Близько 50 депутатів ВРУ можуть втратити мандат – експерти
Верховна Рада України може втратити ще близько 50 депутатів через низку причин, яких не зможе замінити за передбаченою законом процедурою черед дію воєнного стану, йдеться у матеріалі Лабораторії законодавчих ініціатив для ZN.UA «Депутатопад у час війни: чому кількість народних депутатів зменшується?».
Насамперед парламент втрачає депутатів через складення повноважень народних обранців-мажоритарників, або ж обраних від забороненої партії «Опозиційна платформа – За життя» парламентаріїв.
Як підрахували аналітики, є принаймні кілька основних причин, через які депутати можуть втратити мандат чи скласти його за власним бажанням.
Причина перша — приналежність до проросійських політичних сил.
Хоча в правовому колі досі не існує закону, який дозволяв би позбавити колишніх членів ОПЗЖ статусу депутата, поступово члени цієї партії втрачають мандати «за власним бажанням», рідше шляхом позбавлення громадянства.
«Саме ці депутати є під особливим ризиком, а потенційна «Рада майбутнього» може бути меншою на 33 парламентарія, якщо всі колишні члени ОПЗЖ втратять мандати», - зазначають автори матеріалу.
Причина друга — перехід на керівні посади у ЗСУ.
Раніше мандат склав генерал-лейтенант ЗСУ Михайло Забродський, який вирішив сконцентруватися на роботі з Генштабом. Серед мажоритарників є ще один депутат, який воює, а саме — підполковник Сергій Рудик. В разі просуванням по службі він також може зосередитись на військовій справі і парламент втратить ще одного депутата.
Причина третя – набрання законної сили обвинувальним вироком.
Хоча Офіс генерального прокурора не дає офіційну інформацію щодо кількості народних депутатів, щодо яких було відкрито кримінальне провадження, із відкритих джерел є інформація щодо наявності кримінальних справ щодо 16 мажоритарників (без врахування депутатів від ОПЗЖ). Якщо вони будуть визнані винними у правопорушенні, то автоматично втратять статус депутата.
Причина чотири — припинення громадянства України.
Це дуже вагома причина для втрати статусу народного депутат України, але здебільшого її застосовують в рамках політичного тиску. Підтвердити його без компетентних органів майже неможливо, як і передбачити, хто ще може втратити мандат.
При цьому в ЛЗІ прогнозують, зщо наступним без мандату депутата України опиниться колишній член ОПЗЖ Вадим Столар, який є також фігурантом декількох кримінальних проваджень, а СБУ проводила в нього обшуки.
«Враховуючи всі перераховані ризики, наразі мінімальна можлива кількість депутатів — 353. Проте в будь-який момент можуть з'явитися нові кримінальні провадження та ротації в уряді», - зазначають експерти.
І хоча на роботоспроможність Ради в цілому це не вплине, але відіб’ється на роботі комітетів, де все дедалі складніше досягати кворуму та приймати рішення.