В Україні Covid-19 перейшов до категорії сезонних захворювань. Нарівні з грипом та ГРВІ. Всі ці віруси наразі активно поширюються. Медики щотижня фіксують збільшення кількості хворих.
Єдиним захистом від тяжких ускладнень та навіть смерті від Covid-19 та грипу є вакцинація, наголошує лікар-імунолог, голова Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики при Міністерстві охорони здоров’я України Федір Лапій.
Із знаним авторитетним фахівцем говоритимемо про те, наскільки серйозним є нинішній підйом захворюваності, які вакцини наразі доступні українцям та як впливає війна і російська пропаганда на настрої українців щодо вакцинації.
Проєкт USAID Розбудова стійкої системи громадського здоров‘я в тісній координації з МОЗ України та ЦКПХ проводить інформаційну кампанію з метою збільшення охоплення вакцинацією від Covid-19 та грипу, зокрема людей віком 60+, через покращення інформування населення і закликає сімейних лікарів до просвітницької роботи з населенням на місцях.
У цьому сезоні грип і Covid-19 йдуть тандемом
⁃ Пане Федоре, почнемо з того, що ВООЗ оголосила про завершення пандемії коронавірусу. Чи означає це, що Covid-19 більше нам не загрожує, тож нагадувати зараз про вакцинацію – недоцільно?
⁃ ВООЗ припинила надзвичайну ситуацію у сфері охорони здоров’я глобального масштабу, пов’язаного з Covid-19. Але вірус не читає наших новин, він досі присутній. І активно відвойовує втрачені позиції.
В Україні ми маємо зростання захворюваності на Covid-19. І це ще не є пік. Бо основний сезон коронавірусної хвороби ще попереду.
Поява нового підвиду штаму Омікрон – Піроли свідчить про те, що вірус продовжує змінюватися, еволюціонувати.
Наскільки серйозна нова загроза, можна буде сказати лише за підсумками сезону.
⁃ А як, за якими даними в Україні прогнозується підйом захворюваності?
⁃ Маю сказати, що ми послуговуємося даними, які отримуємо з країн Євроспільноти, США, Канади. Тобто тих країн, які мають потужну систему епіднагляду. Але вони ці висновки роблять, маючи високий рівень вакцинації населення, а надто – груп ризику.
В Україні ж, на жаль, люди літнього віку, обтяжені хронічними захворюваннями, недостатньо захищені вакцинами.
Тож не можна говорити, що у нас цей епідсезон протікатиме так само, як, наприклад, у країнах євроспільноти.
Чи будуть дієвими наявні вакцини від Covid-19 проти нових підтипів коронавірусу
⁃ Чи долатимуть Піролу наявні вакцини?
⁃ Окремої вакцини проти Піроли немає. Є адаптовані вакцини під штам Омікрон.
Перші дані наукових досліджень свідчили, що вірус може вислизати з-під імунної відповіді. Це було наприкінці літа 2023 року. Кілька дослідницьких груп, зокрема в Ізраїлі, наразі досліджують імунітет, здобутий шляхом вакцинації або після перенесеної хвороби.
Більшість дорослих вже мають так званий гібридний імунітет. Це коли перехворіли і вакцинувалися. Або навпаки – були вакциновані, а потім захворіли. Тож науковці стверджують, що наші страхи були трохи перебільшені.
Проте є всі підстави говорити, що серйозна небезпека чатує саме на невакцинованих українців або тих, хто не отримав базовий курс вакцинації проти Covid-19.
Тож хочу, щоб мене почули не лише невакциновані взагалі, а й ті, хто не отримав бустер, хто належить до груп ризику – тобто ті, чий вік понад 60 років, у кого наявні супутні тяжкі захворювання – прийдіть на вакцинацію!
Це саме стосується і вагітних. Треба убезпечити себе, а отже – і свою майбутню дитину.
Ті вакцини, які наразі є в Україні, вони захищають від тяжкого перебігу Covid-19, зокрема викликаного новим субваріантом Пірола.
Українцям нині доступні кілька варіантів протиковідної вакцини від різних виробників. Вони всі схвалені до використання у будь-якій послідовності.
Те саме стосується і вакцин від грипу.
Чому треба робити два щеплення – одне вакциною проти Covid-19, інше – протигрипозною
⁃ А чому щороку виробники змінюють склад вакцин від грипу?
⁃ Бо щороку ВООЗ робить прогноз щодо циркуляції вірусів грипу. Окремо – для північної півкулі світу і окремо – для південної.
Так, за цим прогнозом, у сезоні 2023-24 років переважатимуть чотири віруси грипу. І вакцини, як то кажуть, заточені під них.
⁃ А чи правда, що вакцина проти грипу не захищає від коронавірусу? І навпаки?
⁃ На превеликий жаль, хоч би як нам цього хотілося, але вакцина від грипу справді не захищає від Covid-19.
І навпаки, вакцина від Covid-19 не захищає від грипу.
Але частковий захист може бути при поєднанні вірусів. Це називається коінфекцію. Коли людина хворіє одночасно і на грип, і на коронавірус.
Але повністю захиститися можна, лише зробивши щеплення і від коронавірусу, і від грипу.
⁃ Який інтервал має бути між щепленнями від коронавірусу і грипу?
⁃ Рівно такий, щоб медсестра, ввівши вакцину проти грипу, підійшла до маніпуляційного столика взяти вакцину від Соvid-19. І повернутися до вас, щоб зробити наступне щеплення.
Тобто обидві вакцини можна вводити в один день. Це і безпечно, і дієво.
⁃ А чим різняться схеми вакцинації від від Соvid-19 та грипу?
⁃ Проти грипу необхідно вакцинуватися один раз щороку. Проти тяжкого перебігу Соvid-19 передбачено і затверджено базовий курс щеплень. Він включає три щеплення – два обовʼязкові і третій бустерний.
Для людей віком від 60 років рекомендовано отримати ще один – додатковий бустер. Його вводять щонайменше через п’ять місяців від останнього отриманого бустера.
Антивакцинальні компанії – ще один вид зброї російських загарбників
⁃ Яка ситуація із вакцинацією у прифронтових областях? Чи є там достатньо вакцини?
⁃ Там ситуація справді складна – доступ до медичної допомоги обмежений, багато лікарів виїхали, медзаклади зазнали руйнувань.
Але вихід ми знайшли – туди приїжджають мобільні бригади, щоб провести огляд, призначити певні ліки хронічно хворим.
Наприклад, зараз мої колеги працюють у Херсонській, Запорізькій, Харківській областях, на прифронтових територіях. Вони стверджують, що люди запитують про вакцинацію. Щоб захистити себе в умовах війни.
Там нема де і як зберігати вакцини, тому вся надія – на мобільні бригади, які привозять їх із собою.
⁃ Пане Федоре, а скажіть, чи є якісь підстави говорити, що зараз, під час війни, Росія цілеспрямовано підтримує антивакцинальні настрої в нашій країні?
⁃ Це підтверджують багато фактів і свідчень наших спецслужб.
Наведу маленький приклад. Згадайте, хто найчастіше водив хороводи під Верховною Радою? Протестувальники проти закону про громадське здоров’я!
Хто перекривав дороги, протестуючи проти вакцинації? Здебільшого – представники однієї релігійної конфесії, яка є філіалом РПЦ в Україні.
Священники закликали паству не вакцинуватися.
А в 2017 році були опубліковані результати дослідження про походження антивакцинальних міфів та фейків, що з’являлися у соціальних мережах. Виявилося, більшість із них закидалися з акаунтів, повʼязаних з так званим Інститутом вивчення інтернету, штаб-квартира якого розташована під Санкт-Петербургом.
Цей інститут фінансував уряд Російської Федерації. Сумнозвісний Пригожин мав до нього безпосередню причетність як директор, як засновник, як власник.
Про це він обмовився в лютому 2022 року.
Для чого вони це роблять? Бо тема вакцинації дуже чутлива для населення, виборців, для політики загалом.
Завдання – посіяти певні сумніви, активізувати джерело нестабільності.
Як реформування системи громадського здоров’я мусить змінити ставлення українців до вакцинопрофілактики
– Яких удосконалень зазнала державна політика щодо вакцинації? Як реформа системи громадського здоров’я, що нині триває в Україні, допомагає ефективніше запобігати поширенню Covid-19 та грипу?
⁃ Запобігання інфекційним хворобам, профілактика Covid-19 та грипу – це сфера відповідальності громадського здоров’я.
Але сьогодні маємо ситуацію, як в українському прислівʼї – уміла готувати, та не вміла подавати.
В Україні наразі доступні найефективніші вакцини. Такі самі, які використовують у країнах євроспільноти.
Ми маємо визначені групи ризику тяжкого перебігу грипу і коронавірусу. І дуже багато людей саме із цієї категорії не вакцинуються із якихось своїх міркувань або не знають, де це зробити і чому це конче потрібно.
Тож система громадського здоров’я має якраз усунути бар’єри непорозуміння, спростити доступність вакцинації. Знайти ті слова, які б переконали тих, хто сумнівається, в правильності та необхідності захисного щеплення.
Фото: