Маленькі деталі, від яких залежить смак страви
Історій та рецептів різдвяної куті — величезна кількість. Її по-різному готують і в сім’ях, і в залежності від регіону. Ми розповідали, як готувати "Бобельки" — цікавий різновид куті.
Тепер ділимось порадами та деталями, яку дозволять приготувати найсмачнішу обрядову страву. Про них розповіли на порталі ukrainky.com.ua.
Є головне правило. І воно полягає у тому, що і мак, і пшеницю, і родзинки треба попередньо замочити.
Як готувати класичну кутю в макітрі
Сухий мак спершу треба кілька разів промити. Після цього він заливається окропом так щоб він добре накрив мак, в такому вигляді його слід залишити щонайменше на 4-5 годин. Часто мак запарюють на цілу ніч. Перед приготуванням воду зливають, а сам мак перетирають у макітрі макогоном. Якщо такого спеціального начиння немає, мак довго перемелюють у кавомолці або в блендері. Ознака добре розтертого маку – він пускає біле "молочко" і аж тоне в ньому.
Пшеницю також промивають в кількох водах. Її заливають водою у пропорції 1:2 та залишають на ніч. Зараз зазвичай пшеницю варять за інструкцією, вказаною на упаковці. Переважно її слід довести до кипіння і тримати на слабкому вогні, помішуючи. Якщо вода википить до готовності, можна ще долити окропу. Досвідчені кулінари, коли каша вже готова, накривають баняк кришкою, зверху теплим рушником і дають зерну "попріти" і заразом охолонути. Пшеницю в куті можна замінити перловкою або рисом.
Родзинки — це, якщо порівнювати з усією історією куті, "нововведення". Адже вони стали обов’язковим інгредієнтом страви всього два сторіччя тому. Спершу їх добре промивають і запарюють окропом на 20 хвилин. Запарені родзинки стають м’якші, соковиті і смачніші. Замість води для цього можна використати дуже гарячий узвар або коньяк.
Загалом кутя має давню традицію, але це не означає, що ви не можете творити власні традиції. Не бійтесь експериментувати — приміром, додавати різні види сухофруктів та горіхів, або, як наші польські сусіди, апельсинову цедру.