Бізнес та страх перед Гітлером змусили світ закрити очі на голодом
Бізнес та страх перед Гітлером змусили світ закрити очі на голодом

Бізнес та страх перед Гітлером змусили світ закрити очі на голодом

В Україні виходить мінісеріал "Голодомор. Літописці"

Суспільне Мовлення презентували мінісеріал "Голодомор. Літописці", приурочений до дев'яностоліття цієї трагедії. Про високий статус цієї картини свідчить той факт, що на прем'єрі були присутні двоє колишніх президентів України - Віктор Ющенко та Петро Порошенко. Vesti.ua також були на цьому показі. Розповідаємо, чим відрізняється ця картина від інших документальних робіт про голодомор.

Серіал складається з чотирьох серій, у кожній з яких автори намагаються зрозуміти, в чому причина геноциду і як він взагалі міг статися. 

У першій, під назвою "Столиця відчаю", яка була продемонстрована, ставиться питання - чому в тридцяті роки ХХ століття Європа й Америка закрили очі на те, що відбувається. І тут автор сценарію Олександр Зінченко проводить паралелі з теперішньою війною. Оскільки лідери інших країн до певного моменту, а деякі й досі, відмовляються визнавати очевидне.

На відміну від багатьох попередніх історичних проектів цей зроблений у тренді каналу ВВС. Тут багато відповідної кінохроніки, а також мистецьких реставрацій, коли актори в костюмах зображають історичних героїв, щоб якнайкраще відтворити атмосферу того часу. А крім цього, автор залучив як коментаторів не лише українських істориків, які з точки зору скептично налаштованої аудиторії можуть трактувати факти однобоко. У фільмі події коментують історики з інших країн, які досліджували тему голодомору та є авторами книжок і монографій на цю тему. Зокрема, автор книги "Листи з Харкова. Голод в Україні та на Північному Кавказі в повідомленнях італійських дипломатів 1932-1933 роки" Андреа Граціозі; Енн Епплбом - "Червоний голод. Війна Сталіна проти України"; Мирослава Влеклого - "Гарет Джонс. Людина, яка занадто багато знала"; а також директор Центру українських студій Кембриджського університету Рорі Фіннін і директор Українського наукового інституту в Гарварді Сергій Плохій.

На жаль усі експерти доходять невтішного висновку, що країни поділилися на дві категорії. Одні бачили в СРСР потужного військового союзника проти Гітлера, як Франція. Інші, як Італія - компаньйона. Зокрема. Муссоліні розпорядився побудувати на території СРСР автозавод Fiat. Саме тому західним країнам було невигідно звинувачувати в чомусь свого великого партнера і українцями вони пожертвували як пішаком у великій грі. При цьому списувати все на те, що вони чогось не знали і від них приховували, не правильно. Дипломати й аташе неодноразово писали докладні звіти про те, що на території України люди помирають від голоду мільйонами.

Ба більше, автори разом з істориками роблять висновок, що саме пасивність решти країн і стала однією з причин, через яку нацисти дозволили собі знищувати масово євреїв.

"Якщо вдалося Сталіну, то чому нам не можна", - каже один із коментаторів.

Наступні серії називаються "Ура Сталіну!", "Вершники апокаліпсису" та "Тінь". У них показують шлях усвідомлення травми, яку українцям завдав Голодомор, а також як сучасному суспільству її усвідомити та прийняти.

Прем'єрний показ відбуватиметься з 22 по 25 листопада на телеканалі Суспільне Культура. Серіал можна буде побачити о 21:00. Після цього, у День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій 25 листопада, "Голодомор. Літописці" також транслюватимуть на місцевих каналах Суспільного: 11:10-12:50 - 1-2 серія; 22:00-23:40 - 3-4 серія.

Читайте також:

Джерело матеріала
loader
loader