Декілька днів у соціальних мережах розгортається скандал із заявами депутата від фракції "Слуга народу" Мар'яни Безуглої. Парламентарка на своїй сторінці у Facebook різко критикувала головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного. Цей випад збігся з дискусією в медіапросторі щодо гіпотетичного конфлікту між президентом Зеленським і Залужним.
Цей меседж, нагадаємо, з початку війни просувала російська пропаганда, через рік (на тлі оборони Бахмута) чутки про розбіжності з'явилися у західній пресі. Наразі наявні розбіжності обговорюють в українському суспільстві. Причому обговорюють не в останню чергу з подання представника пропрезидентської фракції у Верховній Раді Мар'яни Безуглої.
Що стоїть за заявами Безуглої, чи є насправді конфлікт між президентом та генералом і чим він може обернутися. Пояснюють Vesti.ua.
Арахамія та Безугла перейнялися планами на 2024 рік
Глава фракції "Слуга народу" у Верховній Раді Давид Арахамія 24 листопада заявив в інтерв'ю, що військове командування України не має плану війни на наступний рік. За його словами, "план війни вже багато часу нардепи чекають на комітеті".
Арахамія констатував, що ми не військові, ми громадський контроль, цивільний, демократичний контроль.
"Такого плану ні в кого немає в країні, насправді", – підсумував Давид Арахамія.
Заступник голови комітету ВРУ з питань нацбезпеки Мар'яна Безугла 26 листопада пішла далі. У своєму акаунті у Facebook вона підтвердила відсутність плану у Залужного та закликала до його відставки. При цьому опосередковано звинуватила головнокомандувача ЗСУ у бездумній мобілізації та відсутності в аптечках солдатів турнікетів. За її словами, систему ЗСУ треба міняти.
З того часу на кілька діб акаунт Мар'яни Безуглої перетворився на філію фан-клубу Залужного з приставкою "анти". З "картинками-смердячками", цитатами Ремарка, віршами власного виробництва та заявами про те, що її не залякати. Безугла різко стала популярною. Щоправда, коментарі, зрозуміло, довелося обмежити.
Як ми вже писали вище, критика з боку Безуглої збіглася з активною дискусією про нібито розбіжності між Офісом президента та головкомом. Мало того, заяви і Арахамії, і Безуглої про відсутність плану на 2024 рік дисонують із прямо протилежною заявою Володимира Зеленського, зробленою на початку листопада.
"У нас є план. У нас є дуже конкретні міста, дуже конкретні напрямки, куди ми рухаємось", – розповів президент України на конференції Reuters Next, і додав, що "не може поділитися всіма деталями", але зазначив, що є "деякі" "повільні кроки" на півдні та на сході.
Важко уявити, що, говорячи це, Зеленський мав на увазі план, про який, наприклад, не знає Залужний. Але чи потрібно знати про стратегію на майбутній рік членам парламенту – питання.
"Головнокомандувач не підзвітний Верховній Раді. Перед нею відповідає міністр оборони. З формальної точки зору вона не могла пред'являти йому претензії", – каже політолог Руслан Бортник у розмові з Vesti.ua.
Виною всьому політичні амбіції?
Понад рік в українському політикумі ходять чутки про політичні амбіції Валерія Залужного. Відразу зазначимо, що ці чутки не підкріплені жодною реальною заявою головного командувача. Тобто, виходить ситуація "без мене мене женили". І можна було б продовжувати так вважати, поки сам Зеленський побічно це не підтвердив.
У інтерв'ю виданню The Sun президент України зазначив, що право займатися політикою має кожен, але воно не сумісне з виконанням своїх обов'язків, як військового.
"Якщо ви керуєте війною, пам'ятаючи про те, що завтра ви займатиметеся політикою або виборами, то на словах і на лінії фронту ви поводитеся як політик, а не як військовий", – наголосив Зеленський.
Серед іншого Зеленський також вказав Залужному на розуміння ієрархії. Її відсутність, за словами президента, заважає єдності нації.
"За всієї поваги до генерала Залужного та до всіх командирів, що перебувають на полі бою, є абсолютне розуміння ієрархії, і це все, і не може бути два, три, чотири, п'ять. За законом і під час війни це не може навіть обговорюватися". Це не призводить до єдності нації", – резюмував він.
Раніше Залужний сказав The Economist, що на фронті виникла патова ситуація, подібна до подій Першої світової війни. Зеленський відреагував, що у плані моралі жодної патової ситуації бути не може, оскільки українці воюють на своїй землі.
Президент України також змістив 3 листопада зі своєї посади командувача Сил спеціальних операцій ЗСУ генерал-майора Віктора Хоренка. На його місце він призначив полковника Сергія Лупанчука.
Про що свідчить атака Безуглої на Залужного
В умовах наростання втоми від війни – що логічно, вона йде майже два роки – Залужного в цій ситуації можуть спробувати використовувати як громовідвід. Руслан Бортнік погоджується, що генерала могли побачити у ролі "крайнього"
"Так. І перекласти відповідальність. Як мінімум, змусити не виступати із політичними заявами", – каже Бортник.
За словами політолога, попри заклики наших західних партнерів та нещодавній візит глави Пентагону Ллойда Остіна, напруга зберігається.
Якщо хтось хоче повісити на Залужного всіх собак, то, зрештою, вони створюють проблеми для самого президента, вважає політолог Володимир Фесенко.
"Вони роблять ведмежу послугу президенту своїми тупими прямолінійними наїздами. Так, це віддзеркалення певного невдоволення – стільки критики на ютубі. Але з конкретних проблем можна це робити на засіданні ставки – не можна виносити все у публічний простір", – упевнений Фесенко.
І такий стан справ наших західних союзників зовсім не тішить. Їм потрібна єдність усередині України. Саме та, про яку говорив The Sun Володимир Олександрович, до речі.
"Підтримку Захід надає Україні в цілому – це принципове питання. Для них немає Залужного, Зеленського чи ще когось", – наголошує на ключовому моменті Фесенко.
На запитання про те, чи вважати атаку Безуглою на Залужного елементом конфлікту між Зеленським та Залужним, політолог Володимир Фесенко відповідає, що ознак конфлікту немає.
"Так, розбіжності є, ревнощі певні можуть бути. Напруга збільшилася, ознаки цього – наїзд з боку Мар'яни, критичні висловлювання. Але в принципових питаннях опору Росії – їхні позиції тотожні", – підкреслює в бесіді з Vesti.ua Фесенко.
Напередодні атаки. Нардеп Мар'яна Безугла передчуває мить своєї слави
До чого тут вибори, якщо жодних виборів не буде
В Україні за графіком могли б пройти президентські вибори у 2024 році, але під час війни це неможливо за законом. І тему вже давно закрито.
У такому разі, чи може команді президента так сильно заважати рейтинг Залужного, запитуємо ми у Руслана Бортніка.
"Політики завжди готуються, вибори у будь-якому випадку відбудуться найближчими роками. Є й свої нюанси: в Україні дуже важлива громадська підтримка. Якщо ти втрачаєш популярність, то керувати за тебе будуть інші люди", – висловлює свої спостереження Бортнік.
Володимир Фесенко нагадує, що наступного року у бюджеті грошей на вибори не передбачено. І Залужний про них точно зараз не думає.
"Якщо його звільнять – тоді він замислюватиметься. Точніше, йому пропонуватимуть зайти в політику. Він сконцентрований не на виборах. А Безугла робить велику шкоду – створює із Залужного конкурента для Зеленського", – попереджає Фесенко.
Що буде далі: прогноз
Бортнік описує два можливі сценарії, що цілком випливають з логіки речей.
"Безуглій може зійти з рук її атака. Або Офіс показово відмежується від неї й вона буде покарана", – каже співрозмовник.
У найближчій перспективі політолог прогнозує подальше загострення – за Залужного вже активно заступаються опозиційні кола.
"Як крайній сценарій, влада може піти на зміну Залужного, але це підірве довіру до неї з боку суспільства", – вважає Бортнік.
Володимир Фесенко явно не в захваті від того, що відбувається, та його перспектив.
"Усе залежить від раціональності підходу. Якщо візьмуть гору емоції, справа може дійти до звільнення Залужного, але це було б помилкою для команди президента. Вони ефективно співпрацювали весь час війни, цю співпрацю можна продовжити. Це на користь країні", – резюмує у розмові з Vesti.ua Фесенко.