Програма медичних гарантій: що змінилося з 1 січня
Програма медичних гарантій: що змінилося з 1 січня

Програма медичних гарантій: що змінилося з 1 січня

Програма медичних гарантій: що змінилося з 1 січня

У програмі з'явилися нові пакети послуг.

В Україні з 1 січня почала діяти Програма медичних гарантій (ПМГ) на 2024 рік. Її бюджет на цей рік становить понад 159 млрд грн, з яких 5,2 млрд гривень виділено на реімбурсацію лікарських засобів. У Національній службі здоров'я України (НСЗУ) розповіли, що змінилося у ПМГ у цьому році та які нові пакети послуг з'явилися.

Які послуги входять до ПМГ 2024

У НСЗУ зазначили, що до Програми медичних гарантій входять всі основні види меддопомоги: первинна, спеціалізована, екстрена, паліативна допомога та реабілітація в сфері охорони здоров’я як дорослих, так і дітей.

«У цьому році Програма медичних гарантій  сфокусована  на відновленні здоров’я та людського потенціалу: послуги з реабілітації, психічне здоров’я, а також нові напрямки – лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій  та трансплантація», – йдеться у повідомленні.

ПМГ у 2024 році  включає 44 пакети послуг.  Зокрема, три нові:

  • «Лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro)»;
  • «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів»;
  • «Лікування дорослих та дітей методом трансплантації гемопоетичних стовбурових клітин».

Які тарифи діють у Програмі медичних гарантій на 2024 рік

Попри війну  тарифи, за якими НСЗУ сплачуватиме медзакладам, у 2024 році не зменшені. Їх удосконалено та пріоритезовано.

Так, переглянуто базову ставку в хірургічних пакетах, яка становить 8 735 грн та  переглянуто  деякі коефіцієнти діагностично-споріднених груп (ДСГ). 

«Впроваджуються нові групи, в залежності від складності послуги при операціях високої складності, зокрема. операції з  кератопластики, трансплантації рогівки, встановлення штучного орбітального імпланту, встановлення штучного кришталика», – пояснили у НСЗУ.

У відомстві зауважили, що за умови виконання двох або більше операцій (множинні або чисельні операції в рамках одного пролікованого випадку), що входять у відповідні ДСГ, застосовується новий підхід, що включає оплату кількох операцій (не більше трьох) із застосуванням відповідних вагових коефіцієнтів.

За реабілітацію в стаціонарних умовах базова ставка за пролікований випадок складає 19 769 грн.

«Однак за послуги з реабілітації найвищої складності (наприклад, стану після травматичного ушкодження спинного мозку та головного мозку) НСЗУ сплачуватиме понад 41 тисячі грн. За послуги з реабілітації високої складності (наприклад, інсульт у післягострому періоді) – понад 31 тисячі грн», – йдеться у повідомленні.

Так, за послуги з трансплантації НСЗУ сплачуватиме в залежності від трансплантованого органу, а також окремо сплачуватиметься дотрансплантаційний та посттранслантаційний період. Так, за послуги з трансплантації серця НСЗУ сплачуватиме понад 2 млн грн, а за трансплантацію легень – понад 2,6 млн грн.

Які пріоритетні напрями ПМГ у 2024 році

У НСЗУ пояснили, що пріоритетом в ПМГ-2024 залишається охорона материнства та дитинства.

«Ставка за новим напрямом ПМГ-2024 лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (запліднення іn vitro) складе 60 324 грн за один повний цикл, до якого будуть застосовуватись коефіцієнти відповідно від використаного методу запліднення яйцеклітини, а також повноти циклу», – йдеться у повідомленні.

Також продовжується надання медпослуг за пакетом «Медична реабілітація немовлят, які народилися передчасно та/або хворими, протягом перших трьох років життя». Оплата за цим пакетом здійснюється за надану послугу, за кожну з яких медзаклади отримуватимуть 10 820 грн.

За одним з найвищих тарифів у ПМГ оплачуватиметься медична допомога новонародженим, у тому числі за проведення хірургічних операцій.

«У 2024 році змінені підходи в частині оплати медичної послуги шляхом впровадження груп складності та віднесення тих чи інших станів до відповідних груп складності медичної послуги. Таким чином розроблено 16 груп складності та встановлено відповідні коефіцієнти складності випадку, які застосовуються до базової ставки, яка становить 8 735 грн», – пояснили у НСЗУ.

Зокрема, за лікування малюка з масою 2500 г або більше, з гестаційним віком 37 повних тижнів і більше заклад отримає 13189 грн. Тоді як за хірургічне лікування передчасно народженого малюка з масою при народженні менше ніж 750 г – понад 551 000 грн 

У НСЗУ зауважили, що тариф за медичну допомогу при пологах становитиме 15 137 грн. А для закладів, які надаватимуть комплексні медпослуги матері й дитині – тариф складає майже 20 000 грн.

У ПМГ-2024 також збережено і тарифи на лікування онкологічних хвороб. Так, за хімієтерапевтичне лікування одного пацієнта упродовж року заклади будуть отримувати – 36 000 грн, а  за лікування однієї дитини – до 131 000 грн. Тариф за лікування онкогематологічних захворювань – 74 000 грн.

«Пріоритетними залишаються 6 інструментальних досліджень для раннього виявлення онкологічних захворювань», – пояснили у НСЗУ.

Чи входить до ПМГ надання меддопомоги населенню у зоні бойових дій

У НСЗУ зауважили, що важливим є сталість функціонування мережі закладів охорони здоров’я та надання медичної допомоги громадянам в зоні бойових дій.

За пакетом «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке знаходиться на території, де ведуться бойові дії» тариф визначається як глобальна ставка на місяць, яка дорівнює фактичній вартості медичних послуг за грудень за договором, який діяв до 31 грудня 2022 року за пакетами медичних послуг з надання стаціонарної допомоги з проведенням хірургічних операцій та без та/або «Психіатрична допомога дорослим та дітям у стаціонарних умовах», та/або «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах», та/або 1/12 «Діагностика та лікування дорослих і дітей, хворих на туберкульоз, у стаціонарних та амбулаторних умовах» відповідного надавача медичних послуг.

Чи діятиме програма «Доступні ліки» у 2024 році

У Національній службі здоров'я України наголосили, що програма реімбурсації «Доступні ліки» розвиватиметься в межах наявних напрямків.

Так, у 2024 році  планується розширення переліку ліків за напрямом розлади психіки та поведінки, які пацієнти зможуть отримати безоплатно або з частковою доплатою.

Раніше у НСЗУ розповіли, як дорослим та дітям в Україні можна отримати безкоштовну стоматологічну допомогу.

Джерело матеріала
loader
loader