Ситуація на польсько-українському кордоні знову ускладнюється. Речник Прикордонної служби України (ДПСУ) Андрій Демченко розповів, що польські перевізники продовжують блокувати чотири пункти пропуску на кордоні з Україною. А на КПП "Шегині", заблокованому з 23 листопада, страйкарі розпочинають цілодобове блокування з понеділка, 27 листопада.
Поляки блокують навіть гуманітарні вантажі
За його словами, на ранок 26 листопада, за інформацією польських прикордонників, у пунктах пропуску "Ягодин-Дорогуськ", "Краковець-Корчева", "Рава-Руська-Хребене", "Медика-Шегіні" – у чергах на території Польщі у бік України знаходилося близько 3,5 тисячі вантажівок.
І акція стосується навіть гуманітарних вантажів. Генеральний консул України в Любліні Олег Куць заявив, що гуманітарна допомога для України та цистерни з паливом стоять у черзі на кордоні, незважаючи на заяви польських перевізників, що ці вантажі йдуть позачергово. Загалом блокування завдає шкоди як Україні, так Польщі та Європейському союзу (ЄС).
Польська влада напередодні формування нового уряду дуже індиферентно реагує на блокаду кордону. Поліція лише закликала скасувати дозвіл на проведення блокадної акції.
Але поки що обмежилися усно глибоким занепокоєнням: блокада кордону несе відповідні загрози - адже організатори акції належних заходів безпеки не забезпечили. Серед погроз: накопичення, а також тривале перебування в одному місці вантажівок, у яких – небезпечні матеріали.
Також у польській поліції звернули увагу, що організатори блокади не виконують зобов'язання, які самі й надали.
Євросоюз – за Україну
Йдеться про пропуск без черги автомобілів з вантажами для військ України, а також із тваринами. Самі поліцейські підтверджують, що пропускають по одному авто на годину, незалежно від того, для військ цей вантаж чи щось менш термінове.
Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк розповів, що історія з блокуванням зовсім дивна і, на жаль, є відлунням внутрішньої політичної боротьби в Польщі. Зокрема йдеться про парламентські вибори, тому потрібно дочекатися формування коаліційного уряду, який сформують навколо проєвропейського Дональда Туска.
За словами Подоляка, сьогоднішній польський уряд трохи відсторонився від проблематики, бо вже йде, а нового уряду поки що немає. Проте слід пам'ятати, що те, що відбувається на кордоні з Україною, не є державною політикою Польщі.
Це абсолютно проти інтересів Польщі, з точки зору конкурентності, тому що транспортний безвіз для України знаходиться в межах наших домовленостей з Європейським союзом. Якщо ми йдемо до ЄС, то наші виробники чи транзитери мають працювати на рівних умовах з іншими країнами, наголосив радник голови ОПУ.
Отже, дивно, коли кажуть, що Україна йде до Європейського союзу, але, користуючись адміністративними бар'єрами, для нас хочуть створити складніші умови праці на європейському ринку. Європейська комісія підтримує Україну щодо цього, тому що ми працюємо у рамках відкритої економіки, до якої повністю належить Польща та частково Україна.
Латвія готова допомогти розблокувати кордон
У той же час влада Латвії заявила про готовність приєднатися до переговорів щодо розблокування українсько-польського кордону. Відповідну заяву зробив міністр закордонних справ країни Криш'яніс Каріньш у розмові з міністром з європейських питань польського уряду Шимоном Шинковським вель Сенко, повідомила пресслужба МВД Латвії.
"Міністр закордонних справ передав готовність Латвії приєднатися до переговорів та надавати допомогу у пошуку вирішення ситуації", - йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, що з 6 листопада на українсько-польському кордоні перекрито рух вантажного транспорту на чотирьох пунктах пропуску. Причиною черг на кордоні стали страйки польських перевізників. 16 листопада вони відмовилися припинити страйк. Їхня головна вимога – повернення до системи дозволів для України.
Водночас польські та українські ЗМІ та експерти повідомили, що кордон блокують лише ті польські перевізники, які працювали на транспортування вантажів до Білорусі та Росії. Більшість асоціацій польських перевізників цієї акції не підтримали. А за перевізниками, що протестують, стоять проросійські сили в польському політикумі.
Думка експерта
Олег Саакян, політолог-міжнародник:
- У Польщі очікують зміни уряду, тому нічого не роблять для вирішення проблеми з блокуванням кордону. Проросійська партія, «Конфедерація», яка підтримує це блокування, хоче набути великої популярності в країні. Правляча партія «Право та Справедливість» очікує, що до влади прийде проєвропейська опозиція Дональда Туска. і хоче перекласти цю проблему на нього. Але Євросоюз має вплив на ці процеси. Про це говорить той факт, що Словаччина, де до влади пройшли також антиукраїнські сили, спромоглася вирішити цю проблему, і там деблокували кордон з Україною. А коли до влади прийде Дональд Туск, то вистачить тижня для розблокування кордону.