську перемогу.

«Ми повинні не дозволити, щоб Росія ... за підтримки китайців ... змогла використати це проти нас. Існує ризик, що на наступному голосуванні в Генеральній Асамблеї [ООН] щодо підтримки України ми побачимо великий вибух кількості тих, хто утримався», - сказав високопоставлений західний дипломат.

Франція, зокрема, стурбована ризиком ескалації конфлікту між ХАМАС та Ізраїлем. Вона вважає, що Росія більше не відіграє традиційну роль «великої держави», яка стримує своїх союзників у регіоні, а натомість бачить можливість поглинути ресурси США і відволікати увагу від України.

«Росія дуже зацікавлена у продовженні цього конфлікту, враховуючи його відволікаючу цінність ... і корисність для зміни глобального наративу», - сказав один із західних міністрів закордонних справ.

Дипломати ЄС і США також використають п'ятничний саміт у Білому домі між Байденом, фон дер Ляєн і президентом Ради ЄС Шарлем Мішелем, який представляє 27 національних лідерів ЄС, для вироблення спільної позиції.

Джерело матеріала
loader
loader