Президент США Джо Байден, попри свою повну підтримку Ізраїлю і його права завдати удару по ХАМАС, методично і ретельно відтягує вторгнення ізраїльської Армії оборони в Газу, що планується протягом останніх тижнів.
Про це пише Axios із посиланням на американських офіційних осіб.
Як аргумент наводиться те, що Байден обіцяв візити до Ізраїлю на високому рівні (зокрема й особисто), військову підтримку і громадську підтримку, щоб виграти час у Газі. Він також дав зрозуміти, що Америка не хоче, щоб Ізраїль діяв імпульсивно або без урахування інтересів США.
За словами американських чиновників та експерта Axios з Близького Сходу Барака Равіда, стратегія “повільних кроків” випливає з п’яти стратегічних проблем.
По-перше, Байден хоче, щоб допомогу було надано якомога більшій кількості палестинців, щоб запобігти гуманітарній кризі та масовій реакції світової громадськості.
Також в його інтересах, щоб понад 500 американських громадян, які опинилися в пастці в Газі, змогли вибратися звідти до того, як бойові дії посиляться. Півдюжини спроб вивезти їх після нападу ХАМАСу не увінчалися успіхом – почасти тому, що ХАМАС перешкоджав виїзду американців, кажуть офіційні особи.
Крім того, президенту США необхідно більше часу для зміцнення американської військової присутності на Близькому Сході з огляду на зростаючі побоювання, що Іран або підтримувані ним терористичні угруповання нападуть на Ізраїль.
Байден також побоюється, що швидкий та імпульсивний напад на Газу призведе до того, що Ізраїль виявиться втягнутим у тривалі та кровопролитні вуличні бої, в яких можуть загинути десятки тисяч людей – і при цьому ХАМАС не буде знищений. Це також може підштовхнути Хезболлу та інших іранських маріонеток до вступу у війну, причому під ударом можуть опинитися американці.
Американський лідер також хоче виграти час для прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу, у якого є свої причини зволікати. Як пише Axios, Нетаньягу, незважаючи на політичний тиск, що вимагає швидких дій проти ХАМАС, завжди був схильний до ризику.
– Він дещо скептично ставиться до ізраїльських військових планів – і йому потрібен час. Тому він прислухається до інших думок. Він також готовий дати більше часу на переговори про звільнення заручників, поки Армія оборони Ізраїлю буде краще готуватися до наземної атаки, – пише видання.
Військові Ізраїлю хочуть почати бій
Тим часом ізраїльські військові лідери все більше нетерплячі з приводу затримки щодо операції в Газі. Начальник штабу ЦАХАЛу генерал-лейтенант Герці Халеві заявив у вівторок, що Армія оборони Ізраїлю готова до наземної операції і чекає тільки наказу від уряду.
Вище військове керівництво Ізраїлю хоче завдати наземного удару – на додаток до постійних повітряних бомбардувань – щоб помститися за терористичну атаку ХАМАС, унаслідок якої загинули 1,4 тис. ізраїльтян і 200 залишилися в заручниках.
Але розрахунки Америки складніші, зазначає Axios. Байден хоче звільнити американських заручників, які залишилися, і домогтися звільнення більшої кількості полонених ізраїльтян. Американські офіційні особи вважають, що в цьому питанні намітився прогрес.
Байден згоден із прем’єром Ізраїлю
Президент США поділяє побоювання Нетаньягу з приводу планів Ізраїлю. Байден хоче, щоб ізраїльське вторгнення було більше схоже на операцію Мосул 2016 року і менше на битву за Фаллуджу 2004 року.
Саме тому, зазначає Axios, він направив тризіркового генерал-лейтенанта морської піхоти Джеймса Глінна – ветерана операції Мосул – консультувати ізраїльтян із питань військового планування, повідомляють американські чиновники.
Як стало відомо Axios, у понеділок держсекретар Ентоні Блінкен заявив групі американських лідерів єврейського походження:
– Ми не обмежуємо Ізраїль і не вказуємо йому, що робити. Ми ставимо важкі питання і даємо найкращі поради, засновані на нашому власному досвіді, – сказав він.